Niebieskie rolki igus do przenośników taśmowych, zgodne z wymogami FDA dla maksymalnych prędkości taśmy

 

Firma igus opracowała nowy, wysokowydajny polimer specjalnie do zastosowania przy produkcji żywności. Dzięki iglidur A250, specjalista motion plastics rozszerza swój asortyment rolek  do przenośników taśmowych. Niebieski trybopolimer jest nie tylko łatwy do detekcji wizualnej, zgodny z wymogami FDA i UE, ale również odporny na zużycie oraz wytrzymuje wysokie szybkości przesuwu taśmy do 1 m/s.

W wyniku rosnących wymagań w zakresie produktywności w przemyśle spożywczym, szybkości instalacji, a tym samym wymagania dotyczące elementów maszyn są coraz większe. Jest to również wyzwanie dla rolek do przenośników taśmowych, które prowadzą na przykład taśmy przenośników do makaronu. Dzięki ponad 50-letniemu doświadczeniu w technologii łożysk ślizgowych firma igus opracowała nowy materiał właśnie do tego zastosowania. – Dzięki nowemu trybopolimerowi iglidur A250, po raz pierwszy w naszej ofercie mamy polimer, który spełnia surowe wymagania higieniczne zarówno przepisów FDA, jak i UE 10/2011, a także jest odpowiedni do wysokich szybkości pasów – wyjaśnia Michał Obrębski, manager produktu iglidur w igus Polska. To sprawia, że wysokowydajny polimer jest idealny do rolek do przenośników taśmowych. Nowe rolki wykonane z iglidur A250 wymagają niewielkiej mocy napędowej ze względu na minimalny współczynnik tarcia. Podobnie jak wszystkie produkty firmy igus, iglidur A250 nie wymaga zewnętrznego smarowania, jest niewrażliwy na pył i zanieczyszczenia oraz jest prosty w czyszczeniu. Ze względu na niebieski kolor, materiał jest wykrywalny wizualnie. Nowy materiał był w stanie zademonstrować swoją długą żywotność i odporność na zużycie w wewnętrznym laboratorium testowym firmy igus o powierzchni 3800 metrów kwadratowych. Tutaj wykazano, że przy dużych prędkościach przesuwu taśmy transportującej, iglidur A250 osiąga żywotność nawet do 10 razy dłuższą niż inne materiały igus zgodne z wymogami FDA.

 

Rolki do przenośników taśmowych dla bezpiecznego transportu

Od lat, rolki do przenośników taśmowych wykonane z trybopolimerów iglidur są sprawdzonymi rozwiązaniami w przemyśle spożywczym. Zapewniają bezpieczny i łatwy transport produktów pomiędzy sekcjami taśmociągu. Ostro zakończone taśmociągi mają na celu zminimalizowanie szczeliny, lecz z drugiej strony stawiają duże wyzwanie, znacznie ograniczając przestrzeń montażową. Zapewnienie możliwie najmniejszej szczeliny pomiędzy kolejnymi przenośnikami taśmowymi jest szczególnie istotne przy transportowaniu drobnych wyrobów. Problemem może być przemieszczanie surowego ciasta (np. do wypieku rogalików, herbatników, czy ciast), które może  wsunąć się w szczelinę między taśmami przenośnika. Aby zapewnić bezpieczne przenoszenie produktu z taśmy na taśmę, promienie ugięcia między taśmami linii muszą być możliwie najmniejsze. W tym miejscu do gry wchodzą rolki oferowane przez igus, ponieważ są kompaktowe i bezpiecznie prowadzą pas transmisyjny. Oprócz iglidur A250, w swoim asortymencie rolek do przenośników taśmowych, igus oferuje również materiały iglidur H1, P210 i inne rozwiązania dla przemysłu spożywczego, takie jak A180 i A350.

 

Źródło: igus

Authors

Related posts

Góra
English