Kolejne spotkanie w ramach Waterjet Academy

Waterjet_maly

Kolejne spotkanie w ramach Waterjet Academy odbyło się w Technikum Mechanicznym i były to zajęcia praktyczne – młodzi ludzie poznawali tajniki programu OMAX Layout, który służy do projektowania. Uczniowie zaczęli od podstaw, a na koniec dostali zadanie do wykonania.
Młodym adeptom mechatroniki, którzy znają już program AutoCAD, opanowanie kolejnego programu do projektowania nie sprawiło większych trudności.
Ten program jest uproszczonym programem autocadowskim, ale ma takie elementy, których AutoCAD nie ma. Na przykład możliwość wprowadzania rysunku i generowania linii cięcia za pomocą programu, który wybiera z niego kontrasty i linie – tłumaczy Włodzimierz Wawro, który prowadzi zajęcia. – Ale jak ktoś zna AutoCAD poradzi sobie. To tak jak z programem Word, jeśli ktoś zna skróty klawiaturowe poradzi sobie na przykład w Open Office.
Młodzi ludzie przez półtorej godziny poznawali więc OMAX Layout głównie od strony tych funkcji, których jeszcze nie znali. Dowiedzieli się m.in. czym jest trawers, czyli miejsce jałowego przesuwu głowicy, dlaczego maszyna nie zacznie ciąć dopóki nie ma jakości cięcia albo tego, że głowica musi znajdować się w środku okręgu po to, by wymiary otworu zgadzały się.
Jedna z grup na własnej skórze przekonała się, że wszystkie linie, nawet te najmniejsze, muszą być w danej figurze domknięte. Dlaczego? Dlatego, że program nie przejdzie do dalszych kroków. Prowadzący pokazał również jak robić kopie danego elementu oraz zdradził, czym jest OMAX Intelli – TRACE. To narzędzie, które służy do odwzorowania danego kształtu ze skanu.
Są na to dwa sposoby, możemy zrobić odręczny obrys albo użyć tego programu, który służy do śledzenia wektoryzacji – wyjaśniał Wawro.
Na koniec młodzi ludzie dostali zadanie – własny projekt breloczka. Najlepszy projekt zostanie wycięty na przyszłych zajęciach.
Uczniowie wycinają coś, co jest im bliskie, na przykład marki samochodów, albo coś, co później dadzą swoim dziewczynom – mówi Wawro. – W ubiegłym roku wszystkie projekty, które zostały zgłoszone zostały wycięte.

 

Źródło: Grupa JetSystem

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English