AntyCovid – urządzenia filtrujące powietrze

– Na co warto zwrócić uwagę wybierając tego typu urządzenia?

Paweł Surmiak, Grupa Trotec

Firma Trotec produkuje mobilne profesjonalne urządzenia filtrujące od ponad 20 lat i każde urządzenie musi być dobrane do swojego przeznaczenia. Znaczenie ma tutaj wydajność urządzenia, dobrany odpowiedni system filtrów, gabaryty, mobilność, generowany hałas i zużycie energii. W ostatnim roku w odpowiedzi na pandemię koronawirusa opracowaliśmy urządzenie filtrujące serii TAC V+, które wyfiltrowują z pomieszczeń bakterie i wirusy poprzez specjalny filtr Hepa H14, które następnie są w filtrze dezaktywowane termicznie w temperaturze 100°C. Każdy filtr ma swój indywidualny certyfikat potwierdzający jego skuteczność po poziomie 99,995%. Urządzenie jest w pełni automatyczne, wystarczy ustawić w pomieszczeniu i włączyć.

 

– Jak prawidłowo dobierać takie urządzenia uwzględniając powierzchnię/kubaturę oraz wydajność?

Popularność oczyszczania powietrza w ostatnim czasie wynika głównie z powodu przenoszenia się tą drogą koronawirusa, w pomieszczeniu jedna osoba chora, nawet bezobjawowa, wydychając powietrze powoduje zarażenie innych osób. Dlatego też chcąc temu zapobiegać należy zapewnić w pomieszczeniu odpowiednią wymianą powietrza na świeże nie zakażone. Teoretycznie wystarczyłaby wydajna wentylacja i wymiana powietrza z zewnątrz, a w praktyce w przemyśle w halach, stołówkach, biurach, szatniach nie jest to możliwe, a okres zimowy wyklucza nawet biura z oknami. Takie zabezpieczenie możemy jednak wykonać w prosty sposób stosując oczyszczacz TACV+, który na bieżąco zagwarantuje odpowiednią ilość wymiany powietrza na oczyszczone. Wydajność i ilość koniecznych jednostek w pomieszczeniu zależy od konkretnego obiektu i ilości przebywających na stałe w pomieszczeniu osób. Dla pomieszczeń takich jak biura, pokoje narad, restauracje, warsztaty zalecamy 6–8 wymian powietrza na godzinę. Dla obszarów o większym zagęszczeniu pracowników pracujących obok siebie 8–10 wymian, a w poczekalniach i obiektach służby zdrowia 12–15 wymian, gdyż tam koncentracja wirusa będzie największa. W praktyce w obiektach mówimy o powierzchniach około 100 m2 na jeden oczyszczacz niezależnie, czy będzie to osobne pomieszczenie, czy tylko część hali. Podkreślam, że są to pomieszczenia lub strefy hal, w których na stałe przebywają grupy osób i nie chodzi tutaj o filtrację całych kubatur.

 

 

– Jakie błędy popełniają klienci przy doborze tego typu urządzeń?

Na rynku pojawiło się wiele różnych rozwiązań, które mają nas zabezpieczyć przez koronawirusem. Patrząc jednak na to ogólnie właściwie tylko te urządzenia, które posiadają filtrację Hepa H14 i gwarantują odpowiednią wydajność z gwarancją H14 są rzeczywistym zabezpieczeniem. Chciałbym zwrócić uwagę, że oczyszczacz z Hepa H14 spełnia wymogi tylko do określonego przepływu powietrza, zwiększenie go powoduje, że jakość filtrowania spada 10 krotnie (H13) lub nawet 100 krotnie (H12). Inne systemy oparte np. na lampach UV-C są potwierdzane badaniami na dezaktywacje bakterii i szkodników po 4, 12 i 20 godzinach, nie odnoszą się jednak do koronawirusa, który jest na takie promieniowanie bardziej odporny, a jego dezaktywacja wymaga długiej ekspozycji na promieniowanie. Naszym celem jest skrócenie czasu, w którym ludzie w pomieszczeniu będą narażeni na kontakt z wirusem i mówimy tutaj o maksymalnie kilku minutach, a nie wielu godzinach. Takie rozwiązanie zapewnia nam tylko odpowiednia wydajność z gwarancją filtracji Hepa H14.

 

 

– Czy istnieje alternatywa dla mechanicznych oczyszczaczy powietrza?

Na rynku istnieją wspomniane wcześniej rozwiązania oparte na lampach UV-C, które, co prawda kuszą ceną, ale naszym zdaniem wprowadzają jedynie klientów w błąd i nie dają zabezpieczenia przed koronawirusem. Spotykamy też oczyszczacze z filtrami H13, H12, które oczywiście wyłapują wirusy, ale ich skuteczność naraża ludzi na długą ekspozycję na wirusa. Opracowano też rozwiązania oczyszczaczy oparte na zimnej plaźmie. Proszę zwrócić uwagę, że nawet instalacja filtrów hepa w istniejących w zakładach systemach wentylacji nie jest możliwa, gdyż te filtry powodują duży opór przepływu powietrza, na co istniejące systemy nie są przygotowane. Instalacja lamp UV-C w wentylacji też nic nie wniesie, sekundowe naświeltanie wirusa nie spowoduje jego dezaktywacji.

 

– Jakie normy powinny spełniać oczyszczacze powietrza, jeśli mają dobrze spełniać swoją rolę? Jaka jest skuteczność najlepszych oczyszczaczy?

Najważniejszy w oczyszczaczu powietrza jest system filtrów i dlatego każdy zastosowany filtr powinien spełniać normę EN 1822 i dodatkowo producent powinien poświadczać dla jakich przepływów powietrza dla poszczególnych klas ta norma jest spełniona. Dla TACV+ z filtrem Ultra High Flow H14 osiągamy do 2000 m3/h gwarantując filtrację 99,995%. W prostych słowach oznacza to, że na 100 000 cząsteczek przelatujących przez oczyszczacz tylko 5 nie zostanie wyfiltrowanych. Występujące na rynku różnorodne określenia RealHepa, TrueHepa, 100% Hepa itp. wprowadzają tylko w błąd i nic nie znaczą, podobnie samo określenie Hepa H13, ale bez maksymalnego przepływu potwierdzonego dokumentami i normą EN 1822. Chciałby jeszcze zwrócić uwagę, że w filtrze Hepa będą zbierać się patogeny, bakterie i wirusy, a filtr trzeba wymieniać i proszę zapytać klientów, kto to będzie robić. W naszym TACV+ zgodnie z zaprogramowanym kalendarzem wszystkie zebrane wirusy są termicznie niszczone przez 30 minut w temperaturze 100°C, a filtr się regeneruje i jest jak nowy. Jest to nasze unikalne rozwiązanie gwarantujące efektywność oczyszczania i bezpieczeństwo ludzi.

 

 

Źródło: Trotec, www.trotec.pl

Authors

Related posts

Góra
English