System do pomiarów geometrii obrabiarek

 

Nowy system laserowy XK10 jest przeznaczony do pomiaru błędów charakterystycznych dla obrabiarek. Gdy używa się go z zestawem mocowania XK10, umożliwia szybsze i łatwiejsze pomiary w porównaniu z tradycyjnymi metodami, takimi jak czujniki zegarowe, autokolimatory i wzorce pomiarowe. Można go używać na szynach liniowych w celu zapewnienia ich prostoliniowości, prostopadłości, płaskości, równoległości i równości, jak również do oceny kierunku wrzeciona i współosiowości maszyn obrotowych.

Pomiar błędów geometrycznych i obrotowych podczas budowy, konserwacji i serwisowania obrabiarki pozwala na dokładne zestrojenie i regulację osi maszyny w celu uzyskania optymalnych parametrów technicznych. Pozwala to skrócić czas montażu obrabiarki i serwisowania na miejscu, w tym regularnej konserwacji lub naprawy po kolizji.

Systemu XK10 można używać do pomiaru i rejestrowania różnych rodzajów błędów geometrycznych za pomocą jednego systemu. Odczyt błędów na żywo umożliwia regulację maszyny podczas zestrojenia.

 

Przegląd systemu

 • Nadajnik jest podstawowym narzędziem do wysyłania wiązki laserowej w przypadku większości rodzajów pomiarów. Używa się go wraz z jednostką M do pomiarów geometrycznych na odległości do 30 m.
 • Moduł S i moduł M zawierają zarówno nadajniki, jak i odbiorniki. Można je ustawiać w różnych konfiguracjach w zależności od badanego typu błędu.
 • Wyświetlacz służy do wykonywania i rejestrowania pomiarów, a także wyświetlania odczytów na żywo, co pozwala na łatwą regulację. Zasilanie odbywa się z baterii, która do 30 godzin pracy.
 • System XK10 jest wyposażony w zestaw mocowań, który został zaprojektowany specjalnie w celu poprawy powtarzalności i dokładności pomiarów.

 

Główne cechy i zalety

Konfiguracja zapewniająca elastyczne rozwiązania pomiarów obrabiarek Zestaw obsługuje obrabiarki o różnych rozmiarach i konfiguracjach.

 • Obrotowa głowica — umożliwia łatwe kierowanie wiązki laserowej z nadajnika, z możliwością pomiaru płaskości przy użyciu punktów siatki.
 • Intuicyjne oprogramowanie — szybko i łatwo przeprowadzi użytkownika przez proces konfiguracji i pomiaru.
 • Tworzenie niestandardowych raportów — funkcja analizy prostoliniowości i równoległości w programie CARTO Explore zapewnia wiarygodne wyniki w celu sprawdzenia i skorygowania zestrojenia obrabiarki.
 • Bezprzewodowa łączność — brak kabli zapewnia elastyczność podczas konfiguracji i pomiaru.
 • Łatwe mocowanie — powtarzalne i rzetelne wyniki, a także skrócenie czasu ustawiania.
 • Elastyczność — wiele pomiarów różnych konfiguracji obrabiarek przy użyciu jednego zestawu.
 • Automatyczna analiza — wyniki są dostępne na wyświetlaczu natychmiast po pomiarze, co umożliwia regulację.

 

Zestaw XK do pomiarów równoległości

Zestaw XK do pomiarów równoległości to wyposażenie dodatkowe umożliwiające pomiary równoległości. Umożliwia przeprowadzenie dwóch nominalnie równoległych pomiarów prostoliniowości bez przesuwania nadajnika.

 • Dokładność — odchylenie wiązki lasera pod kątem 90°. Uniwersalne konfiguracje ułatwiają zestrojenie.

Dostępny jest opcjonalny zestaw montażowy, który można użytkować ze statywem, gdy nie ma miejsca na bezpośredni montaż na nadajniku.

 

Źródło: Renishaw

Authors

Related posts

Góra
English