EBOiR i KfW IPEX-Bank wspierają branżę samochodów elektrycznych w Polsce

 

Dwa wiodące banki europejskie promują przemysł samochodów elektrycznych, inwestując w nową fabrykę w centralnej Polsce, prowadzoną przez globalną grupę chemiczną i zrównoważonych technologii Johnson Matthey.

Wspólne finansowanie obejmuje 90 mln euro pożyczki z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz 45 mln euro pożyczki z KfW IPEX-Bank.

Johnson Matthey wykorzysta fabrykę w Koninie do produkcji materiałów katodowych do akumulatorów do samochodów elektrycznych. Zakład stanie się pierwszym na świecie zakładem produkcyjnym firmy eLNO – materiał do akumulatorów katodowych nowej generacji o ultra wysokiej gęstości energii. Oczekuje się, że poprawią one wydajność akumulatorów litowo-jonowych i pomogą promować używanie pojazdów elektrycznych na większą skalę.

Moce produkcyjne w Koninie wyniosą 10 000 ton eLNO rocznie, co wystarczy na około 100 000 w pełni elektrycznych pojazdów. Ponadto zakład, który rozpocznie produkcję w 2022 roku, ma potencjał dziesięciokrotnej rozbudowy dzięki dalszym inwestycjom. Budowa zakładu rozpoczęła się w tym roku.

Johnson Matthey dąży do tego, aby produkcja swoich produktów była energooszczędna dzięki zastosowaniu technologii automatyzacji i energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Grupa planuje również zmniejszyć emisje z produkcji baterii, aby zminimalizować wpływ na środowisko i zobowiązała się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ . Mówiąc szerzej, jako część Global Battery Alliance , firma pomaga uczynić łańcuch wartości baterii bardziej zrównoważonym. 

Grzegorz Zieliński, Dyrektor Regionalny EBOiR na Europę Środkową i Szef Polski, komentuje: – Jesteśmy bardzo zadowoleni z finansowania tego przełomowego projektu, który jest dużym krokiem naprzód w uczynieniu samochodów elektrycznych nie tylko przyjaznymi dla środowiska, ale także coraz bardziej konkurencyjnymi i atrakcyjnymi, alternatywą dla tradycyjnych pojazdów. Z zadowoleniem przyjmujemy również tworzenie nowych miejsc pracy i oczekujemy dalszego pozytywnego wpływu transferu know-how związanego z tą ważną inwestycją.

Powtarzając ten komentarz, Markus Scheer, członek zarządu KfW IPEX-Bank, powiedział: – Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy przyczynić się do dalszego rozwoju innowacyjnych akumulatorów samochodowych, które wspierają e-mobilność, a tym samym ochronę środowiska i klimatu, współpracując z cenionych partnerów europejskich, takich jak EBOR.

Christian Günther, dyrektor naczelny działu Battery Materials w Johnson Matthey, mówi: – Budowa nowego zakładu w Koninie to znaczący kamień milowy w komercjalizacji naszych materiałów katodowych do akumulatorów eLNO. Przy wsparciu z tych funduszy planujemy uruchomić eLNO na platformach samochodowych do 2024 r., umożliwiając przejście na pojazdy elektryczne i czystszy, zdrowszy świat dla nas wszystkich.

 

Źródło: EBOR

Authors

Related posts

Góra
English