Zmiany w czasie kryzysu

 

Duża część polskich przedsiębiorstw pracuje wciąż na poziomie 60–70% normy. W tym artykule przyjrzymy się możliwościom zmian jakie mogą wprowadzić w dobie kryzysu firmy produkcyjne – tworzące na potrzeby własnych produktów pakiety elektroniczne.

W wielu firmach – zwłaszcza małych i średnich  – niekorporacyjnych – słyszy się wciąż – „Przeczekać” – „Jeszcze tylko tydzień, dwa… może cztery… – …aż to ruszy”. W ten sposób mijają kolejne miesiące, a koszty powoli trawią rezerwy.

Strategia czekania i mówienia, że może za tydzień będzie lepiej była na początku dla wszystkich mentalnie kusząca – bo przecież jest kryzys to trzeba przeczekać – wszyscy czekają. Dzisiaj patrząc na kolejne uciekające miesiące trzeba jednak ponownie ocenić swoje możliwości. Polskie firmy mają ogromne doświadczenie i infrastrukturę, które latami budowały dla tworzenia własnych produktów. Tyle tylko, że dziś te zasoby stoją nieużywane, albo używane w dwóch trzecich potencjału. Powstaje pytanie – do czego można ich jeszcze użyć? Jaką działalność moglibyśmy podjąć teraz – jak najszybciej – z najmniejszym możliwym wysiłkiem?

 

 

Doskonałym przykładem takiego zaplecza technologicznego, którego potencjał leży dziś zamrożony jest infrastruktura i know-how dotyczące produkcji elektroniki. Montaż elektroniki w Polsce i na świecie to nie tylko dedykowane fabryki i zakłady produkcji. Duży odsetek producentów z dziedzin klasycznie niekojarzonych z elektroniką już dawno przez wymogi rynku wdrożył do swoich produktów podzespoły elektroniczne, a do swoich linii produkcyjnych urządzenia do montażu pakietów elektronicznych.

Wielu z tych przedsiębiorców, mimo że od lat projektuje i produkuje podzespoły elektroniczne na potrzeby swoich produktów wciąż nie myśli o sobie jednak jako o producentach elektroniki. Powoduje to, że często nie dostrzegają oni możliwości jakie mają by dziś – w dobie kryzysu – rozwinąć swój obszar działalności o usługi montażu pakietów i urządzeń elektronicznych. By spieniężyć marnujący się obecnie potencjał swoich parków technologicznych i doświadczenia specjalistów.

Dla znaczącej części przedsiębiorstw możliwość pozyskiwania dodatkowych zleceń zewnętrznych – w szczególności montażu małych i prototypowych pakietów elektronicznych jest oddalona o zaledwie kilka kroków – takich jak odpowiednie przystosowanie stref EPA, doszkolenie załóg, czy marketing informujący o otwarciu nowych możliwości współpracy.

Grupa RENEX – realizując swoją misję wspierania polskiej branży elektronicznej – zwłaszcza teraz kiedy jest to szczególnie istotne – wychodzi z inicjatywą do swoich partnerów biznesowych by poprzez doradztwo i wsparcie technologiczne wspomóc podmioty, które zdecydują się dłużej nie czekać i rozpocząć dodatkową działalność w charakterze EMS.

 

 

Specjaliści RENEX są w stanie przeprowadzić audyt stref produkcyjnych i udzielić szczegółowych informacji – w szczególności dotyczących tego jak doposażyć ten obszar – jak go właściwie zorganizować i jakie słabe punkty należy wyeliminować. Często niewielkie doposażenia, np. w zakresie zabezpieczenia ESD obszaru produkcji – we właściwe narzędzia do wykonywania czynności związanych z montażem, modyfikacją, czy naprawą układów elektronicznych – mogą spowodować to, że firma będzie w stanie ubiegać się i zdobywać nowe kontrakty. Zwłaszcza, że można zaobserwować, że w obecnych czasach kryzysu funkcjonuje wiele firm, które jeszcze niedawno planowały rezygnować z podwykonawców i rozpoczynać produkcję elementów elektronicznych do swoich produktów na własną rękę, a dziś odstępują od tych planów. Jest to oczywista grupa odbiorców dla nowych podmiotów realizujących montaż elektroniki na zlecenie. Szukają oni bowiem podmiotów, które będą w stanie podjąć się zadania od zaraz i poświęcić dużo uwagi i staranności powierzonym zadaniom.

Działania nie ograniczają się do pomocy merytorycznej – chcąc wspierać swoich partnerów we wdrożeniu częściowo nowej działalności Grupa RENEX dostarcza – od ręki – bez konieczności oczekiwania na sprowadzenie – pełen zakres wyposażenia stref produkcji elektroniki. Pozwala to bez straty kolejnych tygodni czy miesięcy doposażyć przedsiębiorstwu swoje zaplecze technologiczne w niezbędne minimum pozwalające na nawiązanie rozmów, przejście audytów i zdobycie kontraktów od poważnych zleceniodawców. W Grupie RENEX jest również RENEX EEC – największe autoryzowane centrum szkoleniowe IPC w Europie Centralno-Wschodniej, którego doświadczeni specjaliści – trenerzy są w stanie dodatkowo przeszkolić załogi w zakresie ochrony antystatycznej i standardów produkcji IPC. Ponadto, czerpiąc z bogatego doświadczenia całej Grupy, RENEX EEC prowadzi również szkolenia dla operatorów i technologów linii SMT i innych urządzeń zrobotyzowanych, zgodnie z indywidualnymi potrzebami klientów.

Co może stanowić dodatkowy argument za modernizacją – polski rząd i Unia Europejska – już teraz jako zapowiedź zabezpieczeń przez powrotem obecnego kryzysu zapowiadają duże dofinansowania dla firm ukierunkowane na automatyzację produkcji – w szczególności na zakup nowych urządzeń i linii produkcyjnych i szkolenia z tym związane. Udział dofinansowania w oczywisty sposób skróciłby czas amortyzacji potencjalnej inwestycji.

Co należy podkreślić – wszystkie proponowane działania w żadnym stopniu nie mają na celu reorganizacji kosztem obecnych możliwości produkcyjnych przedsiębiorstw. Mają pozwalać na podejmowanie się nowych wyzwań, bez ingerencji w możliwości właściwej produkcji – własnych produktów.

Podsumowując – dla wielu producentów najbliższe tygodnie będą czasem kiedy będą musieli podjąć decyzję – czy dalej czekać – czy podjąć proaktywne kroki i poprzez drobne działania reorganizacyjne wprowadzić swoje zakłady w nowe sfery działania. Zainteresowanych pozyskaniem kompleksowego wsparcia merytorycznego i technologicznego zapraszamy do kontaktu z RENEX Group.

Więcej na www.renex.pl

Authors

Related posts

Góra
English