Wiertła do metalu

Wiertła są to narzędzia służące do wykonywania otworów w pełnym jak i częściowym materiale za pomocą najczęściej wiertarki. Wiertła do metalu otrzymujemy za pomocą trzech metod: walcowania, szlifowania i frezowania. Dzięki pierwszej z wymienionych metod otrzymujemy wiertła zdecydowanie wyższej jakości oraz cena wiertel do metalu jest stosunkowo większa.

 

Charakterystyka wierteł do metalu i stali nierdzewnej

Wiertła do metalu kobaltowe wykonane są ze stali kobaltowej z dodatkiem 5% kobaltu i oznaczane są one skrótem HSS-E bądź HSSCo. Wiertła wykonane z tej stali charakteryzują się:

 • twardością 64 HRC,
 • duża odpornością na ścieranie i wykruszanie,
 • możliwość wykorzystywania go w trudnych warunkach skrawania,

Wiertła kobaltowe do stali nierdzewnej z chwytem walcowym oznaczone są następująco:

 • wiertła NWKa DIN 338 – są to wiertła kręte prawotnące, najczęściej stosowane,
 • wiertła NWKb DIN 340  – są wiertłami do stali krętymi, długimi, prawotnącymi,
 • wiertła NWKP DIN 1869 – są to wiertła do metalu kręte bardzo długie, prawotnące.

 

 

Wiertła do metalu z chwytem stożkowym Morse’a posiadają oznaczenia takie jak:

 • wiertła na stożku Morse’a NWKc DIN 345 są wiertłami dość popularnymi, które przeznaczone są do maszyn takich jak: wiertarka stołowa, frezarkach i tokarkach,
 • wiertła NWKy DIN 341 – są to wiertła bardzo długie prawotnące,
 • wiertła NWWb – są one prawotnące z wlutowanymi ostrzami wykonanymi z węglika spiekanego w gatunku H10, Wiertła NWWb stosowane są do obróbki w materiałach takich jak: stal i żeliwo,
 • wiertła NWWd -są to wiertła prawotnące, długie z wlutowanymi ostrzami  z węglika spiekanego w gatunku H10, ich zastosowaniem jest wykonywanie obróbki w stali i żeliwie,

Wiertła do metalu posiadające chwyt Morse’a stosowane są do wykonywania otworów o większych średnicach. Zadaniem pletwy na stożku Morse’a jest wyeliminowanie obracania się wiertła w danej oprawce, co zdarza się w chwytach walcowych.

 

Podział wierteł do metalu

Wiertła do stali dzielimy ze względu na różnorodne właściwości jak i cechy. Ze względu na przeznaczenie wyróżniamy wiertła ogólnego i specjalnego przeznaczenia.  Dzielimy wiertła ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane na wiertła: łączone, jednolite i wiertła składane z płytkami wieloostrzowymi. Wiertła jednolite wykonywane są z wysokiej jakości stali szybkotnącej HSS , która może wykonywać pracę w materiałach o twardości 35 HRC. Natomiast wiertła do metalu ze stali szybkotnącej kobaltowej z dodatkiem 5% kobaltu posiadają tolerancję na wysokie temperatury sięgające nawet 400 stopni oraz na ścieranie i łamanie się narzędzia. Wiertła kobaltowe mogą pracować w materiałach o maksymalnej twardości 37 HRC.  Ilość kobaltu w składzie nie jest przypadkowa gdyż zbyt wielka jego ilość mogła by spowodować wykruszanie się oraz łamanie narzędzia.

Wiertła do metalu łączone z częścią roboczą wykonaną ze stali HSS bądź z ostrzami z węglika spiekanego VHM. Wiertła do stali dzielimy również pod względem rodzaju części chwytowej. Dzielimy wiertła na: wiertła z chwytem stożkowym Morse’a i z chwytem gładkim walcowym. Wiertła do metalu (https://artykulytechniczne.pl/wiertla-do-metalu-nwka-din-338.html) posiadają różną długość części roboczej, występują od wierteł zwykłych oznaczonych normą DIN 338, po wiertła długie DIN 340 jak i wiertła bardzo długie DIN 1896.

Wiertła do metalu służą do wykonywania otworów:

 • pod gwint,
 • na gotowo, bez wykonywania dalszej obróbki
 • do dalszej obróbki np. do pogłębiania, rozwiercania oraz wytaczania.

Wiertła do stali o mniejszych średnicach występuje najczęściej z chwytem walcowym, lecz wiertła z większymi średnicami zaczynającymi się od fi 20 mm wykonane są z chwytem na stożku Morse’a.

 

Authors
Góra
English