Gorącą wodą w wirusy – 8 kroków efektywnego wykorzystania myjek gorącowodnych

 

Pandemia koronawirusa spowodowała wzrost zainteresowania gorącowodnymi myjkami ciśnieniowymi – informują ich dostawcy.  – Technologia użyta w tych urządzeniach pozwala bowiem wyeliminować wirusa niezależnie od powierzchni, na jakiej się znajduje – wyjaśniają eksperci. Jak skutecznie i prawidłowo wykorzystać je w walce z mikrobami?

Jak mówi Paweł Szewczyk, Kierownik Działu Sprzedaży w Nilfisk Polska, dostawcy urządzeń czyszczących, wirusy, w tym także nowy koronawirus, wrażliwe są na dwie główne metody ich zwalczania. Pierwsza to dezynfekcja chemiczna, która może odbywać się przy użyciu środków na bazie alkoholu lub chemicznych rozpuszczalników lipidów (mydło lub detergenty). Taki środek rozpuszcza otaczającą wirus osłonkę lipidową, czyniąc go niegroźnym dla człowieka. Drugą metodą jest wykorzystanie wysokiej temperatury. Odpowiednia kombinacja czasu i temperatury (na przykład chwila we wrzącej wodzie albo 30 minut w temperaturze 60°C) pozwala zabić wirusa niezależnie od powierzchni, na jakiej się znajduje. Nic zatem dziwnego, że ostatnimi czasy do łask wracają gorącowodne myjki ciśnieniowe. To skuteczne urządzenia, od lat sprawdzające się w środowiskach szczególnie narażonych na trudne, uciążliwe zabrudzenia – wyjaśnia Paweł Szewczyk.

Z myjek korzystają między innymi warsztaty samochodowe, gospodarstwa rolne, właściciele parkingów i placów. Korzyści tych urządzeń znają także osoby mieszkające w większym domu z tarasem, ogrodem lub podjazdem. Jak wykorzystać myjkę, by stała się skuteczną bronią przeciwko wirusom znajdującym się na powierzchniach? Gdzie można z niej korzystać? Na co uważać, aby nie zniszczyć czyszczonego miejsca? Oto osiem najważniejszych zasad.

 

  1. Oceń powierzchnię

To absolutna podstawa przed każdym użyciem myjki ciśnieniowej. Nie każda powierzchnia może być potraktowana wodą o wysokiej temperaturze – tego typu urządzenie nadaje się raczej do wykorzystania na powierzchniach zewnętrznych. Jeśli już chcemy korzystać z myjki wewnątrz budynku (na przykład w warsztacie albo gospodarstwie) warto upewnić się, że w obrębie jej działania nie znajdą się gniazdka elektryczne lub elementy dekoracyjne.

 

  1. Wybierz odpowiednie urządzenie i jego parametry

Przygotowując się do kupna myjki wysokociśnieniowej, warto wybrać nowoczesny i ekonomiczny model. W eksploatacji istotna jest na przykład zdolność urządzenia do manewrowania, zwłaszcza po nierównych nawierzchniach. Należy też wziąć pod uwagę łatwość dostępu do systemu konserwacji urządzenia oraz sposób, w jaki programuje się rodzaj sprzątania (dobre myjki wyposażone są w panele LCD, informujące użytkownika o temperaturze wody, czasie i wybranym programie czyszczenia).

– Kiedy już zabierzemy się za czyszczenie, należy ocenić odpowiednie poziomy przepływu wody i ciśnienia mówi Paweł Szewczyk. – Dla mniejszych zabrudzeń optymalny będzie duży przepływ i średnie ciśnienie wody. Uporczywe, zaschnięte zabrudzenia będą wymagały wykorzystania dużo wyższego ciśnienia. Warto umiejętnie oceniać tryb użycia myjki, aby praca, nie tracąc na wydajności, była niedroga i ekologiczna radzi ekspert Nilfisk Polska.

Nowoczesne myjki wyposażone są w systemy optymalizujące pracę kotła, dzięki którym znacząco spada zużycie paliwa. Wybierając urządzenie, warto zwrócić uwagę, czy posiada ono taką funkcjonalność.

 

  1. Wybierz odpowiednią temperaturę

Jeśli chodzi nie tylko o pozbycie się uciążliwych plam, ale też o antybakteryjną i antywirusową dezynfekcję, należy użyć wyższej temperatury wody. Przy krótkotrwałym czyszczeniu efektywna może okazać się dopiero woda przekraczająca temperaturę 100°C (warto w takim przypadku zastosować odpowiednie Parownice przemysłowe).

 

  1. Zastosuj odpowiedni detergent

Aby mieć pewność, że wirusy zostały unieszkodliwione, do gorącej wody warto dodać odpowiedni środek czyszczący. Ci, którym zależy na naprawdę skutecznej dezynfekcji, mogą skorzystać z oficjalnych rekomendacji organizacji zdrowia dotyczących użycia konkretnych detergentów zachęca Paweł Szewczyk.

 

  1. Nie zapomnij o trudniej dostępnych miejscach

Jak dowiodły niezależne badania wykonane w niemieckim instytucie WfK, wykorzystanie gorącej wody skutkuje wyraźnym skróceniem czasu czyszczenia nawet o 40 proc. względem wykorzystania zimnowodnej myjki ciśnieniowej. Nie oznacza to jednak, że brud samoistnie ustąpi pod działaniem temperatury i ciśnienia. Myjąc powierzchnię, warto pamiętać, aby woda dotarła do wszystkich punktów, nawet tych trudniej dostępnych.

– Jeżeli na czyszczonej powierzchni pojawiły się zaschnięte, trudne do wyczyszczenia warstwy brudu, przed przystąpieniem do głównego mycia można je wstępnie namoczyć detergentem radzi ekspert Nilfisk Polska.

 

  1. Zastosuj środki dezynfekujące

W niektórych sytuacjach, na przykład w szpitalach, parkingach karetek oraz w innych miejscach narażonych na dużo większy kontakt z niebezpiecznymi drobnoustrojami, samo wykorzystanie myjki ciśnieniowej może nie wystarczyć. W takich momentach konieczne jest sfinalizowanie czyszczenia poprzez użycie profesjonalnego środka dezynfekującego.

 

  1. Dobierz odpowiednie akcesoria

W zależności od dostępności miejsc, które chcemy wyczyścić, pomocne może być wykorzystanie dodatkowych końcówek. Warto zastanowić się nad kupnem lanc, dysz oraz rozpylaczy.

 

  1. Dopilnuj, aby powierzchnia zdążyła wyschnąć

Duża ilość wody w wielu przypadkach oznacza śliską nawierzchnię. Niektóre rodzaje powierzchni mogą być niebezpieczne, jeśli nie osuszy się ich właściwie po myciu. Nie bagatelizujmy tego punktu. Warto pamiętać o tym, żeby czyszczony teren był zamknięty dla ludzi przed jego całkowitym wyschnięciem. W końcu, chroniąc się przed koronawirusem, lepiej nie poślizgnąć się na mokrej posadzce i nie trafić do szpitala ze złamaniem czy zwichnięciem podsumowuje specjalista Nilfisk Polska.

 

Źródło: Nilfisk Polska

Authors

Related posts

Góra
English