Samonaprawiający się beton

Beton_maly

Prędzej czy później w nawet najlepiej wykonanym betonowym chodniku pojawią się pęknięcia. Gdy tak się dzieje pracownicy muszą wypełniać uszkodzenia lub wylewać nowe fragmenty nawierzchni. Ponad 7 procent emisji CO2 na świecie pochodzi z produkcji cementu, a więc wszelkie środki przedłużające trwałość takiego materiału mogłyby się przyczynić do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Naukowcy z Uniwersytetu w Cardiff, University of Cambridge i University of Bath biorą udział w projekcie mającym na celu stworzenie samonaprawiającego się betonu. Materiał ten byłby w stanie naprawić się za pomocą bakterii zawartych w mikrokapsułkach, które wytwarzają wapień, gdy woda dostaje się do szczeliny.
Tego rodzaju beton może wydłużyć żywotność nawierzchni i konstrukcji nawet o 50 procent bez konieczności ręcznej naprawy. Naukowcy starają się rozwiązać kilka problemów i znaleźć odpowiednie bakterie do nowego materiału. Beton jest wysoce zasadowy, dlatego jest to trudne środowisko dla rozwoju bakterii. Naukowcy starają się znaleźć taki organizm, który będzie nie tylko się rozwijać, ale także produkować przy tym duże ilości zarodników. Zespół musi także określić wielkość porów w betonie tak, aby bakterie nie były niszczone w trakcie zawiązywania betonu i jego wysychania. Po pęknięciu materiału i utworzeniu się szczeliny woda będzie mogła wnikać w strukturę betonu, a bakterie zaczną produkować mleczan wapnia.
Materiały samonaprawiające się są szczególnie przydatne w miejscach, do których bezpieczny dostęp w celu konserwacji jest kosztowny lub utrudniony, więc sukces tego programu badawczego może obniżyć koszty eksploatacji infrastruktury – mówi dr Andrew Heath z Departamentu Rolnictwa i Budownictwa Wielkiej Brytanii.
Ta nowa forma betonu byłaby szczególnie przydatna w przypadku żelbetu (elementów konstrukcyjnych z betonu z wkładkami stalowymi), bowiem konstrukcje takie byłyby mniej podatne na korozyjne działanie tlenu. Naukowcy badają obecnie różne rodzaje bakterii i oceniają rentowność ich stosowania. Być może już wkrótce nowe materiały budowlane wykorzystywane w budownictwie oraz budowie dróg połączą elementy biologii, chemii i architektury.

 

Źródło: www.inhabitat.com

Authors

Related posts

Góra
English