Dyneo+ od Nidec Leroy-Somer znacząco obniża zużycie energii w chłodnictwie przemysłowym

 

Nidec Leroy-Somer, globalna firma z bogatym doświadczeniem w zakresie rozwiązań napędowych dla chłodnictwa przemysłowego od ponad 40 lat dostarcza producentom urządzeń chłodniczych silniki elektryczne i przemienniki częstotliwości. Najnowsze osiągnięcie tego producenta gama IE5 Dyneo+, silniki reluktancyjne z magnesami trwałymi (PM) bez pierwiastków ziem rzadkich, oferuje liczne korzyści jako napęd sprężarek śrubowych, tłokowych, pomp obiegowych oraz skraplaczy w zakresie oszczędności energii, wydajności oraz niezawodności.

Użytkownicy przemysłowych urządzeń chłodniczych są od dawna świadomi, że zużycie energii przez instalację chłodniczą wpływa znacząco zarówno na wysokość rachunków za energię jak i na środowisko. Sprężarka chłodnicza będąca sercem instalacji pozostaje najbardziej energochłonnym elementem i może pochłaniać nawet do 80% energii elektrycznej w zakładzie. Silniki elektryczne, wszechobecne w instalacji chłodniczej, są głównym źródłem potencjalnych oszczędności.

Bazując na wieloletnim doświadczeniu w projektowaniu i produkcji przemysłowych układów napędowych, Nidec Leroy-Somer oferuje szeroką gamę rozwiązań napędów stało i zmiennoprędkościowych dla rynku chłodniczego, gwarantując jednocześnie znaczące oszczędności energii.

Jako uzupełnienie swojej stałej i dobrze ugruntowanej oferty dla tego sektora, Nidec Leroy-Somer wypuścił właśnie na rynek swój najnowszy Dyneo+ silnik reluktancyjny synchroniczny PM w zakresie mocy 11 do 500 kW i prędkości obrotowej do 4500 obr/min. Silnik ten zaprojektowany do pracy z falownikiem jest ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem odpowiadającym potrzebom rynku chłodniczego.

Aby sprostać wyzwaniom związanym z transformacją energetyczną, Parlament Europejski przegłosował niedawno, 8 października 2020r., nową ambitną ustawę klimatyczną, której celem jest 60% redukcji gazów cieplarnianych do 2030r. oraz neutralność klimatyczna do 2040r. W ramach tej perspektywy najnowsze rozporządzenie Komisji ((EU) 2019/1781 mające zastosowanie do silników elektrycznych i przemienników częstotliwości definiuje i planuje coraz bardziej rygorystyczne poziomy sprawności dla maszyn sprzedawanych na rynku europejskim. Zmiany te mające na celu ochronę środowiska oraz zakładając, że koszt energii elektrycznej w najbliższych latach prawdopodobnie znacznie wzrośnie, wpłyną znacząco na każdą branżę – zwłaszcza na te najbardziej energochłonne.

Dyneo+ z poziomem sprawności IE5 Ultra-Premium ma wszystko czego potrzeba, aby sprostać temu wyzwaniu energetycznemu. Silnik oferuje znaczące oszczędności energii w rzeczywistych warunkach użytkowania. Czyli w całym cyklu pracy, przy zmianach prędkości i obciążenia typowych dla pracy urządzeń chłodniczych, gdzie potrzeby zmieniają się w zależności od pory roku i poziomu produkcji. Dzięki swoim parametrom energetycznym rozwiązanie Dyneo+ umożliwia poprawę współczynnika COP (“Coefficient of Performance” wyrażonego stosunkiem wyprodukowanej energii chłodniczej do poboru mocy) agregatu chłodniczego. Dyneo+ pomaga zmniejszyć ślad węglowy, oprócz tego oferuje jeden z najniższych na rynku całkowity koszt posiadania (TCO) gwarantując szybki zwrot z inwestycji, często krótszy niż jeden rok.

 

 

Silniki Dyneo+ są przeznaczone do pracy wyłącznie z przemiennikiem częstotliwości przez co dostosowują się do obciążenia maszyny oraz poprawiają jej osiągi podczas pracy powyżej prędkości znamionwej. Taka praca daje korzyść w postaci dodatkowej wydajności chłodniczej danego urządzenia co pozwala uniknąć uruchomienia kolejnej sprężarki gdy wzrasta produkcja i zapotrzebowanie na moc chłodniczą. Rozwiązanie Dyneo+ pozwala ponadto zoptymalizować liczbę sprężarek dla danej instalacji. Zapewniając precyzyjna kontrolę prędkości i momentu obrotowego w całym zakresie regulacji prędkości silnik gwarantuje stały moment w bardzo szerokim zakresie prędkości bez potrzeby przewymiarowywania silnika ani stosowania wymuszonego chłodzenia.

Typoszereg Dyneo+ bazuje na komponentach mechanicznych używanych do produkcji silników indukcyjnych IMfinity znanych ze swojej solidności i niezawodności. Zastosowanie sprawdzonych komponentów sprawia, że te nowe silniki są wyjątkowo solidne i długotrwałe co ogranicza ryzyko awarii układu chłodniczego. Ponadto Dyneo+ został zaprojektowany tak by ułatwić montaż oraz konfigurację i obsługę w trakcie eksploatacji. Technologia magnetycznej reluktancji synchronicznej powoduje niskie straty wirnika co zmniejsza koszty utrzymania, w szczególności pozwala na wydłużenie czasookresów smarowania. Dostępne w wersji kompaktowej lub wymiennej z IEC, w obudowie żeliwnej lub aluminiowej, w IP55 lub IP23 silniki te są łatwe do zamontowania zarówno w nowych maszynach jak i w przypadku modernizacji istniejących instalacji w ramach programów optymalizacji zużycia energii.

Dyneo+ jest połączony z interaktywną aplikacją Systemiz, która zapewnia szeroki wachlarz usług cyfrowych, zwłaszcza bezpośredni dostęp do całej dokumentacji produktu oraz prostą, intuicyjną konfigurację falownika po prostu skanując kod QR z tabliczki znamionowej.

Dzięki temu, że posiada oznaczenie “Made in Europe” oraz generuje niski ślad węglowy, silnik Dyneo+ kwalifikuje się do uzyskania Certyfikatów Oszczędności Energii znanych jako Białe Certyfikaty, które pozwalają uzyskać pomoc rządową na inwestycje związane z oszczędnością energii. Pomaga to pozyskać dodatkowe finansowanie i pozwala na szybszy zwrot z inwestycji. Poza podstawową korzyścią jaką jest niższe zużycie energii.

Przyjazność środowisku, oszczędność energii i niezawodność : Dyneo+ to rozwiązanie napędowe, które doskonale odpowiada wymogom zoptymalizowanej wydajności w chłodnictwie przemysłowym.

 

Źródło: Nidec Leroy-Somer

 

Authors

Related posts

Góra
English