
Źródło: PNEUMA
Nie każdy wie, że odkurzaczem przemysłowym można sprzątać niemal wszystko, także ciecze, w tym łatwopalne. W większości przypadków takie odkurzacze mogą zastąpić miotłę i inny sprzęt ręczny, zapewniając jednocześnie znacznie skuteczniejsze sprzątanie.
Odkurzacze przemysłowe to urządzenia, które mogą być przydatne praktycznie w każdym zakładzie produkcyjnym, bowiem trudno sobie wyobrazić produkcję czegokolwiek bez wytwarzania śmieci, które trzeba uprzątnąć. Tak jak odpady powinny być segregowane i utylizowane w odpowiedni sposób, tak drobne zanieczyszczenia powstające w procesie produkcji lub wykonywania usługi materialnej muszą być sprzątane i usuwane. Najlepszym sposobem na to jest zastosowanie odkurzacza – zwykle o dużej mocy i przeznaczonego do sprzątania konkretnych zanieczyszczeń. Co ważne – takimi urządzeniami można czyścić nie tylko powierzchnie płaskie (posadzki, stoły, lady), ale także sprzątać zakamarki maszyn dzięki zastosowaniu podciśnienia. Kolejna sprawa to możliwość zastosowania odkurzaczy nie tylko do drobnych zanieczyszczeń w postaci cząstek stałych, ale także do cieczy.
Co można sprzątać za pomocą odkurzaczy?
W zasadzie wszystko, co zmieści się w wężu takiego urządzenia. Mogą to być cząstki stałe (m.in. pyły), ciecze, a także mieszaniny oraz zawiesiny. Co ważne – odkurzacze są wyposażone w odpowiednie filtry, zatem w przypadku zawiesin możliwe jest odfiltrowanie cząstek stałych od cieczy już na etapie sprzątania (w urządzeniu) i ponowne jej użycie.
Wśród tego, co może być usuwane za pomocą odkurzacza przemysłowego, specjaliści wymieniają:
Zanieczyszczenia stałe:
- wióry (suche i mokre),
- pyły,
- ścinki,
- śrut,
- gruz i inne odpadki budowlane,
- granulaty,
- kurz,
- piasek,
- żwir,
- cement,
- inne zanieczyszczenia stałe.
Płyny/ciecze:
- chłodziwa,
- oleje (w tym hydrauliczne),
- ścieki,
- wodę (także zanieczyszczoną),
- inne płyny i zawiesiny (np. wióry w oleju).
Jak dodaje Michał Świątek, Inżynier Sprzedaży w firmie ULPA: – Odpowiednie urządzenia mogą również zbierać pyły szkodliwe dla zdrowia (np. pyły rakotwórcze), pyły wybuchowe w klasach St1, St2 oraz St3. Można poza pyłami zbierać również ciecze nieagresywne. Odrębną kategorią odkurzaczy są urządzenia do zbierania wiórów metalowych wraz z chłodziwem lub olejem. Mają opcje filtrowania chłodziwa, które może być zwrotnie wypompowane.
Odkurzać można powierzchnie zarówno suche jak i mokre, w tym wykładziny dywanowe, które często są spotykane w firmowych biurach. Do tego celu specjalnie się nadają odkurzacze piorące, które poza sprzątnięciem zanieczyszczeń usuną także zabrudzenia z wykładzin.
Autor: Tomasz Kurzacz
Więcej poniżej lub w PDF (link do pobrania):
GM_2019_05_28_33_Odkurzacze