PROTECH: Od małej firmy do nowoczesnej zautomatyzowanej produkcji

 

Przedsiębiorstwo Protech zajmuje się spawaniem elementów kotłów grzewczych ze stali czarnej i stali nierdzewnej. Firma charakteryzuje się dynamicznym rozwojem, dlatego kiedy urządzenia spawalnicze przestały być wydajne, rozpoczęły się poszukiwania urządzeń umożliwiających zwiększenie prędkości spawania i poprawiających jakość spoin. Tak do zakładu trafiły pierwsze urządzenia firmy Fronius.

Firma Protech, istnieje od 25 lat, zajmuje się produkcją wyrobów stalowych. Jest to firma rodzinna, założona w Gierałtowicach przez Jana Krupnika na początku lat 90. Dzięki, ciężkiej pracy dobremu zarządzaniu i inwestycji w nowe technologie osiągnęła międzynarodowy sukces. Protech od początku był nastawiony na rozwój, dlatego szybko rozpoczęto dywersyfikację produkcji i wchodzenie w nowe branże. Tak powstały stanowiska do produkcji ram samochodów ciężarowych, wyposażanie linii technologicznych, produkcja urządzeń wentylacyjnych. W ostatnim czasie, firma nawiązała współpracę z przemysłem stoczniowym. Spawanie jest jedną z kluczowych technologii w produkcji wszystkich komponentów.

 

Obróbka metali – od płaskiej blachy do produktu z najwyższej półki

Wszystko posiada wspólny mianownik: zaczyna się od płaskiej blachy, a kończy na gotowym wyrobie – mówi Piotr Słanek dyrektor produkcji. Rosnące ambicje, jak również wymagania jakościowe klientów, zaowocowały otwarciem nowego zakładu produkcyjnego, z kompleksowo i dbale, wyposażonym parkiem maszynowym. Jak mówi Piotr Słanek dyrektor produkcji: – Pracownicy firmy Protech, pracując na urządzeniach z najwyższej półki, wykorzystujących najnowsze technologie, dbają o precyzyjny proces obróbki blachy – od arkusza aż po gotowy kocioł grzewczy.

 

Wyspecjalizowana produkcja dzięki automatyzacji

Obecnie, Protech jest zakładem zajmującym się wyspecjalizowaną produkcją. Stało się to możliwe, dzięki fachowej załodze i inwestycjom w automatyzację produkcji. Protech zatrudnia 250 osób, posiada 20 zrobotyzowanych bądź zautomatyzowanych stanowisk produkcyjnych, obsługiwanych przez osiem automatycznych magazynów. Automatyzacja rozpoczęła się od procesu cięcia, a kolejny etap to robotyzacja gięcia, tłoczenia i śrutowania. Obecnie, Zarząd skupia się nad rozwojem robotyzacji procesu spawania.

Współpraca z firmą Fronius rozpoczęła się trzy lata temu od decyzji Zarządu o inwestycji w zrobotyzowane stanowisko do spawania hybrydowego Fronius LaserHybrid – czyli połączenia wiązki lasera z łukiem elektrycznym. Po pierwszych testach naszych urządzeń, firma złożyła kolejne zamówienia na spawarki Fronius” wspomina Sebastian Nowak Programista robotyk. Obecnie, na urządzeniach Fronius są oparte  trzy stanowiska zrobotyzowane, kolejne dwa są w przygotowaniu. W swoim parku maszynowym, Protech wykorzystuje systemy Fronius również do spawania ręcznego. Wszystkie urządzenia, spawają elementy kotłów grzewczych ze stali czarnej i stali nierdzewnej. Współpraca pomiędzy Froniusem, a firmą Protech, nie ogranicza się do procesu spawania. Protech wykorzystuje również falowniki Fronius we własnej instalacji fotowoltaicznej, a w planach pojawia się wykorzystanie ładowaczy austriackiego producenta, do wózków widłowych.

 

Najlepsze wybory

Dlaczego wybraliśmy urządzenia marki Fronius? Ponieważ bardzo dużą wagę przywiązujemy do infrastruktury, jakości maszyn i rozwiązań, jeżeli zaczynamy z kimś współpracę to raczej pewne jest że będzie ona trwała wiele lat, może mamy szczęście do partnerów, a może wybieramy sprzęt z najwyższej półki – mówi nam Piotr Słanek – Dyrektor Produkcji, a Marcin Kała – Kontroler Jakości dodaje – Nie powiem żeby nowe technologie odebrały nam pracę , ale spawarki Froniusa przeniosły naszą pracę na zupełnie inny poziom.

 

Źródło: Fronius

Authors

Related posts

Góra
English