Do oceny najlepszych zaprosiliśmy przedstawicieli firm tworzących rodzimą branżę druku 3D. Łącznie w głosowaniu wzięło udział 90 osób, które nagradzały firmy, urządzenia i osobistości druku 3D w 15 różnych kategoriach.

Zasady głosowania były następujące:

  • jest 15 kategorii, a w każdej z nich min. 5 nominowanych firm/urządzeń/osób/wydarzeń,
  • jurorzy wybierali po 3 najlepsze ich zdaniem pozycje z każdej kategorii,
  • głosowanie odbywało się w systemie 5–3–1: za pierwsze miejsce przyznawanych było 5 punktów, za drugie miejsce przyznawane były 3 punkty, za trzecie miejsce przyznawany był 1 punkt,
  • nie można było głosować na siebie; głos oddany na siebie/własną firmę lub własne urządzenie był traktowany jako nieważny (nie było takiego przypadku).

A oto i zwycięzcy…

 

Człowiek Roku 2015

I miejsce – Rafał Tomasiak – Zortrax – 228 punktów
II miejsce –  Janusz Wójcik i Paweł Rokita – FabLab Kielce – 204 punkty
III miejsce – Patryk Kadlec – 3DGence – 119 punktów

 

Zortrax-Store-19-1000x516_m

 

W zeszłym roku Rafał Tomasiak – CEO Zortraxa zajął drugie miejsce, w tym roku był już bezkonkurencyjny. Tytuł CZŁOWIEKA ROKU POLSKIEJ BRANŻY DRUKU 3D 2015 r. jest kolejną nagrodą dla Tomasiaka, który w zeszłym roku zdobywał je seryjnie. Co ważne, w przypadku tej nagrody, jego wyboru dokonali ludzie, którzy bądź to konkurują z produktami oferowanymi przez firmę kierowaną przez Rafała, bądź używają ich produktów na co dzień. Tym samym trudno o bardziej adekwatną ocenę.

Na miejscu drugim uplasowali się zeszłoroczni triumfatorzy tej nagrody – Janusz Wójcik i Paweł Rokita, czyli organizatorzy Dni Druku 3D w Kielcach, największej imprezy targowej poświęconej technologiom przyrostowym w Centralnej Europie, jak również twórcy GAI Multitool oraz FabLabu Kielce.

Miejsce trzecie przypadło Patrykowi Kadlecowi – CEO 3DGence, który był współarchitektem najważniejszego wydarzenia biznesowego polskiej branży druku 3D minionego roku, jakim było wejście do spółki Michała Sołowowa. Ponadto Patryk zapewnia stały rozwój 3DGence, które sukcesywnie wyrasta na jednego z liderów polskiej branży druku 3D.

 

Najlepsza Polska Firma Roku 2015

I miejsce – Zortrax – 268 punktów
II miejsce –  Materialise Polska – 153 punkty
III miejsce – 3DGence – 136 punktów

 

z_m

 

Zortrax to absolutny lider polskiej branży druku 3D – przynajmniej jeśli chodzi o poziom rozpoznawalności marki w Polsce i na świecie. To już firma o charakterze międzynarodowym, która sukcesywnie poszerza swój zasięg i sieć dystrybucji. Nic zatem dziwnego, iż po raz drugi z rzędu zdobyła tytuł NAJLEPSZEJ POLSKIEJ FIRMY W BRANŻY DRUKU 3D za rok 2015.

Drugie miejsce przypadło polskiemu oddziałowi belgijskiego giganta usługowego druku 3D, czyli Materialise Polska. Wrocławianie to obecnie jedna z największych fabryk świadczących usługi druku przestrzennego w Europie, a lista ich klientów (chociaż w dużej mierze utajniona z uwagi na liczne umowy o zachowaniu poufności) wzbudza prawdziwy podziw.

Na trzecim miejscu znalazło się 3DGence, aspirujące do roli drugiego największego producenta drukarek 3D w Polsce.

 

Najlepsza Nowa Polska Firma Roku 2015

I miejsce – Spectrum Filaments – 212 punktów
II miejsce –  Sinterit – 198 punktów
III miejsce – Sand Made – 130 punkty

 

Spectrum-Filaments-02_m

 

Czy można odnieść sukces w Polsce produkując materiały do druku 3D dla niskobudżetowych drukarek 3D? Przykład Spectrum Filaments pokazuje że jak najbardziej tak i wystarczy do tego zaledwie pół roku, wtedy bowiem o firmie po raz pierwszy usłyszał świat. Od tamtej pory firma wywołała prawdziwą furorę swoimi filamentami, łączącymi wysoką jakość z szeregiem ciekawych rozwiązań.

Na drugim i trzecim miejscu znalazły się firmy, które jako pierwsze w Polsce podjęły się próby stworzenia drukarek 3D drukujących w technologii SLS – Sinterit i Sand Made.

 

Najlepsza Polska Drukarka 3D Roku 2015

I miejsce – Zortrax M200 – 273 punkty
II miejsce –  PRIME (Monkeyfab) – 148 punktów
III miejsce – GAIA Multitool (TYTAN3D) – 143 punkty

 

zortrax-m200_m

 

Po raz drugi z rzędu najlepszą polską drukarką 3D uznano Zortraxa M200, który zdobywa liczne nagrody na świecie. Drugie miejsce przypadło warszawskiej firmie Monkeyfab, która z powodzeniem od kilku lat rozwija swoją autorską wersję Prusy i3 – PRIME. Trzecie miejsce zdobyła zeszłoroczna triumfatorka kategorii NAJLEPSZA NOWA POLSKA DRUKARKA 3D – GAIA Multitool autorstwa Janusza Wójcika i Pawła Rokity.

 

Najlepsza Nowa Polska Drukarka 3D Roku 2015

I miejsce – Sinterit Lisa – 186 punktów
II miejsce –  Sand Made LS One – 168 punktów
III miejsce – Zortrax Inventure – 166 punktów

 

Sinterit-Lisa-702x516_m

 

Dwa pierwsze miejsce przypadły polskim producentom drukarek 3D drukujących w technologii SLS. Sinterit Lisa jest mała, kompaktowa i w niczym nie przypomina typowej drukarki 3D drukującej w tej technologii. W 2015 roku jej twórcy odbyli prawdziwe tour po Europie prezentując swoje debiutanckie urządzenie, nic zatem dziwnego, iż wygrali kategorię NAJLEPSZEJ NOWEJ POLSKIEJ DRUKARKI 3D.

Sand Made LS One to nieco większy – choć w dalszym ciągu atrakcyjny budżet. Dodatkowo drukarka 3D oprócz druku 3D z proszków poliamidowych może tworzyć modele przestrzenne z piasku!

W tej kategorii Zortrax musiał uznać wyższość konkurencji, niemniej jednak III miejsce za Zortraxa Inventure w dalszym ciągu stanowi spore osiągnięcie.

 

Najlepszy Polski Producent Filamentów Roku 2015

I miejsce – Spectrum Filaments – 254 punkty
II miejsce –  Wolfix – 144 punkty
III miejsce – Devil Design – 118 punktów

 

Spectrum-18.06.2015r_2d_0019_m

 

Skoro Spectrum Filaments zdobyło nagrodę NAJLEPSZEJ NOWEJ POLSKIEJ FIRMY 2015 r., w kategorii NAJLEPSZEGO POLSKIEGO PRODUCENTA FILAMENTÓW 2015 r. nie mógł paść żaden inny wynik. Spectrum Filaments zdobyło ponad 100 punktów więcej niż laureat drugiego miejsca – Wolfix.

Trzecie miejsce przypadło firmie Devil Design, działającej z powodzeniem na rynku filamentów od 2013 r.

 

Najlepszy Polski Dystrybutor Niskobudżetowych Drukarek 3D i Filamentów 2015

I miejsce – ABC Data – 164 punktów
II miejsce –  CadXpert – 154 punktów
III miejsce – get3D – 149 punktów

 

ABC-Data-05_m

 

Tak jak w zeszłym roku, tak i teraz w kategorii NAJLEPSZEGO DYSTRYBUTORA NISKOBUDŻETOWYCH DRUKAREK 3D do samego końca trwała zażarta rywalizacja. Różnica pomiędzy pierwszym a czwartym miejscem wyniosła niespełna 20 punktów! Ostatecznie zwycięzcą została firma, która należy do absolutnych liderów jeśli chodzi o sprzedaż elektroniki w Polsce i w Europie – ABC Data.

Drugie miejsce zajął krakowski CadXpert, zajmujący się dystrybucją MakerBota oraz kilku innych profesjonalnych drukarek 3D, a trzecie miejsce łódzkie get3D – zeszłoroczny triumfator tej kategorii.

 

Najlepszy Polski Dystrybutor Profesjonalnych Drukarek 3D 2015

I miejsce – 3D Lab – 199 punktów
II miejsce –  Bibus Menos – 152 punktów
III miejsce – Solveere – 148 punktów

 

3DLab-01-1000x516_m

 

Nowa kategoria, a w niej bezkonkurencyjny zwycięzca. 3D Lab to dystrybutor profesjonalnych drukarek 3D Sytems, który zasłynął w tym roku chociażby instalacją największej drukarki  SLS 3D Systems w Europie w Kieleckim Technoparku.

Drugie miejsce zajęła firma Bibus Menos, a trzecie Solveere.

 

Najlepsza Polska Firma Usługowa 2015

I miejsce – Materialise Polska – 238 punktów
II miejsce –  I.J. Paliga – 130 punktów
III miejsce – Solveere – 125 punktów

 

Materialise_m

 

W tej kategorii bezkonkurencyjne okazało się Materialise Polska – jedna z największych fabryk specjalizujących się w druku 3D w Europie. Drugie miejsce nieoczekiwanie zajęła firma I.J. Paliga, która chociaż dysponuje bez porównania skromniejszym parkiem maszynowym od kilku innych firm w Polsce, zdobyła uznanie klientów oraz innych przedstawicieli branży druku 3D. Trzecie miejsce przypadło dla weterana branży – Solveere.

 

Najważniejsze Wydarzenie w Polsce Roku 2015

I miejsce – V edycja Dni Druku 3D w Kielcach (marzec 2015) – 188 punktów
II miejsce –  3D Show w Warszawie (październik 2015) – 164 punkty
III miejsce – Michał Sołowow wchodzi w branżę druku 3D inwestując we 3DGence – 152 punkty

 

Dni-Druku-3D-V_m

 

Dni Druku 3D w Kielcach to niekwestionowany lider jeśli chodzi o targi branżowe, zatem zwycięstwo w kategorii NAJWAŻNIEJSZEGO WYDARZENIA ROKU 2015 nie powinno dziwić. Drugie miejsce przypadło 3D Show, a trzecie wspomnianemu wejściu Michała Sołowowa w branżę druku 3D.

 

Najlepsza Zagraniczna Firma 2015

I miejsce – Ultimaker – 220 punktów
II miejsce –  Materialise – 196 punktów
III miejsce – colorFabb – 142 punkty

 

Twórcy-Ultimaker_m

 

W tegorocznej edycji w kategorii NAJLEPSZA ZAGRANICZNA FIRMA 2015 r. zwycięstwo odniósł holenderski Ultimaker – jeden z największych producentów niskobudżetowych drukarek 3D na świecie. Drugie miejsce przypadło belgijskiemu Materialise, a trzecie krajanom Ultimakera z Holandii, producentowi materiałów do druku 3D – firmie colorFabb.

 

Najlepsza Zagraniczna Niskobudżetowa Drukarka 3D 2015

I miejsce – Ultimaker 2 – 245 punktów
II miejsce –  The Form 1+ – 161 punktów
III miejsce – MakerBot Replicator Z18 – 158 punktów

 

Ultimaker-2_m

 

Tytuł NAJLEPSZEJ ZAGRANICZNEJ DRUKARKI 3D 2015 r. trafił również do Ultimakera! Drugie miejsce zajął Formlabs ze swoją drukarką 3D drukującą z żywicy światłoutwardzalnej – The Form 1+, a trzecie miejsce MakerBot Replicator Z18 – jedna z najczęściej kupowanych drukarek 3D na rynku polskim.

 

Najlepszy Zagraniczny Producent Filamentów 2015

I miejsce – colorFabb – 262 punkty
II miejsce –  Verbatim – 144 punkty
III miejsce – taulman3D – 125 punktów

 

ngen_m

 

Pierwsze miejsce w kategorii NAJLEPSZEGO ZAGRANICZNEGO PRODUCENTA FILAMENTÓW 2015 r. po raz drugi z rzędu trafiło do colorFabb. Drugą pozycję zdobył Verbatim, a trzecią amerykański taulman3D, specjalizujący się w produkcji materiałów specjalistycznych.

 

Najważniejsze Wydarzenie na Świecie Roku 2015

I miejsce – Duże koncerny zapowiadają wejście w branżę druku 3D: Microsoft, Autodesk, HP, Lenovo, Canon, Ricoh, Toshiba, DuPont, BASF i inni – 217 punktów
II miejsce –  CLIP – 171 punktów
III miejsce – Zortrax staje się jedną z najważniejszych firm w branży niskobudżetowych drukarek 3D na świecie – 167 punktów

 

3MF-Consortium_m

 

Rok 2015 to rok, w którym szereg wielkich korporacji postanowiło oficjalnie ogłosić swoje wejście do branży druku 3D. Do Microsoftu i Autodesku, poprzez HP, Canon, Ricoh i Toshibę, kończąc na DuPont i BASF – nie ma praktycznie obszaru, który nie miałby swojego przedstawiciela wśród firm aktywnie działających na rynku technologii przyrostowych.

Drugie miejsce to jedno z objawień tego roku w postaci technologii CLIP opracowanej przez firmę Carbon 3D. To super szybki druk 3D z żywic, który ma równocześnie nieosiągalną dla innych technologii przyrostowych jakość wydruku.

Trzecie miejsce to międzynarodowy sukces Zortraxa, który staje się jedną z najpopularniejszych marek niskobudżetowych drukarek 3D na świecie.

 

Największe Rozczarowanie Roku 2015

I miejsce – Słabe wyniki finansowe Stratasysa i 3D Systems – 196 punktów
II miejsce – Brak nowości w ofercie MakerBota i kolejne zwolnienia pracowników – 155 punktów
III miejsce – Bre Pettis (MakerBot / Stratasys) i Avi Reichental (3D Systems) żegnają się z branżą druku 3D – 138 punktów

 

Stratasys-3D-Systems_m

 

Najkrócej rzecz ujmując, w 2015 roku najbardziej rozczarowały dwie największe firmy z branży druku 3D na świecie – Stratasys i 3D Systems. Słabe wyniki finansowe, odejście ważnych postaci (Avi Reichental zrezygnował z przewodzenia 3D Systems, a Bre Pettis pożegnał się z MakerBotem, należącym do Stratasysa) jak również brak nowości w ofercie MakerBota. Liczmy na to, że w nadchodzącym roku obydwie firmy odbiją się od dna i powrócą do dawnej, wielkiej formy.

 

Poniżej prezentujemy szczegółowe wyniki uzyskane przez wszystkie firmy biorące udział w plebiscycie.

Krótka legenda i opis tabel:

  • obok liczby punktów podajemy wartość procentową jaką zdobyły  firmy/drukarki 3D/osobistości/wydarzenia,
  • pogrubioną czcionką zaznaczono firmy/drukarki 3D/osobistości/wydarzenia, które zajęły miejsca na podium w danej kategorii,
  • w niektórych kategoriach jurorzy wstrzymywali się od głosu, co zaliczaliśmy jako tzw. „nieoddany głos„.

 

WYNIKI NAGRÓD BRANŻOWYCH CD3D 2015

Człowiek Roku 2015

Miejsce

Osoba

Liczba punktów

%

1 Rafał Tomasiak (Zortrax) 228 31,84
2 Janusz Wójcik i Paweł Rokita (FabLab Kielce) 204 28,49
3 Patryk Kadlec (3DGence) 119 16,62
4 Eryk Wąsek (Materialise Polska) 102 14,25
5 Przemysław Jaworski (ZMorph) 63 8,80

 

Najlepsza Polska Firma Roku 2015

Miejsce

Firma

Liczba punktów

%

 1 Zortrax 268 37,64
 2 Materialise Polska 153 21,49
 3 3DGence 136 19,10
 4 3DKreator 83 11,66
 5 ZMorph 72 10,11

 

Najlepsza Nowa Polska Firma Roku 2015

Miejsce

Firma

Liczba punktów

%

 1 Spectrum Filaments 212 30,24
 2 Sinterit 198 28,25
 3 Sand Made 130 18,54
 4 iGo3D Polska 109 15,55
 5 Kombi 3D 52 7,42

 

Najlepsza Polska Drukarka 3D Roku 2015

Miejsce

Drukarka 3D

Liczba punktów

%

 1 Zortrax M200 273 38,08
 2 Monkeyfab PRIME 148 20,64
 3  GAIA Multitool 143 19,94
 4 3DGence One 110 15,34
 5 ZMorph 2.0 S 43 6,00

 

Najlepsza Nowa Polska Drukarka 3D Roku 2015

Miejsce

Drukarka 3D

Liczba punktów

%

1 Sinterit Lisa 186 27,03
 2 Sand Made LS One 168 24,42
 3 Zortrax Inventure 166 24,13
 4 Kreator Motion 79 11,48
 5 GATE 2.0 62 9,01
 6 Factory 2.0 27 3,92

Najlepszy Polski Producent Filamentów Roku 2015

Miejsce

Firma

Liczba punktów

%

 1 Spectrum Filaments 254 37,80
 2 Wolfix 144 21,43
 3 Devil Design 118 17,56
 4 3D Color 96 14,29
 5 3D Universal 60 8,93

Najlepszy Polski Dystrybutor Niskobudżetowych Drukarek 3D i Filamentów 2015

Miejsce

Firma

Liczba punktów

%

 1 ABC Data 164 22,91
 2 CadXpert 154 21,51
 3 get3D 149 20,81
 4 3D Phoenix 145 20,25
 5 Sygnis 60 8,38
 6 3D Wydruki / 3D Filamenty 44 6,15

Najlepszy Polski Dystrybutor Profesjonalnych Drukarek 3D 2015

Miejsce

Firma

Liczba punktów

%

 1 3D Lab 199 29,05
 2 Bibus Menos 152 22,19
 3 Solveere 148 21,61
 4 Prosolutions 105 15,33
 5 MTT Polska 81 11,82

 

Najlepsza Polska Firma Usługowa 2015

Miejsce

Firma

Liczba punktów

%

 1 Materialise Polska 238 34,44
 2 I.J. Paliga 130 18,81
 3 Solveere 125 18,09
 4 Datacomp 121 17,51
 5 Rapid Crafting 70 11,14

Najważniejsze Wydarzenie w Polsce Roku 2015

Miejsce

Wydarzenie

Liczba punktów

%

 1 Dni Druku 3D w Kielcach (marzec 2015) 188 26,29
 2 3D Show w Warszawie (październik 2015) 164  22,94
 3 Michał Sołowow wchodzi w branżę druku 3D inwestując we 3DGence 152 21,26
 4 ABC Data rozpoczyna dystrybucję drukarek 3D 132 18,46
 5 Replika rzeźby Wita Stwosza – „Modlitwa w Ogrojcu” wydrukowana „z drewna” na drukarkach 3D przez Monkeyfab 79 11,05

Najlepsza Zagraniczna Firma 2015

Miejsce

Firma

Liczba punktów

%

 1 Ultimaker 220 30,94
 2 Materialise 196 27,57
 3 colorFabb 142 19,97
 4 Formlabs 103 14,49
 5 XYZPrinting 50 7,03

Najlepsza Zagraniczna Niskobudżetowa Drukarka 3D 2015

Miejsce

Drukarka 3D

Liczba punktów

%

 1 Ultimaker 2 245 34,17
 2 The Form 1+ 161 22,45
 3 MakerBot Replicator Z18 158 22,04
 4 Up! BOX 115 16,04
 5 da Vinci 2.0 38 5,30

Najlepszy Zagraniczny Producent Filamentów 2015

Miejsce

Firma

Liczba punktów

%

 1 colorFabb 262 38,36
 2 Verbatim 144 21,08
 3 taulman3D 125 18,30
 4 Formfutura 90 13,18
 5 DR3D Filament 62 9,08

Najważniejsze Wydarzenie na Świecie Roku 2015

Miejsce

Wydarzenie

Liczba punktów

%

 1 Duże koncerny zapowiadają wejście w branżę druku 3D: Microsoft, Autodesk, HP, Lenovo, Canon, Ricoh, Toshiba, DuPont, BASF i inni 217 30,22
 2 CLIP 171 23,82
 3 Zortrax staje się jedną z najważniejszych firm w branży niskobudżetowych drukarek 3D na świecie 167 23,26
 4 Materialise drukuje finalne elementy dla Airbusa 111 15,46
 5 Targi formnext we Frankfurcie 52 7,24

Największe Rozczarowanie Roku 2015

Miejsce

Wydarzenie

Liczba punktów

%

 1 Słabe wyniki finansowe Stratasysa i 3D Systems 196 27,76
 2 Brak nowości w ofercie MakerBota i kolejne zwolnienia pracowników 155 21,95
 3 Bre Pettis (MakerBot / Stratasys) i Avi Reichental (3D Systems) żegnają się z branżą druku 3D 138 19,55
 4 Koniec Pirxa 135 19,12
 5 Koniec Pirate3D / Buccaneera 82 11,61

Jurorami w plebiscycie byli:

  • Patryk Kadlec – 3DGence
  • Krzysztof Wilk – 3DGence
  • Marcin Zachwieja – 3DGence
  • Łukasz Kryśkiewicz – 3DHatchery
  • Adam Suchnicki – 3DHatchery
  • Wojciech Ziółkowski – 3DHatchery
  • Bogusław Dyka  – 3DKreator
  • Przemysław Kazanowski – 3DKreator
  • Damian Niedźwiedź – 3DKreator
  • Mariusz Leśniak – 3D Lab
  • Robert Rałowicz – 3D Lab
  • Justyna Zaborowska – 3D Lab
  • Krzysztof Dymianiuk – 3NOVATICA
  • Mateusz Sobczak – 3D Phoenix
  • Łukasz Kaczmarczyk – 3D Phoenix
  • Paweł Sęk – 3D Phoenix
  • Radosław Jankowski – ABC Data
  • Robert Jaskółka – ABC Data
  • Joanna Sulowska -IT Club
  • Karol Krawczyński – AM Solutions, redaktor CD3D
  • Agnieszka Miśkowiec – Aye Aye Labs
  • Tomasz Zawada – Aye Aye Labs
  • Tomasz Kozioł – Aye Aye Labs
  • Wojciech Gurdek – Blackfrog
  • Piotr Gurga – CadXpert
  • Anna Ślusarczyk – CD3D
  • Paweł Ślusarczyk – CD3D
  • Sebastian Urbański – CD3D
  • Adela Walczak – CD3D
  • Tomasz Bajor – Centrum Druku 3D Kieleckiego Parku Technologiczngo
  • Nina Jarocka-Bąk – Centrum Druku 3D Kieleckiego Parku Technologiczngo
  • Jakub Trzyna – Datacomp
  • Marek Ryszka – Devil Design
  • Adam Mateja – Devil Design
  • Martyna Federkiewicz – Dragon 3D
  • Andrzej Federkiewicz – Dragon 3D
  • Łukasz Długosz – filaments4U, redaktor CD3D
  • Marcin Matusiak – Gamplate.pl
  • Hanna Matusiak – Gamplate.pl
  • Agnieszka Ziętek – Gamplate.pl
  • Adam Kozubowicz – get3D
  • Beata Podpora – get3D
  • Magdalena Stecka – get3D
  • Grzegorz Misztal – Giedi
  • Filip Turzyński – iGo3D
  • Mateusz Brodowski – Jelwek
  • Rafał Berestka – Jelwek
  • Janusz Ślusarczyk – Jelwek
  • Janusz Paliga – IJ Paliga
  • Paweł Paliga – IJ Paliga
  • Tomasz Zwolan – Infinum
  • Maciej Dobrowolski – Kombi3D
  • Tomasz Filipek – Kombi3D
  • Bartosz Kuczyński – Luderis, redaktor CD3D
  • Grzegorz Dziubak – Macos
  • Izabela Dziubak – Macos
  • Tomasz Dziubak – Macos
  • Hubert Gleba – Materialise
  • Eryk Wąsek – Materialise
  • Jakub Burtea – Monkeyfab
  • Paweł Twardo – Monkeyfab
  • Piotr Twardo – Monkeyfab
  • Mirosław Jaskułowski – Printila
  • Piotr Kamrowski – PRO-KAMRO
  • Beata Białek – Rapid Crafting
  • Rafał Grabowski – Rapid Crafting
  • Marcin Kukawka – Rapid Crafting
  • Norbert Dydyński – Robo 3D
  • Tomasz Augustyniak – Spectrum Filaments
  • Michał Żołądek – Spectrum Filaments
  • Sebastian Adamek – Smart3D
  • Kryspin Kozłowski – Smart3D
  • Tomasz Krupnik – Smart3D
  • Marcin Lewandowski – SMARTTECH
  • Agata Pietrzak – SMARTTECH
  • Adam Rajch – SMARTTECH
  • Andrzej Burgs – Sygnis
  • Maciej Głowacki – Sygnis
  • Maciej Misiura – Sygnis
  • Bartosz Augustyniak – Systik (3D Wydruki / 3D Filamenty)
  • Maja Jabłońska – Systik (3D Wydruki / 3D Filamenty)
  • Martyna Malińska – Systik (3D Wydruki / 3D Filamenty)
  • Konrad Gruber – Threedimensionlab
  • Piotr Gruber – Threedimensionlab
  • Paweł Rokita – Tytan 3D
  • Anna Wójcik-Misztal – Tytan 3D
  • Janusz Wójcik – Tytan 3D
  • Marcin”emartinelli” Danielewicz
  • Michał Kosiński
  • Robert Mierzwiński – administrator forum MójRepRap.pl