Bezpieczeństwo przy wysokich prędkościach dzięki systemowi e-prowadników igus w robocie liniowym

 

Dwa razy szybszy i o połowę lżejszy: to właśnie wyróżnia robota liniowego z napędem FIBRO LÄPPLE TECHNOLOGY (FLT) od innych rozwiązań. Aby robot kartezjański mógł szybko i niezawodnie pracować, potrzebne jest kompaktowe, trwałe i ciche zasilanie. Zamontowany na boku system e-prowadników igus z konfekcjonowanymi przewodami chainflex, okazał się optymalnym rozwiązaniem.

Roboty liniowe są często wybieranym rozwiązaniem w zakresie automatyzacji wybranych procesów związanych z transportem wewnętrznym, np. w rozwiązaniach typu pick and place. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na szybkie oraz ekonomiczne rozwiązania, firma FIBRO LÄPPLE TECHNOLOGY opracowała robota liniowego, który spełnia wymagania związane z maksymalizacją wydajności produkcji. W nowej konstrukcji z włókna węglowego, kartezjański robot z silnikiem pozwala zaoszczędzić nawet do 50 procent masy w porównaniu z konwencjonalnymi rozwiązaniami. Redukcja masy umożliwia dwukrotnie większą prędkość i dokładność pozycjonowania, oraz przyspieszenie do 26 m/s2. Zamiast napędu zębatkowego, projektanci wybrali napęd liniowy, ponieważ pozwala on na bardzo wysoką dynamikę. Samonośny e-prowadnik serii E4.1 firmy igus zapewnia bezpieczne zasilanie dla osi Z. Integracja odpowiedniego rozwiązania dla e-prowadnika w kompaktowej przestrzeni montażowej osi X była wyzwaniem, ponieważ klasyczny ślizg lub samonośne rozwiązanie nie wchodziło w rachubę z powodu występowania wysokich sił. „Wspólnie z igus zdecydowaliśmy się na montowany na boku e-prowadnik”, wyjaśnia Boris Bind, szef działu projektowania i rozwoju mechanicznego w FIBRO LÄPPLE TECHNOLOGY.

Kompletny system zasilania bezpośrednio z jednego źródła
E-prowadnik serii E4.1 jest stosowany z dodatkowymi elementami ślizgowymi, które zmniejszają zużycie. Projektanci wykorzystali również gamę przewodów igus. Wybrali konfekcjonowane przewody chainflex – tak zwane readycables – zaprojektowane specjalnie do pracy w e-prowadnikach. Dzięki dużej liczbie testów we własnym laboratorium badawczym o powierzchni 3800 metrów kwadratowych, posiadają one również gwarancję na 36 miesięcy. Cały system jest umieszczony w specjalnej rynnie, która dodatkowo minimalizuje hałas i zwiększa niezawodność systemu.

 

Źródło: igus

Authors

Related posts

Góra
English