Odzysk ciepła ze sprężarek

 

Sprężarka to takie specyficzne urządzenie, które produkuje głównie ciepło, a przy okazji kilkanaście procent włożonej energii przetwarza na sprężone powietrze. Nie, to nie jest żart. Takie są fakty.

 

Badania termodynamiczne wskazują, że nawet ponad 85% energii zużywanej przez sprężarki zamieniane jest na ciepło. Jest to szokujący wynik zwłaszcza że w Europie, ok. 10% energii elektrycznej zużywanej przez przemysł służy właśnie do napędu tych urządzeń.

Nie dość zatem, że urządzenia te są energochłonne, to większość włożonej energii zamieniają na ciepło. Warto w tym miejscu także wspomnieć, że w perspektywie 10 lat ok. 80% kosztów przeznaczonych na utrzymanie sprężarki to koszt zużywanej przez to urządzenie energii elektrycznej. Racjonalna wydaje się zatem próba odzyskania tego ciepła z dwóch powodów – zmniejszenia kosztów zużytej energii oraz chłodzenia samych urządzeń (lepszego odprowadzenia tak wytworzonej energii cieplnej).

Oczywiście nie jest możliwe odzyskanie 100% tej energii, ale można pokusić się do odzyskania ok. 2/3 wytworzonego ciepła. Oznacza to, że mając np. sprężarkę o mocy ok. 50 kW możliwe jest odzyskanie ponad 30 kW energii.

Tak odzyskane ciepło może zostać użyte do podgrzania wody wodociągowej używanej w celach sanitarnych (woda użytkowa i instalacje sanitarne CW) oraz przemysłowych, a także do ogrzewania (instalacje CO). Ponieważ tak podgrzana woda może mieć nawet ponad 55°C (do 70), można ją wykorzystać w pralniach, galwanizerniach, do czyszczenia/mycia.

Dodatkową korzyścią jest zmniejszenie kosztów emisji CO2 oraz możliwość uzyskania tzw. Białych Certyfikatów.

 

Autor: Tomasz Kurzacz

 

Więcej poniżej lub w PDF (link do pobrania):

GM_2019_04_40_42_Odzysk_ciepla
Authors

Related posts

Góra
English