Signify zainstalował pierwsze w Polsce oświetlenie LED w szklarni pomidora malinowego


Signify (poprzednio Philips Lighting), światowy lider branży oświetleniowej, po raz pierwszy w Polsce zainstalował oprawy LED w szklarniowej uprawie pomidora malinowego Tomimaru Muchoo. To innowacyjne rozwiązanie zostało zastosowane na plantacji o powierzchni 2 ha należącej do Gospodarstwa Ogrodniczego Łukasz Budyta, gdzie zamontowano moduły Philips GreenPower LED toplighting oraz moduły Philips GreenPower LED interlighting. Projekt elektryczny i prace instalacyjno-montażowe zostały wykonane przy współpracy z firmą partnerską w zakresie Philips Horti LED – Lek/Habo.

 

Nowoczesne oświetlenie szklarni

Dzięki zastosowaniu sztucznego oświetlenia w szklarni, ogrodnicy mają możliwość całorocznej uprawy warzyw i owoców. Do tego celu gospodarstwa najczęściej wykorzystują wyładowcze lampy sodowe HPS, które są niezwykle energochłonne, a ich technologia bardzo odbiega od współczesnych standardów. Firma Signify proponuje producentom szklarniowym przejście na oświetlenie LED, które pozwoli im na zwiększenie wydajności upraw i ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Zastosowanie nowoczesnego oświetlenia GreenPower LED marki Philips otwiera nowe możliwości, które pozwolą zwiększyć jakość i wydajność upraw w systemie produkcji całorocznej.

– Oświetlenie Philips GreenPower LED to nowatorskie podejście do całorocznej uprawy warzyw i owoców w szklarniach. Wychodzimy naprzeciw trendom i staramy się sprostać wymaganiom naszych partnerów biznesowych, a technologia doświetlania szklarni LED-ami znakomicie wpisuje się w proekologiczne podejście nowoczesnych gospodarstw – Maciej Król, Ekspert Rozwoju Biznesu Horti LED C&EE w Signify.

Oświetlenie Philips GreenPower LED w porównaniu ze światłem HPS o mocy 1000W produkuje taką samą ilość światła zużywając o 40% mniej energii i wytwarzając przy tym niewiele ciepła radiacyjnego. Pozwala to ogrodnikom niezależnie od siebie sterować temperaturą i doświetlaniem, a tym samym – efektywniej kontrolować klimat panujący w szklarni. Wykorzystanie opraw LED może skrócić cykle wzrostu, zwiększyć plony i umożliwia lepsze wykorzystanie uprawowej przestrzeni. Nowoczesne oświetlenie zapewnia ekonomiczną i jednocześnie eko-przyjazną uprawę szklarniową.

 

 

Pomidory malinowe przez cały rok

Gospodarstwo Ogrodnicze Łukasz Budyta zajmuje się uprawą warzyw szklarniowych. W ramach Grupy Producenckiej VegaPOL utworzonej w roku 2003 koncentruje się na uprawie pomidora malinowego.  Jako pierwsze w Polsce gospodarstwo wykorzystuje oświetlenie LED w szklarni w Piotrowicach koło Karczewa. Nowoczesne oprawy zostały zainstalowane na plantacji pomidorów malinowych o powierzchni 2 ha.

Plantacja została oświetlona w systemie FULL LED. Zaproponowane rozwiązanie Philips zapewnia pakiet światła na poziomie 140 µmol/s/m2 z modułów oświetlenia górnego (toplighting) oraz 60 µmol/s/m² z modułów międzyrzędowych (interlighting) co pozwala na intensywną a jednocześnie energoefektywną – a więc ekologicznie przyjazną – uprawę w okresie zimowym.

W projektowaniu oświetlenia naszej szklarni chcieliśmy maksymalnie ograniczyć zainstalowaną moc przyłącza przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego poziomu światła niezbędnego dla roślin. Oświetlenie LEDowe jest rozwiązaniem najmniej energochłonnym i jednocześnie – co dla nas równie istotne – najbardziej przyjaznym ekologicznie – mówi Łukasz Budyta, właściciel Gospodarstwa Ogrodniczego Łukasz Budyta.

Współpraca jest efektem testów przeprowadzonych w latach 2015–2017 w mikroszklarniach uczelni SGGW w Warszawie. Gospodarstwo Ogrodnicze Łukasz Budyta chciało powtórzyć rezultaty uprawy uzyskane na instalacji testowej na swojej własnej pełnowymiarowej szklarni produkcyjnej.

 

Wsparcie ekspertów Signify

Połączenie wiedzy ogrodnika na temat uprawy warzyw i owoców z know-how Signify w zakresie oświetlenia zwiększa szansę na obfite plony i zmniejsza ryzyko popełnienia błędów. Producenci szklarniowi mogą skorzystać z posprzedażowego wsparcia specjalisty Signify ds. roślin, co stanowi wartość dodaną oferty Philips LED. Dzięki doświadczeniu w segmencie Horti oraz wiedzy w zakresie uprawy z LEDami eksperci prowadzą doradztwo, regularnie odwiedzając szklarnie oraz udzielając porad online.

Gospodarstwo Ogrodnicze Łukasz Budyta położone jest w pobliżu Warszawy, co zapewnia łatwy bezpośredni dostęp do rynku zbytu. Pierwsze pomidory malinowe uprawiane pod oprawami LED-owymi Philips od firmy Signify trafiły do warszawskich sklepów już w tym sezonie zimowym.

 

Źródło:

Authors

Related posts

Góra
English