Akceleracja w KPT ScaleUP trwa w najlepsze

 

W akceleratorze Krakowskiego Parku Technologicznego zakończył się właśnie kolejny zjazd wspieranych start-upów. Przez pięć dni jedenaście młodych firm ukierunkowanych na rozwój Przemysł 4.0Przemysłu 4.0, zdobywało nowe kompetencje w ramach warsztatów komunikacji, industry tour oraz mentoringowych sesji.

Każdy ze start-upów uczestniczących w trwającej właśnie edycji akceleratora KPT ScaleUP ma w swojej ofercie nowatorskie rozwiązanie skierowane do zakładów czy fabryk z Industry 4.0. Ich pomysły dotyczące automatyzacji procesów produkcyjnych, przemysłowego internetu rzeczy czy big data rozwijane są w akceleratorze na kilka sposobów. Kluczowa jest oczywiście ścisła współpraca z dużymi firmami będącymi potencjalnymi odbiorcami technologii. Oprócz niej istotne jest także bezpośrednie wsparcie świadczone jedenastu zespołom. Temu właśnie służył ubiegłotygodniowy zjazd wszystkich uczestników trwającej edycji KPT ScaleUP. Wzięło w nim udział jedenaście firm: 1000 realities, AI Force One, Bilberry, Ex Metrix, Headtrip, IC Sec, Optimatik, Payticon, Proxigroup, S-Labs oraz Techocean.

Każdorazowo planując program zjazdu, bierzemy pod uwagę potrzeby start-upów oraz profil ich działalności. To pod tym kątem ustalamy program szkoleń, dobieramy specjalistów oraz organizujemy industry tour do starannie wyselekcjonowanych fabryk. Zależy nam na stworzeniu jak najbardziej komfortowych warunków rozwoju dla CEO i specjalistów reprezentujących poszczególne firmy – zaznacza Bartosz Józefowski, kierownik KPT ScaleUP

 

Pełne dopasowanie

Pierwsze dwa dni poświęcono na przeprowadzenie warsztatów z komunikacji biznesowej. Start-upy uczyły się tworzenia przekonującej opowieści o swoich markach, dowiadywały się, jakich błędów unikać przy kreowaniu brandu, a także – w jaki sposób prosto i zrozumiale opowiadać o skomplikowanych, technologicznych innowacjach. Teoria przeplatana była z praktyką, więc na bieżąco można było nie tylko przećwiczyć poszczególne techniki komunikacyjno-marketingowe, ale jeszcze uzyskać szybki odzew od szkoleniowca.

 

Wyprawa szlakiem Przemysłu 4.0

Kolejnym punktem programu był industry tour, czyli odwiedziny czterech małopolskich zakładów, zarządzanych z uwzględnieniem założeń Przemysłu 4.0. Swoje podwoje dla start-upów otworzyły specjalizujący się w automatyce i robotyce Astor, zajmujący się produkcją systemów sterujących dla rynków lotniczego i energetycznego Woodward, produkujący silniki elektryczne Nidec Motors oraz lider rynku gier planszowych i karcianych Fabryka Kart Trefl Kraków. Uczestnicy industry tour zostali zaproszeni do wnętrza fabryk. Mogli z bliska przyjrzeć się zautomatyzowanym rozwiązaniom i skonfrontować swoje pomysły bądź wyobrażenia z prezesami firm.

– Start-upy dobrze wykorzystały swoją szansę. Najczęściej zadawanym pytaniem było to dotyczące najpilniejszych potrzeb i wyzwań danej branży czy zakładu. Widać było gotowość do podjęcia współpracy z renomowanymi markami, co wymaga niemałej śmiałości – zaznacza Bartosz Józefowski

 

Nie ma niemądrych pytań

Kropką nad i były zaplanowane na dwa dni indywidualne sesje mentoringowe. Do Krakowskiego Parku Technologicznego przyjechali uznani konsultanci biznesu, odnoszący sukces przedsiębiorcy i przedstawiciele inwestorów. Podczas rozmów 1-na-1 zespoły start-upów intensywnie przepytywały bardziej doświadczonych kolegów, szczerze opowiadały o swoich przeszkodach i omawiały najlepsze strategie na rozwój firmy. Łącznie rozmawiano ponad 100 godzin, poruszając szereg tematów: od tworzenia i wdrażania strategii rozwoju, przez najskuteczniejsze sposoby na pozyskanie oraz utrzymanie klientów, po kwestie budowania zespołu i kreowania inspirującej atmosfery w firmie. Kolejny zjazd akceleratora KPT ScaleUP zaplanowano na wrzesień. Przebieg programu akceleracyjnego można śledzić na oficjalnym fan page’u KPT ScaleUP. Akcelerator KPT ScaleUP jest jednym z 10 akceleratorów uruchomionych w ramach ogólnopolskiej inicjatywy PARP nazwanej ScaleUP. Jej celem jest wsparcie w rozwoju młodych firm, które spełniają kryteria jednego z 10 programów akceleracyjnych. Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Akceleracja w KPT ScaleUp to szansa dla firm na początku rozwoju, by mogły dopasować swoje innowacyjne rozwiązania do potrzeb dużych biznesów. Podobną szansę daje organizacja EIT Digital, której partnerem jest Krakowski Park Technologiczny. Dzięki temu projektowi, młode firmy mają szansę na ekspansję międzynarodową i wielki, biznesowy sukces.

 

Źródło: KPT

Authors

Related posts

Góra
English