Dobre połączenie: nowa liniowo-obrotowa prowadnica od igus

Prowadnica liniowa drylin W z łożyskiem wieńcowym PRT zapewnia regulację liniową i obrotową

 

 

Nowy produkt firmy igus daje możliwość ruchu liniowego i obrotowego jednocześnie. Prowadnica liniowo-wahliwa drylin W umożliwia prostą regulację w zależności od potrzeb użytkownika w takich aplikacjach, jak podłokietniki, półki i panele sterowania siedzeń oraz foteli. To co wcześniej wymagało pracochłonnego montażu przez klienta, jest teraz dostarczane jako zestaw gotowy do ostatecznego montażu. Ponadto, bezsmarowe, polimerowe elementy ślizgowe zapewniają cichą pracę.

Popcorn, nachos, litr coli oraz wygodny fotel, wiele osób kojarzy je z wizytą w kinie. Aby wizyta w kinie była jeszcze bardziej urozmaicona, niektórzy operatorzy polegają na wykorzystaniu multimedialnych rozwiązań z zakresu wirtualnej rozrywki. Na przykład na rozkładanych stolikach i podnóżkach lub na tackach w podłokietnikach meblowych. Firma igus opracowała nowy produkt przeznaczony specjalnie do zastosowania w wielofunkcyjnych fotelach i siedzeniach: prowadnica liniowo-wahliwa drylin W. Pozwala ona użytkownikom na przesuwanie tac lub wyświetlaczy liniowo do przodu i do tyłu, a także obracanie ich za pomocą wbudowanego łożyska. – Oprócz siedzeń kinowych, teatralnych i lotniczych, nowa prowadnica drylin W jest przeznaczona do zastosowania w kabinach sterowniczych ciągników czy dźwigów. Wszędzie tam, gdzie elementy ruchome muszą być przemieszczane swobodnie i ergonomicznie na niewielkiej przestrzeni – wyjaśnia Radosław Sobociński, manager produktu ds. techniki liniowej i napędów drylin. W ramach nowego projektu firma igus po prostu połączyła dwa już istniejące i sprawdzone produkty: prowadnicę liniową drylin W do ruchu liniowego z łożyskiem wieńcowym PRT-04 przeznaczonym do ruchów obrotowych. Łożysko jest już zintegrowane z płytą wózka. Do tej pory wymagało to uciążliwego montażu obu produktów razem. Płyta wózka musiała być wcześniej specjalnie obrobiona, aby umożliwić montaż łożyska wieńcowego, zaś wszystkie elementy musiały być dokładnie dopasowane. Dzięki gotowemu do montażu, kompletnemu rozwiązaniu, użytkownik oszczędza koszty montażu i przeróbki.

 

Cicha regulacja

Zamiast prowadnic kulowych, igus wykorzystuje zoptymalizowane trybologicznie, wysokowydajne polimery w elementach ślizgowych wózka liniowego i łożyska. Są one nawet czterokrotnie cichsze niż prowadnice kulkowe, a jednocześnie nie wymagają smarowania i konserwacji. Dzięki wyeliminowaniu dodatkowych smarów oraz olejów, prowadnica liniowo-wahliwa drylin W jest niewrażliwa na kurz i brud. Czystość jest główną zaletą przy częstym korzystaniu z prowadnicy przez różne osoby. „Oprócz praktycznej funkcjonalności naszego nowego produktu, przywiązaliśmy oczywiście dużą wagę do wyglądu. Zastosowane zostały lekkie materiały, takie jak plastik i aluminium. Do szyn stosujemy również dekoracyjną, bezbarwnie anodowaną powłokę”, mówi Radosław Sobociński. Przy 40 mm, nowy projekt charakteryzuje się bardzo niską wysokością. Można go wyposażyć w specjalne wózki minimalizujące luz, tzw. naprężenie wstępne oraz ręczny zacisk. W ten sposób wyświetlacz pozostaje na swoim miejscu po dokonaniu regulacji. Modułowość systemu drylin W daje możliwość dopasowania do dowolnej długości.

 

Źródło: igus

Authors

Related posts

Góra
English