® ™ – co to za znaczki?

 

® ™ – te dwa tajemnicze symbole są często spotykane w informacjach prasowych. Litera R w kółku (Registered) oznacza, że znak towarowy został zarejestrowany, natomiast TM – że właściciel znaku zastrzega sobie prawo do jego używania ale nie w sposób formalny. W przypadku użycia takiego znaku właściciel będzie bronił swojego prawa do jego użycia, ale znak nie został formalnie zarejestrowany.

Nie będę rozpisywał się, jakie to niesie za sobą konsekwencje prawne, bo nie w tym rzecz. Dla przeciętnego czytelnika – odbiorcy treści, fakt zarejestrowania lub zastrzeżenia znaku towarowego nie ma żadnego znaczenia. Tak naprawdę większość nazw własnych produktów, patentów, a nawet usług jest chroniona choćby tylko przez prawo autorskie i nie ma znaczenia, czy te określenia zostały zarejestrowane, czy nie. Nie wolno użyć ich bez zgody właściciela lub twórcy. Niestety spotykamy na rynku podróbki z łudząco podobnym znakiem towarowym lub nazwą. Jednak wprowadzający takie produkty na rynek doskonale zdają sobie sprawę, że popełniają przestępstwo.

Ale wróćmy do meritum – jakie znaczenie dla czytelnika ma oznaczenie w tekście ® czy ™, skoro większość znaków jest chroniona w ten czy inny sposób, a sam nie jest potencjalnym przestępcą ani osobą, która nie zdaje sobie z tego sprawy? W mojej ocenie nie ma to żadnego znaczenia, a tylko zaciemnia tekst wprowadzając mnóstwo “robaczków” to tekstu. Taka informacja jest po prostu mniej czytelna. Proszę zajrzeć do dowolnego tekstu, a którym pojawiają się nazwy firm i produktów i wyobrazić sobie, że przy każdym z nich jest umieszczony taki znak – czy taki tekst byłby czytelny?
Apeluję zatem, aby nie umieszczać tych znaków w informacjach prasowych, bo nie wnoszą żadnej informacji istotnej dla czytelnika. Zwykle w żadnym czasopiśmie ich się nie zobaczy, bo redaktorzy je usuwają. Po co zatem wprowadzać znaki, które i tak są usuwane? To tylko niepotrzebna nikomu dodatkowa praca…

Authors

Related posts

Góra
English