Odpowiednie na pustynię! Bezsmarowe łożyska stojakowe igubal regulują panele słoneczne

Rozszerzona seria solarnych łożysk stojakowych firmy igus do kwadratowych profili przekonuje w testach laboratoryjnych wykazując żywotność wynoszącą ponad 72 lata

 

 

Aby umożliwić panelom słonecznym wydajne wytwarzanie energii, operatorzy parków słonecznych polegają na ruchomych modułach, które automatycznie dopasowują się do pozycji słońca, a tym samym zapewniają wysoki uzysk energii. Firma igus opracowała łożysko stojakowe igubal ESQM specjalnie do montażu modułów na profilach kwadratowych, a teraz rozszerzyła je o dwa dodatkowe wymiary. Operatorzy instalacji na całym świecie otrzymują rozwiązanie bezsmarowe, odporne na kurz i brud, którego wytrzymałość została przetestowana w laboratorium i jest objęta 25-letnią gwarancją.

Jedną z gospodarek, która obecnie kwitnie, jest przemysł fotowoltaiczny. Łączna moc zainstalowana w źródłach fotowoltaicznych na koniec 2019 roku wynosiła w Polsce prawie 1500 MW, a już w maju 2020 r. przekroczyła 1950 MW. Energia słoneczna jest wykorzystywana nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. W Hiszpanii, systemy fotowoltaiczne odpowiadają za 19% produkcji energii elektrycznej. Producenci instalacji takich farm fotowoltaicznych stają w obliczu rosnącej konkurencji i presji cenowej. Koszty produkcji energii elektrycznej powinny być bardzo niskie, a wykorzystanie modułów bardzo wysokie. W tym celu, coraz więcej operatorów zwraca się ku modułom dwustronnym, które przechwytują padające światło nie tylko z przodu, ale także z tyłu modułu. Aby zapewnić bezpieczeństwo łożysk paneli słonecznych na kwadratowych profilach, firma igus opracowała serię łożysk stojakowych igubal ESQM, niezawodne i przetestowane rozwiązanie wykonane z wysokowydajnego polimeru. “Ze względu na duże zapotrzebowanie na nasze łożyska w przemyśle słonecznym, rozszerzyliśmy naszą serię o rozmiary 100×100 mm i 140×140 mm. W wymiarach 110×110 mm i 120×120 mm łożysko zostało użyte na kwadratowych profilach już 500 000 razy, na całym świecie. Dzięki nowym rozmiarom, możemy teraz zaoferować innym dostawcom trwałe rozwiązanie”, wyjaśnia Monika Gawryś, manager produktu igubal w igus Polska.

 

Test potwierdza: Łożyska wytrzymują 72 lata

Łożysko igubal składa się z polimerowej oprawy wykonanej z materiału  igumid G i czaszy kulistej z igliduru J4. Trybopolimery zapewniają, że łożysko jest odporne na promieniowanie UV i niekorodujące. Ponadto, łożysko stojakowe jest całkowicie bezsmarowe, dzięki czemu jest niewrażliwe na kurz i brud, a ponadto bezobsługowe. Jednocześnie, z łatwością kompensuje przesunięcia spowodowane np. nierówną powierzchnią. We własnym laboratorium badawczym, o powierzchni 3800 metrów kwadratowych, zbadano żywotność, odporność na zużycie i nośność przy rzeczywistych obciążeniach codziennej sekwencji ruchu, symulowanej w ujęciu czasowym. Liczba ruchów osiągana przy obciążeniu 1,5 tony, odpowiada żywotności wynoszącej 72 lata. Dlatego igus gwarantuje 25-letni okres eksploatacji, który odpowiada standardowej żywotności modułu słonecznego.

 

Źródło: igus

Authors
Tagi ,

Related posts

Góra
English