XXVIII Konferencja Naukowo-Techniczna Łukasiewicz-KOMEL „Problemy Eksploatacji Maszyn i Napędów Elektrycznych”

 

W dniach 22–24.09.2021 r. w Ry­trze po raz 29. spo­tkali się uczestnicy Konferencji Naukowo-Tech­nicznej „Pro­blemy Eksploata­cji Ma­szyn i Napędów Elek­trycz­nych”, orga­nizowanej przez Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Napędów i Ma­szyn Elektrycznych KOMEL z Ka­to­wic. Tegoroczna konferencja PEMINE została po raz trzeci objęta honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Pa­tronat nad konferen­cją po raz ko­lejny objął Komi­tet Elektrotechniki PAN. Konferencję zorganizowano przy współpracy Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Konferencja PEMINE to jedyna w kraju, bardzo wysoko oceniana przez uczestników konferencja o tematyce maszyn i napędów elektrycznych, mająca charakter aplikacyjny. Oprócz przedstawicieli świata nauki licznie uczestniczą w niej goście z zakładów przemysłowych. Za­gadnieniami dominującymi podczas konferencji były m.in.:

– elektromobilność: projektowanie, eksploatacja pojazdów i środków transportu o napędzie elektrycz­nym,

– projektowanie i nowe serie ma­szyn elek­trycznych,

– silniki z magnesami trwałymi do napędu pojazdów elektrycznych i innych urządzeń transportowych,

– energoelektroniczne układy zasila­nia i sterowania maszyn elek­trycz­nych,

– modernizacja silników i ich dobór do układów napę­dowych,

– metody badań, diagnostyka i nowoczesna apa­ratura badawcza,

– odnawialne źródła energii i trans­port przyjazny środowisku.

Inaugurując obrady dy­rektor Łuka­siewicz-KOMEL, prof. Jakub Bernatt omówił pro­gram oraz cel konferen­cji. Kolejno dr inż. Sta­ni­sław Gaw­ron zaprezentował naj­ważniej­sze osiągnięcia Instytutu w ostatnim okresie oraz plany na przyszłość. W ramach konfe­rencji odbyły się 4 se­sje plenarne oraz se­sja dialo­gowa.

Ogółem za­pre­zento­wano 51 refe­ratów: 26 na se­sjach ple­nar­nych, po­zostałe na sesji dialo­gowej.

Zgodnie z wieloletnią tradycją od­rębną sesją była sesja dotycząca Elektromobilności, na której prym wiodły za­gadnienia związane z pro­jektowaniem, eksploatacją po­jaz­dów i środ­ków transportu o na­pę­dzie elek­trycznym. W trakcie konferencji premierę miały dwie monografie  przygotowane na cześć wieloletnich, zasłużonych  pracowników Łukasiewicz-KOMEL: Macieja Bernatta oraz Tadeusza Glinki.

Podczas wystawy pojazdów elektrycznych zaprezentowano pierwszy polski zeroemisyjny autobus elektryczny, do którego napęd zaprojektowano  w   Łukasiewicz-KOMEL, a także nowe pojazdy elektryczne firm FSO z Kutna oraz Melex.

 

 

Referaty prezentowane na konfe­rencji wydane zostały w kwartalniku “Maszyny Elektryczne – Zeszyty Pro­blemowe”. Podczas konferencji 11 firm z branży maszyn i napędów elektrycznych zaprezentowało nowe technologie, wyroby i usługi, zarówno w formie prezentacji reklamowych, jak i na stoiskach firmowych.

Na stoisku Łukasiewicz-KOMEL za­prezento­wano szereg nowych, in­nowacyjnych rozwiązań w zakresie napędów elektrycznych, w tym de­dykowanych specjalnie na potrzeby obronności kraju.

W konferencji uczestniczyło blisko 130 osób z 64 firm i in­stytucji, w tym 7 instytutów reprezentujących Sieć Badawczą Łukasiewicz.

Podczas kolacji biesiadnej w Karcz­mie nad Potokiem, przy ognisku i grillu goście mieli okazję obejrzeć występ barwnej kapeli regionalnej Górali z Łososiny.

W trakcie bankietu wśród uczestników rozlosowano atrakcyjne nagrody, ufundowane przez Łukasiewicz-KOMEL. Uroczystą kolację uświetnił występ  znanego  i lubia­nego aktora i satyryka Cezarego Pazury oraz ze­społu Rifformacja.

Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymali pamiątkowe certyfikaty oraz upominki firmowe.

Patronat medialny nad konferencją ob­jęły redakcje następujących cza­so­pism: Napędy i Ste­rowanie, Elek­troInfo, Ślą­skie Wiadomo­ści Elek­tryczne, Elektrosystemy, Wiadomo­ści Elektrotechniczne, Energe­tyka, Energetyka Wodna, Utrzyma­nie Ru­chu, Industrial Monitor, Projektowa­nie i Konstrukcje Inżynierskie, Główny Mechanik, a także wortale bran­żowe: ro­bo­tyka.com, ener­go­elektro­nika.pl, zrobotyzowany.pl oraz staleo.pl.

Na zakończenie dyrektor podzięko­wał uczestnikom za liczne uczestnictwo oraz za­prosił na kolejną, ju­bileuszową XXX konfe­rencję PEMINE, która od­będzie się we wrześniu 2022 roku.

 

Mariusz Czechowicz

Authors

Related posts

Góra
English