Prowadnice wałeczkowe NSK optymalizują proces spawania wież turbin wiatrowych

 

Współpraca pomiędzy NSK i hiszpańską firmą Talleres Ganomagoga zaowocowała znacznym usprawnieniem procesu spawania wież turbin wiatrowych. Innowacyjne rozwiązania z zakresu ruchu liniowego oparte na najnowszej technologii prowadnic wałeczkowych NSK pozwalają firmie Talleres Ganomagoga na osiągnięcie płynnego i dokładnego ruchu spawarek w trakcie zwiększania długości wież podczas procesu produkcyjnego.

Historia Grupy Ganomagoga z siedzibą w Pontevedra w regionie Galicji (północno-zachodnia Hiszpania) sięga 1974 r. Początkowo firma obsługiwała takie sektory gospodarki, jak przemysł morski, motoryzacyjny i budowlany, jednak w ostatnich latach na pierwszy plan wysunęła się współpraca z wieloma wschodzącymi branżami przemysłowymi, takimi jak energetyka odnawialna, a zwłaszcza energetyka wiatrowa.

Firma Talleres Ganomagoga specjalizuje się w produkcji kluczowych podzespołów do turbin wiatrowych, w tym wież. Ze względu na swoją wielkość wieże składają się z wielu pojedynczych segmentów stożkowych, które są ze sobą spawane. W tego typu procesie produkcyjnym precyzja i powtarzalność wyznaczają warunki wstępne, dlatego grupa Talleres Ganomagoga polega na technologii prowadnic liniowych firmy NSK.

 

Firma korzysta z dużych spawarek opartych na koncepcji kolumny i wysięgnika. Te «okrągłe kolumny spawalnicze» spawają wewnętrzne i zewnętrzne połączenia długich stalowych obręczy, które tworzą stożki wież turbin wiatrowych. Konstrukcja maszyn pozwala na wydajne spawanie stożków o długości do 7 m i średnicy do 5 m.

Aby przyspieszyć proces spawania firma Talleres Ganomagoga musiała znaleźć sposób na przesuwanie maszyny spawalniczej w pionie w miarę zwiększania się wysokości wieży podczas produkcji. Dzięki współpracy z zespołem ekspertów NSK szybko znaleziono optymalne rozwiązanie.

Obecnie firma łączy stożki, manewrując okrągłą kolumną spawalniczą wzdłuż specjalnie opracowanego systemu precyzyjnych prowadnic liniowych i szyn, należących do niezawodnej serii RA firmy NSK. Kombinacja prowadnic liniowych NSK o bardzo dużej obciążalności i szyn NSK (o długościach 9,225 m i 7,8 m) pomaga firmie Talleres Ganomagoga osiągnąć precyzyjny ruch specjalnych spawarek zgodnie z wymaganiami produkcyjnymi.

 

Prowadnice z serii RA firmy NSK korzystają z dużego doświadczenia firmy w zakresie technologii łożysk tocznych i prowadnic liniowych. Optymalny rozmiar elementów tocznych oraz specjalny kształt prowadnic wałeczkowych i szyn zapewniają wyjątkowo dużą nośność i równie imponującą sztywność.

W procesie produkcyjnym grupy Talleres Ganomagoga długa żywotność i płynne działanie stanowią obligatoryjne wymogi mające na celu wyeliminowanie wszelkich defektów podczas spawania. W tym przypadku zastosowanie zespołów smarujących NSK K1 zapewniło długotrwałą, bezobsługową pracę, a wysokowydajne uszczelnienia (dostarczane w standardzie) zablokowały przedostawanie się ciał obcych, co stanowi bardzo ważny czynnik w operacjach, takich jak spawanie, w których istnieje wysokie potencjalne ryzyko zanieczyszczenia.

Prowadnice wałeczkowe serii RA zapewniają wyjątkowo wysoką dokładność i płynny ruch, co gwarantuje powtarzalne i stabilne pozycjonowanie za każdym razem.

 

Źródło: NSK

Authors
Tagi ,

Related posts

Góra
English