Cechy nowoczesnego systemu CMMS

Źródło: 4TECH

 

Systemy CMMS mają różne funkcjonalności, co zależy głównie od ich ceny. Trudno oczekiwać, że system tani, przeznaczony dla kilku maszyn, będzie miał te same funkcje co system przeznaczony dla dużego przedsiębiorstwa produkcyjnego. Niemniej klienci oczekują, że pewna część funkcjonalności będzie wspólna zarówno dla systemów małych jak i dużych.

 

Systemy CMMS rozwijają się zgodnie z rynkiem, który wyznacza trendy (choć czasem są to po prostu mody). Stosunkowo niedawno pojawiła się możliwość interakcji z takimi systemami za pomocą smartfonów. Kolejną nowością jest możliwość dostępu do danych za pomocą przeglądarki internetowej. Obecnie świat idzie w kierunku wykorzystania chmury do przechowywania danych. Poza bogatą funkcjonalnością ważny jest także łatwość obsługi nierzadko skomplikowanych funkcji systemu. Te funkcjonalności wydają się podstawowymi dla współczesnego i nowoczesnego systemu CMMS.

 

Ewolucja systemów CMMS

Systemy CMMS rozwijają się dwutorowo. Z jednej strony do małych systemów dodaje się nowe funkcjonalności, z drugiej – duże systemy ERP w ramach rozbudowy wyposażane są w moduły CMMS, które jednak zwykle nie są samodzielnym oprogramowaniem. Co ciekawe – ponieważ większość dużych firm jest już wyposażona w systemy ERP, więc producenci szukają rynków zbytu wśród mniejszych przedsiębiorstw oferując im po mniejszej cenie wersje skromniejsze, składające się z wybranych modułów/funkcjonalności. Czasami takie moduły przekształcają się w samodzielne oprogramowanie.

Truizmem będzie stwierdzenie, że producenci oprogramowania ściśle współpracują z przedsiębiorstwami, które nabywają ich produkty, w celu jak najlepszego zaspokojenia ich potrzeb a tym samym zwiększania sprzedaży swoich produktów. Zatem to, co proponują producenci, jest tym, czego potrzebują odbiorcy. Różnice polegają na szczegółach implementacji poszczególnych funkcji, ich zakresie, sposobie obsługi, itp.

 

Autor: Tomasz Kurzacz

Więcej poniżej lub w PDF (link do pobrania):

GM 2019_6_48_51_CMMS
Authors
Tagi

Related posts

Góra
English