Kennametal wprowadza nowy gatunek KCS10B do obróbki superstopów

KCS10B jest dostępny w najpopularniejszych kształtach, rozmiarach i geometriach płytek tokarskich

Firma Kennametal zaprezentowała najnowszy i najbardziej zaawansowany gatunek do toczenia KCS10B do obróbki superstopów na bazie niklu, kobaltu i żelaza stosowanych w lotnictwie i innych aplikacjach wysokotemperaturowych.

KCS10B z rewolucyjną powłoką naniesioną na drobnoziarniste podłoże z węglika o bardzo dobrej przyczepności, zapewnia nawet o 50% większą żywotność płytek, większą przewidywalność procesów oraz większą produktywność w przypadku superstopów trudnych w obróbce. KCS10B jest w stanie sprostać najczęściej spotykanym wyzwaniom przy obróbce superstopów — krater i wcięcia na głębokości skrawania — często prowadzącym do niespodziewanej i katastrofalnej awarii narzędzia.

 

Specjalny tryb napylania

Robert Keilmann, starszy menadżer produktów globalnych z działu toczenia, wyjaśnił, że sekretem przyczyniającym się do sukcesu KCS10B jest opracowana przez Kennametal technologia High- PIMS (High-Power Impulse Magnetron Sputtering). Zamiast ”lekkiego deszczu” kropel opadających na narzędzia do skrawania podczas tradycyjnego procesu powlekania PVD, w przypadku technologii High-PIMS generowana jest mgiełka AlTiN, tworząca serię ”niezwykle cienkich i gładkich warstw o dużej odporności na ścieranie.”

 

Zmniejszone zużycie

Metale, takie jak Inconel 718 i Stellite 31 są znane z tego, że powodują szybkie zużycie narzędzi i utrudniają przewidywanie ich żywotności. Niemniej stwierdzono, że gatunek KCS10B pozwala ograniczyć zużycie wrębowe i przedłużyć żywotność narzędzia z 3 do 5 minut przy obróbce zgrubnej. Przy obróbce wykańczającej prezentuje się to jeszcze lepiej, gdyż czas do pojawienia się widocznych kraterów i późniejszego uszkodzenia narzędzia często wydłuża się nawet dwu- lub trzykrotnie w porównaniu z narzędziami konkurencyjnych marek.

Dostępne są płytki o dodatnim i ujemnym kącie natarcia, różniące się sposobem formowania wióra, przygotowaniem krawędzi i geometrią, co czyni KCS10B idealnym rozwiązaniem do obróbki stopów na bazie żelaza (S1) oraz bazujących na kobalcie (S2) i niklu (S3).

 

 

Poza gładszą powierzchnią, nowy proces powlekania pozwala nam również wykonywać znacznie bardziej ostre krawędzie – powiedział Keilmann. – Nasz zaawansowany proces honowania i przygotowania krawędzi ogranicza ścieranie, prowadzące do wzrostu temperatury, co dodatkowo wydłuża żywotność płytek. Oznacza to również mniejszy narost na krawędzi tnącej, będący kolejną typową przyczyną uszkodzeń przy obróbce superstopów. W połączeniu z bardzo dużą dokładnością wymiarową, z której dobrze znane są płytki Kennametal, warsztaty mogą teraz oczekiwać większej wydajności, stabilności i powtarzalności, niezbędnych do sprostania dużym wyzwaniom związanym z obróbką superstopów.

 

 

Źródło: Kennametal

Authors

Related posts

Góra
English