Wolne od zanieczyszczeń, unikalne laboratorium cleanroom firmy igus dla komponentów Klasy 1 ISO

Nowe laboratorium testowe zbudowane przez Fraunhofer IPA, przysp iesza opracowywanie ekonomicznych i niewytwarzających zabrudzeń produktów motion plastics

Podczas produkcji półprzewodników, komponenty takie jak e-prowadniki i przewody muszą spełniać najwyższe standardy dotyczące uwalniania zanieczyszczeń. Aby móc opracowywać nowe, przeznaczone do stosowania w pomieszczeniach czystych, polimerowe komponenty, instytut Fraunhofer IPA, pracując jako partner w zakresie rozwoju i certyfikacji, zaprojektował oraz zbudował w Kolonii specjalnie dostosowane laboratorium cleanroom zgodne z wymogami ISO Klasa 1. Dzięki nowemu laboratorium, indywidualne testy i opracowywanie nowych produktów motion plastics może być przeprowadzane z wyprzedzeniem, w realistycznych warunkach oraz w bardzo krótkim czasie.

Układy scalone to kluczowa technologia w dziedzinie sieci, sztucznej inteligencji, elektromobilności i zwiększenia dostępności 5G. Coraz więcej producentów półprzewodników oraz wyświetlaczy rozwija swoje działy badań i rozwoju, a także możliwości produkcyjne. Rozwój i produkcja QLED oraz mikroczipów odbywa się w pomieszczeniach czystych, w warunkach gdzie praktycznie nie występują zanieczyszczenia. Dzieje się tak, ponieważ zanieczyszczenie, bez względu na to, jak małe, może zniszczyć na przykład obwód smartfona. W tym przypadku wymagane są komponenty odporne na ścieranie oraz certyfikowane do zastosowania w pomieszczeniach czystych. Od 2001 firma igus włączyła do swojego asortymentu systemy zasilania i odporne na zużycie polimery w postaci e-skin i rodziny produktów E6. Zostały zaprojektowane specjalnie do stosowania w pomieszczeniach czystych i posiadają certyfikat zgodności z normą Fraunhofer TESTED DEVICE. – Przemysł półprzewodników rozwija się bardzo prężnie i posiada duży potencjał dla naszych motion plastics – wyjaśnia Peter Mattonet, dyrektor zarządzający działu technologii Cleanroom w firmie igus. Tylko w tym roku igus wprowadza cztery nowe produkty do pomieszczeń czystych: jednym z nich jest modułowy e-skin flat jako wariant z pojedynczą podstawą – łatwo otwierany i wypełniany z zewnątrz – z indywidualnie podłączanymi komorami przewodowymi. Kolejnym rozwiązaniem jest nowy e-skin SKS20 do krótkich przesuwów w bardzo małych przestrzeniach montażowych. – Działając w naszym imieniu, instytut Fraunhofer IPA zbudował laboratorium cleanroom, dzięki któremy nasza praca jest jeszcze bardziej wydajna – mówi Andreas Hermey, dyrektor zarządzający działu systemów e-prowadników w firmie igus. Nowe laboratorium jest częścią laboratorium testowego igus o powierzchni 3800 metrów kwadratowych w Kolonii i będzie wykorzystywane do wszystkich produktów igus, takich jak e-prowadniki, przewody, łożyska liniowe, przekładnie robotów i łożyska ślizgowe.

 

Testy w pomieszczeniach czystych zgodnie z wymogami ISO 14644-14 w celu szybkiego opracowywania produktów dla klientów
W zakresie opracowywania nowych produktów do pomieszczeń czystych firma igus współpracuje z Fraunhofer IPH od 17 lat. – Po wielu latach wspólnej pracy stało się dla nas jasne, że chcemy wdrożyć projekt laboratorium cleanroom z ekspertami z Fraunhofer IPA – mówi Hermey. W nowym laboratorium firma igus może teraz testować produkty motion plastics zgodnie z wymogami ISO Klasa 14644-14. Międzynarodowe klasy ISO dostarczają informacje o stopniu, w jakim komponenty są wolne od cząstek. Określają dopuszczalną ilość cząstek w pomieszczeniu czystym.  – Dzięki nowemu laboratorium do pomieszczeń czystych możemy przeprowadzać długotrwałe testy w realistycznych warunkach, udoskonalać nasze produkty w bardzo krótkim czasie, a także bezpośrednio wdrażać konfiguracje testowe dostosowane do potrzeb klienta – mówi Hermey. Aby zachować zgodność z ISO Klasa 1, deweloper musi najpierw przejść przez pokój ochronny znajdujący się przed wejściem do rzeczywistego laboratorium. Dopiero wtedy może wejść do głównej komory laboratorium. Zawiera dwie laminarne skrzynki przepływu, w których odbywają się testy w pomieszczeniu czystym. W przypadku większych zestawów testowych, skrzynki można ze sobą łączyć. Aby spełnić wymagania dotyczące pomieszczeń czystych, konieczne są odpowiednie systemy filtrowania i przetwarzania powietrza. Inwestycja, która zwraca się w dłuższej perspektywie.
Źródło: igus

Authors

Related posts

Góra
English