Fortinet wprowadza pierwsze w branży rozwiązanie Secure SD-WAN dla środowisk technik operacyjnych

 

Sieci OT wymagają specjalistycznych rozwiązań

W sposobie generowania i gromadzenia danych w środowiskach operacyjnych zachodzą fundamentalne zmiany. Bezpieczna i niezawodna komunikacja pomiędzy placówkami podmiotów działających w branży produkcyjnej, energetycznej, usług komunalnych, górnictwie naftowym i gazowym oraz w innych o znaczeniu krytycznym, zazwyczaj była realizowana z wykorzystaniem drogich dzierżawionych łączy lub sieci MPLS. Technologia SD-WAN pojawiła się jako nowoczesne rozwiązanie dla przedsiębiorstw korzystających z OT. Zapewniła wyższy komfort użytkowania, uproszczone zarządzanie i obniżenie całkowitego kosztu użytkowania. Jednak wdrożenie takiego mechanizmu komunikacji wymaga rozwiązania spełniającego specyficzne wymagania środowisk OT, związane m.in. z dostępną przestrzenią, zasilaniem, kwestiami bezpieczeństwa i środowiskowymi.

 

Fortinet umożliwia zastosowanie SD-WAN w nowych obszarach

Wychodząc naprzeciw potrzebom firm korzystających z technik operacyjnych, Fortinet wprowadził do oferty firewall FortiGate Rugged 60F oraz odmianę tego modelu z wbudowanym modemem LTE. Jest to wzmocniona konstrukcja sprzętu z serii FortiGate 60, na którą składają się najszybsze i najbardziej wydajne stacjonarne urządzenia Secure SD-WAN oraz najpopularniejszy firewall następnej generacji (ponad 1,65 mln sprzedanych sztuk na całym świecie). FortiGate Rugged 60F to pierwszy model, który zapewnia następujące funkcje bezpiecznego wdrażania sieci SD-WAN w środowiskach OT.

  • Niewielkie wymiary: FortiGate Rugged 60F łączy w jednej, kompaktowej obudowie wiodące w branży rozwiązanie SD-WAN, funkcje zaawansowanego routingu oraz bezpieczeństwo zapewniane przez firewall następnej generacji. Dzięki temu łatwiej jest wdrożyć ten model w środowiskach o ograniczonej przestrzeni. Dodatkową korzyścią jest redukcja kosztów użytkowania i uproszczenie pracy analityków sieciowych.
  • Elastyczny montaż i zasilanie: FortiGate Rugged 60F został zaprojektowany z myślą o wdrożeniach w mniejszych obiektach OT, które wymagają innych opcji montażu i zasilania niż w tradycyjnych szafach IT z rozbudowanym okablowaniem.
  • Wytrzymała konstrukcja: FortiGate Rugged 60F jest przeznaczony do pracy w trudnych warunkach środowiskowych, w których występują m.in. ekstremalne temperatury, zakłócenia elektromagnetyczne, duża wilgotność i intensywne lub stałe wibracje.
  • Wbudowany modem LTE: Aby umożliwić wdrażanie i obsługę FortiGate Rugged 60F w lokalizacjach zdalnych, udostępniona została też wersja tego urządzenia z wbudowanym modemem LTE, zapewniającym dodatkowe funkcje łączności z siecią WAN.

 

Fortinet zapewnia wiodącą w branży wydajność dla środowisk OT

FortiGate Rugged 60F, oprócz tego, że jest jedynym urządzeniem z certyfikatem Secure SD-WAN dla środowisk technik operacyjnych, zapewnia najwyższe w branży wskaźniki bezpieczeństwa i wydajności sieci. Dzięki opatentowanemu przez Fortinet układowi SOC4 SD-WAN ASIC, gwarantuje ochronę z krótkim czasem opóźnienia, w tym odszyfrowywanie SSL oraz wyższy poziom skalowalności łączności IPsec VPN, a także zintegrowane funkcje SD-WAN, wraz z intuicyjnym modułem zarządzania.

Rozwiązania FortiGate są również pozytywnie oceniane przez branżę. Fortinet został uznany za lidera zarówno w raporcie „Gartner Magic Quadrant for Network Firewalls”[1], jak i „Gartner Magic Quadrant for WAN Edge Infrastructure”[2]. W najnowszych urządzeniach Fortinet wykorzystano również 20-letnie doświadczenie producenta w branży, dzięki czemu odpowiadają unikalnym potrzebom operatorów środowisk technik operacyjnych, ich wymaganiom i ograniczeniom.

 

Sieć dla środowiska technik operacyjnych bazująca na bezpieczeństwie

Fortinet zapewnia bazujące na bezpieczeństwie podejście do infrastruktury SD-WAN, łączące sieć i ochronę środowiska IT w jednorodną platformę Secure SD-WAN ze scentralizowanym zarządzaniem. W połączeniu z architekturą Fortinet Security Fabric daje to klientom jedno rozwiązanie, które obejmuje całą konwergentną sieć IT/OT, co pozwala na załatanie luk w zabezpieczeniach OT, zapewnia pełny wgląd w stan pracy tego środowiska i upraszcza zarządzanie nim. Cała linia produktów FortiGate zapewnia kontrolę nad cyberbezpieczeństwem przedsiębiorstwa i wgląd w sieci OT, a wzmocniona wersja tych rozwiązań dodatkowo rozszerza te możliwości. Umożliwia to wdrożenia na platformach wiertniczych, podstacjach elektrycznych, liniach montażowych, na kontenerowcach i w innych trudnych warunkach środowiskowych.

John Maddison, EVP of Products and CMO w firmie Fortinet – Konwergencja sieci OT i IT zmienia sposób działalności wielu firm, ale jednocześnie stwarza nowe wyzwania dla bezpieczeństwa. To ważne, aby przedsiębiorstwa korzystające z OT wdrażały rozwiązania sieciowe bazujące na bezpieczeństwie, które zapewniają chronioną i niezawodną łączność nawet w odległych od siebie środowiskach i w trudnych warunkach. Platforma FortiGate Rugged 60F o wzmocnionej konstrukcji zapewnia funkcjonalność Secure SD-WAN, dzięki czemu operatorzy systemów OT mogą swobodnie korzystać z cyfrowych innowacji, a jednocześnie zachowywać bezpieczeństwo i ciągłość działania. Jest to kontynuacja zaangażowania Fortinet w udostępnianie funkcji Secure SD-WAN na całym brzegu sieci i w różnych branżach.

 

[1] Gartner, Magic Quadrant for Network Firewalls, 9 listopada 2020, Rajpreet Kaur, Adam Hils, Jeremy D’Hoinne

[2] Gartner, Magic Quadrant for WAN Edge Infrastructure, 23 września 2020, Jonathan Forest, Andrew Lerner, Naresh Singh

 

Źródło: Fortinet

 

Authors

Related posts

Góra
English