Dyneo+, nowa gama silników o bardzo wysokiej sprawności

 

Nidec Leroy-Somer prezentuje Dyneo+, nową gamę wysokosprawnych silników synchronicznych reluktancyjnych wspomaganych magnesami stałymi. Łącząc zalety technologii magnesów stałych z łatwością obsługi silników indukcyjnych, silniki Dyneo+ zostały zaprojektowane tak, aby sprostać najbardziej rygorystycznym wymogom zastosowań przemysłowych.

Mając 15 lat doświadczenia i bazę zainstalowaną wielkości 3 gigawatów, Nidec Leroy-Somer jest uznawany za lidera jeśli chodzi o efektywne energetycznie rozwiązania w zakresie silników synchronicznych oraz napędów o zmiennej prędkości obrotowej.

Opierając się na długoletnim doświadczeniu, Nidec Leroy-Somer opracował Dyneo+, nową gamę wysokosprawnych reluktancyjnych silników synchronicznych wspomaganych magnesami stałymi. Technologia ta łączy zalety silników indukcyjnych oraz synchronicznych z magnesami stałymi, a ponadto posiada przewagę w postaci inteligentnego sterowania układem napędowym.

 

Wiodące rozwiązanie w zakresie efektywności energetycznej

Dzięki sprawności powyżej klasy IE5, będącym najwyższym poziomem sprawności wg. IEC 60034-30-2 i NEMA Super Premium / Ultra-Premium, Dyneo+ umożliwia osiągnięcie znacznych oszczędności energii przy pracy urządzenia w całym zakresie zmiennej prędkości i obciążenia. W rezultacie rozwiązanie oferuje najniższy dostępny na rynku całkowity koszt użytkowania urządzenia.

Seria silników synchronicznych Dyneo+ została opracowana wraz z napędami o zmiennej prędkości obrotowej Nidec Leroy-Somer Powerdrive F300 i nowym Powerdrive MD Smart. Najnowsza generacja napędów pozwala na osiągnięcie optymalnych parametrów silników Dyneo+. Napędy zostały wyposażone w nowe HMI i bezpieczne połączenie Bluetooth dla ułatwienia obsługi oraz by móc w pełni korzystać z funkcji nowej aplikacji Systemiz.

 

Szybka i łatwa obsługa dzięki cyfryzacji

Nidec Leroy-Somer zaprojektował unikalną interaktywną aplikację Systemiz dedykowaną silnikom Dyneo +. Aplikacja pozwala na cyfrową obsługę oraz ułatwia wymianę informacji między systemami.

Oprócz szybkiego dostępu do dokumentacji produktu, Systemiz umożliwia bezpośredni dostęp do parametrów silnika pozwalając na łatwą i intuicyjną konfigurację napędu poprzez zeskanowanie kodu QR na tabliczce znamionowej. Nowy w pełni konfigurowalny moduł Powerdrive MD Smart Interface pozwala na generowanie alarmów oraz daje dostęp do innowacyjnych narzędzi diagnostycznych co umożliwia prewencyjny serwis.

Interaktywna i szybka konfiguracja pozwalają na znaczną oszczędność czasu i kosztów, co stanowi główną zaletę tej aplikacji.

 

 

Moment obrotowy i regulacja prędkości

Układ napędowy został zaprojektowany z myślą o zmiennej prędkości obrotowej. Gwarantuje optymalną ogólną efektywność energetyczną. Praca może odbywać się przy użyciu enkodera z informacją zwrotną o położeniu wirnika lub bez niej w trybie sensorless.

Układ napędowy silnika wraz z falownikiem Dyneo+ gwarantuje stały moment obrotowy w dużym zakresie prędkości bez utraty mocy i bez konieczności stosowania wymuszonej wentylacji. Jest to dobre i skuteczne rozwiązanie w zastosowaniach wymagających wysokiego momentu obrotowego przy dużych prędkościach. Możliwość rozruchu w trybie bezczujnikowym pozwala uniknąć konieczności stosowania enkodera.

 

Niezawodność i prostota

Nidec Leroy-Somer opracował serię Dyneo+ w oparciu o swój podstawowy typoszereg silników indukcyjnych IMfinity, znanych z wysokiej jakości i niezawodności. Zastosowanie sprawdzonych komponentów gwarantuje dużą wytrzymałość konstrukcji i wydłużony czas użytkowania. Zastosowano tu między innymi łożyska przystosowane do pracy przy zmiennej prędkości obrotowej i dostosowane do dużych obciążeń na wale, uzwojenia o wzmocnionej izolacji, wirnik z magnesami bez metali ziem rzadkich, odporny na przegrzewanie i doskonałą ochronę termiczną dzięki czujnikom PTC i PT100 montowanym w standardzie.

Dyneo+ został zaprojektowany tak by umożliwić szybką instalację, łatwe ustawienie parametrów i tanią konserwację. Wyposażony w dużą skrzynkę zaciskową ułatwiającą podłączenie, silnik może być montowany lub demontowany tak samo jak silnik indukcyjny. Dzięki technologii wykorzystującej niskie straty wirnika, Dyneo+ redukuje koszty konserwacji, zwłaszcza dzięki dłuższym czasookresom smarowania łożysk.

Szeroka możliwość adaptacji

W zakresie mocy od 11 do 430 kW i prędkości do 6000 obr./min, Dyneo+ składa się z dwóch wariantów odpowiednich dla wszystkich rodzajów konfiguracji:

– Wersja 100 % wymienna ze standardowym silnikiem IEC, który można łatwo zintegrować z maszynami, aplikacjami lub systemami bez modyfikacji istniejącej konstrukcji.

– Niezwykle kompaktowa wersja o jednym z najwyższych współczynników mocy do masy na rynku, pozwala na optymalizację rozmiarów urządzenia zwłaszcza przy ograniczonej przestrzeni do zabudowy.

Oprócz wersji IP55 z aluminiową obudową (seria LSHRM) i oraz wersja IP23 (seria PLSHRM), Dyneo+ posiada też serię w obudowie żeliwnej (FLSHRM) odpowiednią do agresywnych warunków otoczenia lub zastosowań narażonych na poważne naprężenia mechaniczne.

Te zalety sprawiają, że Dyneo+ to niezwykle wszechstronny silnik w pełni odpowiadający wymaganiom rynków takich jak chłodnictwo przemysłowe, sprężone powietrza, pompy, wentylacja, wytłaczanie, kruszenie, i inne. Dyneo+ jest odpowiednie do zastosowań procesowych, łącząc wymogi produktywności i efektywności energetycznej.

 

Źródło: Nidec Leroy-Somer

Authors

Related posts

Góra
English