5 zasad właściwego doboru smaru

 

Poprawa produktywności i bezpieczeństwa, redukcja kosztów oraz właściwe utrzymanie urządzeń zawsze będą odgrywać kluczowe znaczenie dla producentów z branży przemysłowej. Istotnym elementem odpowiedniego serwisowania maszyn jest dobór odpowiedniego smaru, który może zwiększyć wydajność pracy sprzętu. Aby podnieść poziom wiedzy na temat serwisowania, ExxonMobil opracował pięciopunktowy plan właściwego doboru smaru. Poniższe rady bazują na kilkudziesięcioletnim doświadczeniu marki Mobil w rozwoju syntetycznych środków smarnych i zawiera praktyczne wskazówki, które mogą zapobiec awarii sprzętu i nieplanowanym przestojom.

 

Wybierz smar odpowiedni do aplikacji. Smary posiadają różne właściwości, umożliwiające pracę w konkretnych warunkach. Aby wybrać odpowiedni smar, należy przede wszystkim uwzględnić środowisko pracy. Należy zatem wziąć pod uwagę prędkość i obciążenie maszyny, różnice temperatur oraz rodzaj i rozmiar łożysk.

 

Dobierz odpowiednią lepkość oleju bazowego. Wybierając smar należy pamiętać o lepkości oleju bazowego. Powinna ona być dostosowana do obciążeń, prędkości i temperatur pracy, jak również zapewniać maksymalną ochronę oraz żywotność sprzętu. Jak podkreślają specjaliści marki Mobil, smary produkowane na bazie olejów o wysokim indeksie lepkości są zazwyczaj bardziej odporne na działanie wody i dlatego lepiej sprawdzają się w pracy przy dużym obciążeniu oraz w wysokich temperaturach. Natomiast smary wyprodukowane z oleju bazowego o niskiej klasie lepkości mogą podnieść skuteczność ochrony przy niższych prędkościach pracy wysoko obciążonych łożysk i w niskich temperaturach.

 

 

Pamiętaj o odpowiedniej ilości smaru. Zbyt mała lub nadmierna ilość smaru przyczynia się do ponad 90% kosztownych awarii łożysk. Przyjmuje się, że łożysko powinno być wypełnione smarem maksymalnie do ponad dwóch trzecich objętości, zostawiając pozostałą część wypełnioną powietrzem dla zapewnienia optymalnych warunków pracy. Analogicznie, zbyt mała ilość środka smarnego również może prowadzić do uszkodzenia łożyska w wyniku niedostatecznego smarowania.

 

Wystrzegaj się braku kompatybilności. Przed użyciem nowego smaru, oczyść dokładnie lub wypłucz resztki poprzedniego produktu smarnego z łożyska. To pozwoli uniknąć problemów związanych z brakiem kompatybilności formulacji, jak również stworzy optymalne warunki pracy dla nowego smaru.

 

Rozważ zmianę smarów na produkty syntetyczne. W porównaniu z produktami na bazie mineralnej, smary oparte na technologii syntetycznej zapewniają lepszą ochronę przed utlenianiem, a mocniejszy film olejowy podnosi wydajność pracy i skuteczność ochrony nawet w bardzo wysokich temperaturach. Ponadto, syntetyczne oleje bazowe pomagają zmniejszyć zużycie energii dzięki redukcji tarcia.

 

Współpracuj z doświadczonym partnerem

Decydując się na zmianę smaru, warto zasięgnąć opinii eksperta w dziedzinie smarowania – producenta lub autoryzowanego dystrybutora olejów i smarów dla przemysłu. Dzięki temu firma zyska pewność, że wybrała odpowiedni produkt do konkretnego zastosowania oraz może liczyć na wsparcie techniczne poparte wieloletnim doświadczeniem. Aby pomóc specjalistom ds. utrzymania ruchu w maksymalizacji korzyści wynikających ze stosowania wysokiej jakości smarów Mobil, zaleca się dokładne oczyszczenie układu z wcześniej używanego produktu. Zważywszy na zwiększoną, długoterminową ochronę i możliwość obniżenia kosztów, zakłady przemysłowe z pewnością docenią korzyści wynikające z odejścia od niewłaściwie dobranych smarów na rzecz produktów o wyższej jakości.

 

Więcej informacji o produktach i usługach Mobil dla przemysłu znajdziesz na stronie www.mobil.pl lub u autoryzowanych dystrybutorów olejów i smarów Mobil: www.dexol.pl, www.ekonaft.com.pl, www.mobipol.pl, www.smartplus.pl, a także kontaktując się z działem pomocy technicznej: thd@exxonmobil.com.

Authors

Related posts

Góra
English