Używane, a dobre jak nowe – wydajna i zrównoważona regeneracja narzędzi

CoroDrill 860-GM, Crankshaft, Action Image, Automotive

 

W branży wytwórczej czas to pieniądz. Podczas wiercenia, frezowania czy rozwiercania narzędzia są poddawane ogromnym obciążeniom. Jill Glynn, kierowniczka ds. usług w wiodącej w branży obróbki skrawaniem metali firmie Sandvik Coromant wyjaśnia, jak regeneracja może zwiększyć trwałość narzędzi mniejszym kosztem dla finansów firm i środowiska naturalnego.

Słowo „regeneracja” może przywoływać obraz zniszczonych, wyeksploatowanych narzędzi, które nie dorównują jakościom nowym. W rzeczywistości po regeneracji – o ile wykonuje ją firma godna zaufania – narzędzia pracują równie wydajnie jak tuż po zakupie. Istnieje jednak wiele błędnych przekonań na temat regeneracji narzędzi.

Po pierwsze, regeneracja to nie naprawa. Ta druga dotyczy tylko wadliwych elementów, które zostają sprawdzone i wymienione. Tymczasem regeneracja polega na „wyremontowaniu” całego narzędzia i przywróceniu mu oryginalnych parametrów.

Inaczej niż w przypadku naprawy klient ma prawo oczekiwać, że zregenerowany produkt będzie w idealnym stanie: jak nowy. Regeneracja narzędzi ma jednak swoją specyfikę w porównaniu do innych środków produkcji.

Zużycie narzędzi jest ogromnie zróżnicowane w zależności od ich zastosowań. W przemyśle motoryzacyjnym czy lotniczym, gdzie narzędzia wykonują wiele otworów za jednym zamachem, trzeba spodziewać się większego zużycia. Podobnie gałęzie przemysłu operujące w trudnych warunkach – np. przemysł lotniczy czy naftowy i gazowniczy – wykorzystują narzędzia w ekstremalny sposób, co jeszcze bardziej skraca ich trwałość.

Biorąc pod uwagę zastosowania narzędzi węglikowych, chodzi nie tyle o to, czy regenerować narzędzie, ale kiedy. Ponieważ jest to nieuniknione, producenci narzędzi powinni mieć na uwadze regenerację już na etapie projektowania.

Zazwyczaj dane narzędzia są zapisywane w oprogramowaniu CAD, aby jego geometria i pokrycie po regeneracji idealnie odpowiadały oryginalnym. W przypadku narzędzi skrawających wykonywanych na zamówienie kluczowe jest odtworzenie oryginalnej specyfikacji podanej przez klienta.

Możliwość kilkakrotnego użycia jednego narzędzia zamiast inwestowania w kolejne sprzyja zrównoważonemu prowadzeniu biznesu. Narzędzia węglikowe – w tym te z logo Sandvik Coromant – są produkowane z surowców nieodnawialnych takich jak wolfram i kobalt. Szacuje się, że zasoby wolframu wystarczą zaledwie na 100 lat, a zatem kupowanie nowych narzędzi to działanie niesprzyjające zrównoważonej działalności.

Narzędzia powinny mieć większą żywotność, jeśli mamy zarządzać surowcami w zrównoważony sposób. Regeneracja zamiast zakupu narzędzi odgrywa bardzo istotną rolę w tych staraniach.

Sandvik Coromant oferuje usługę regeneracji i zachęca klientów, aby stała się ona częścią ich własnych strategii zarządzania zasobami narzędzi. Prawie wszystkie monolityczne narzędzia węglikowe Sandvik Coromant nadają się do regeneracji. Klientom pozostaje tylko dostarczyć narzędzia do najbliższego centrum regeneracji Sandvik Coromant w specjalnym pojemniku dostarczanym przez naszą firmę.  Stępione narzędzia można wysyłać do specjalistycznych centrów Sandvik Coromant w Europie, Azji i obu Amerykach, w których zostaną przywrócone ich oryginalne parametry, geometria i pokrycie.

Proces regeneracji wydłuża żywotność. Tymczasem wytwórcy oczekują narzędzi, które w całym ich okresie eksploatacji będzie można kilkakrotnie regenerować i ponownie używać. Z tego powodu producenci powinni wytwarzać narzędzia, które można kilkakrotnie regenerować bez uszczerbku na jakości.

Sandvik Coromant wprowadził do asortymentu nowość: wiertło CoroDrill® 860 o geometrii -GM, opracowane w odpowiedzi na powyższe oczekiwania. To wiertło o udoskonalonej konstrukcji ma większą trwałość niż poprzednie modele z serii CoroDrill i gwarantuje możliwość nawet trzykrotnej regeneracji. Realnie oznacza to, że mamy do czynienia z czterema narzędziami w jednym.

Zakupy nowych narzędzi węglikowych pociągają za sobą koszty i nie sprzyjają zrównoważonej działalności. Błędne przekonania na temat regeneracji należy odłożyć do lamusa. Ta usługa powinna odgrywać kluczową rolę w działalności firm nastawionych na zrównoważoną działalność. Regeneracja może pomóc wytwórcom maksymalnie wykorzystywać narzędzia. W przypadku CoroDrill 860-GM mają oni okazję nawet trzykrotnego wydłużenia żywotności narzędzia ponad zakładany okres eksploatacji.

 

Źródło: Sandvik Coromant

Authors

Related posts

Góra
English