Autobus elektryczny na ulicach Obornik

 

Operator Arriva we współpracy z  Gminą Oborniki oraz firmą Rafako rozpoczyna testy eksploatacyjne autobusu elektrycznego.

Autobus będzie realizował zadania przewozowe w Gminie Oborniki od 10 marca do 21 marca 2020 roku.

Pojazd wyprodukowany przez Rafako jest to pierwszy, polski, zeroemisyjny autobus, który ma baterie umiejscowione w podwoziu, co w połączeniu z synchronicznym wielofazowym silnikiem z magnesami trwałymi, daje gwarancje wysokiej sprawności. Nowatorska, lekka konstrukcja została zaprojektowana bezpośrednio pod napęd elektryczny, a nie zaadoptowana z autobusu zasilanego konwencjonalnie. Baterie trakcyjne będące na wyposażeniu autobusu dają możliwość przejechania do 140 km.

Autobus ma 8,5m długości i umożliwia podróż 65 pasażerom, w tym 23 na miejscach siedzących. Wyposażony jest w liczne udogodnienia takie jak klimatyzację przestrzeni pasażerskiej, system monitoringu i informacji pasażerskiej oraz ładowarki USB czy Wi-Fi. Autobus dostosowany jest ponadto do potrzeb osób niepełnosprawnych, dzięki zastosowaniu niskiej podłogi na całej długości pojazdu oraz funkcji przyklęku.

Jak powiedział p.o. Burmistrza Obornik Piotr Woszczyk:  – Autobus w pełni elektryczny na ulicach naszej gminy to nowość. W dobie walki o czyste powietrze, warto szukać alternatyw dla tradycyjnych paliw napędzających pojazdy komunikacji miejskiej, do korzystania której przecież od wielu lat zachęcamy. Jesteśmy ciekawi opinii naszych mieszkańców po tych 11 dniach testowania, jak ocenią komfort podróżowania tym niewielkim pojazdem, który sprawdziłby się jednak na niektórych trasach naszej obornickiej komunikacji. Liczymy na to, iż przewoźnik rozważy wprowadzenie tego typu pojazdów na stałe.

– Cieszymy się, że mamy możliwość testowania autobusu, który powstał w trosce o czystość powietrza i redukcję hałasu z otoczenia. Będziemy monitorować jego paramenty by zweryfikować możliwości i ocenić perspektywę eksploatacji tego typu pojazdów w przyszłości. Jako nowemu przewoźnikowi w Gminie Oborniki, zależy nam na tym by pokazywać nowe rozwiązania i współpracować  z Gminą na rzecz rozwoju transportu. Mamy nadzieje, że autobus spełni też oczekiwania i spotka się z pozytywnym odbiorem mieszkańców Gminy – powiedział  Daniel Maciejak, Dyrektor Rynku Regionalnego Arriva.

 

Źródło: UM Oborniki

Authors

Related posts

Góra
English