Światłowody nowej generacji będą wytwarzane w Lubartowie

 

W Lubartowskiej Strefie Gospodarczej powstanie nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe, w którym spółka IPT Fiber będzie wytwarzać światłowody nowej generacji.

Inwestycja, której wartość jest szacowana na 65,8 mln zł, z czego 37,5 mln zł ma pochodzić z unijnego dofinansowania, będzie realizowana w ramach projektu „Utworzenie Centrum Badawczo – Rozwojowego Technologii Światłowodowych dla Przemysłu”.

W środę 31 marca został podpisany akt notarialny pomiędzy Prezesem Firmy IPT Fiber Tomaszem Nasiłowskim a Burmistrzem Miasta Lubartów Krzysztofem Paśnikiem, dotyczący sprzedaży gruntów pod budowę Centrum Badawczo – Rozwojowego.

 – Będzie to kolejna zaawansowana technologicznie firma zlokalizowana w Lubartowie. Rozmowy z przedsiębiorcą rozpoczęły się jeszcze w 2020 roku – mówi Krzysztof Paśnik, Burmistrz Miasta Lubartów. – Ogromnie cieszymy się z tego, że firma wybrała właśnie Lubartów i naszą strefę gospodarczą. To świadczy o tym, że nasza strefa ciągle się rozwija, a my stawiamy na rozwój gospodarczy naszego miasta – dodaje.

Dla mnie jest o wspaniałe wydarzenie. Zależy nam na tym, aby nowe technologie stały się chlubą tego regionu. Nasze centrum umożliwi stworzenie produktu, który będzie innowacją w skali światowej. Chcemy, aby Lubartów był kolebką światowego światłowodu – mówił podczas konferencji prasowej Tomasz Nasiłowski, prezes zarządu Spółki IPT Fiber.

Cieszę się, że Lubartów podejmuje wyzwania. Jest otwarty na nowe technologie. Mamy tu wspaniałych ludzi. Współpraca między samorządami doskonale się układa, co mam nadzieję odczuwają przedsiębiorcy – powiedziała Ewa Zybała, Starosta Powiatu Lubartowskiego.

W lubartowskim Centrum Badawczo–Rozwojowym realizowane będą prace nad innowacyjnymi i unikalnymi na skalę światową światłowodami wielordzeniowymi do zastosowań między innymi w telekomunikacji nowej generacji.

Firma IPT Fiber na początek planuje zatrudnienie ok. 50 osób. Pracownicy firmy dzięki tej inwestycji zyskają dostęp do nowoczesnej aparatury badawczej i możliwość pracy przy nowatorskich projektach wdrożeniowych.

Firma IPT Fiber należy do grupy InPhoTech i jest spółką powołaną w celu wdrożenia do produkcji innowacyjnych światłowodów specjalnych. Grupa InPhoTech liczy obecnie blisko 100 pracowników pracujących m.in. w Centrum Badawczo-Rozwojowym w podwarszawskim Ołtarzewie oraz w oddziale w Lublinie. Firma InPhoTech to jedna z wiodących polskich firm badawczo-wdrożeniowych, działająca w obszarze nowych technologii, wielokrotnie wyróżniania i doceniana przez niezależne gremia w polskich i zagranicznych konkursach oraz rankingach.

 

Źródło: UM Lubartów

Authors

Related posts

Góra
English