Superkomputer firmy Atos poprawi możliwości prognozowania pogody w Europejskim Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF)

 

Atos, światowy lider w dziedzinie cyfrowej transformacji, podpisał nowy 4-letni kontrakt z Europejskim Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF). Umowa o wartości prawie 80 milionów euro obejmuje dostawę jednego z najpotężniejszych superkomputerów meteorologicznych na świecie – BullSequana XH2000. Zwiększy to około pięciokrotnie moc obliczeniową ośrodka ECMWF i wesprze setki naukowców w ich pracach nad prognozowaniem średniego i dalekiego zasięgu czasowego w ponad 30 państwach w całej Europie. Umożliwi to znacznie wcześniej i rzetelniej przewidzieć wystąpienie ekstremalnych zdarzeń pogodowych oraz określić ich intensywność, co jest niezbędnym elementem odpowiedzi na kryzys klimatyczny i pogodowy, przed którym aktualnie stoimy.

– Prognozowanie pogody jest skomplikowane i wymaga ogromnej mocy obliczeniowej o najwyższej wydajności – powiedział Dr Florence Rabier, Director General w ECMWF. – To jeden z głównych powodów, dla których wybraliśmy firmę Atos. Wierzymy, że jest w stanie zapewnić i integrować najlepsze dostępne technologie, a dzięki sprawdzonej wiedzy specjalistycznej dostarczyć skuteczne rozwiązania społeczności zajmującej się prognozowaniem pogody w całej Europie. Inwestycja umożliwi opracowanie bardzo precyzyjnych prognoz  w niecałą godzinę. Oznacza to, że państwom członkowskim UE będą udostępniane bardziej wartościowe informacje w krótszym czasie. Prognozy pogody staną się dokładniejsze, gdyż będą łączyć ulepszone informacje z lokalnie zebranymi danymi i jednostkowymi prognozami. Ponieważ rządy i społeczeństwa zmagają się z coraz trudniejszymi warunkami pogodowymi i ich skutkami, z dumą będziemy polegać na superkomputerze zaprojektowanym w celu maksymalizacji wydajności energetycznej.

Nowy superkomputer pozwoli ECMWF uruchomić swoją flagową ogólnoświatową funkcjonalność: 15-dniową prognozę przy wysokiej precyzyjności ok. 10 km, co znacznie poprawi zdolności przewidywania niebezpiecznych zdarzeń pogodowych.

Sophie Proust, Atos Group CTO w Atos, powiedziała: – Jesteśmy bardzo dumni, że zostaliśmy wybrani przez ECMWF do tego ważnego kontraktu. Świadczy to nie tylko o naszej solidnej wiedzy fachowej i doskonałości operacyjnej potrzebnej do zainstalowania, zarządzania i uruchamiania tak dużego systemu, ale także o najwyższej jakości technologii, którą dostarczamy z naszym BullSequana XH2000 oraz naszymi partnerami: AMD, Mellanox i DDN. To nowe rozwiązanie zoptymalizuje bieżący system pracy ECMWF, co umożliwi dokładniejsze prognozowanie pogody. Ważne, że jest to długoterminowa współpraca, w ramach której będziemy ściśle współpracować z ECMWF w celu odkrywania nowych technologii i przygotowania się do potrzeb nowej generacji.

Adrian Gregory, Group SEVP, CEO UK&I i Global Head w Atos Syntel, powiedział: – Wierzymy, że nasz superkomputer BullSequana, grupa ekspertów i podejście oparte na współpracy wzmocnią pozycję ECMWF jako światowej klasy centrum badań i operacji, oraz że partnerstwo to będzie sztandarowym modelem współpracy przemysłowo-meteorologicznej.

– Nie można niedoceniać znaczenia dokładnej prognozy pogody. To nigdy nie było tak potrzebne jak teraz, gdy skutki zmian klimatu i trudnych warunków pogodowych są coraz bardziej odczuwalne. Ludzie potrzebują coraz większej ilości informacji, aby mieć pewność, że są odpowiednio przygotowani. Atos ma imponujące osiągnięcia w tej dziedzinie, a doświadczenie firmy w dostarczaniu zaawansowanych rozwiązań superkomputerowych do najlepszych na świecie służb meteorologicznych zapewnia solidne podstawy do sukcesu – powiedział Günther Tschabuschnig, prelegent Technicznego Komitetu Doradczego ECMWF, który dokonał przeglądu wyboru HPC ECMWF.

Atos z powodzeniem wdrożył systemy BullSequana w wielu wiodących europejskich ośrodkach technologicznych, które podejmują prace produkcyjne lub badawcze w zakresie prognozowania pogody, systemów ziemskich i modelowania klimatu – w tym: Meteo France, Ngerman Climate Computing Centre, hiszpański AEMet, Royal Netherlands Meteorological Institute i Plymouth Marine Laboratory w UK. Atos jest także partnerem ECMWF i innych krajowych centrów pogodowych w europejskich projektach ESCAPE2 i ESIWACE2, w których opracowuje się modele pogodowe nowej generacji mające przybliżyć przyszłości nauk atmosferycznych.

Ośrodek ECMWF (z siedzibą w Reading w UK) jest niezależną organizacją międzyrządową wspieraną przez 34 państwa członkowskie i państwa współpracujące w całej Europie – posiada największe archiwum danych cyfrowych prognoz pogody na świecie. Atos dostarczy i zainstaluje system w centrum danych ECMWF w Bolonii we Włoszech w 2020 r., a usługa ruszy w 2021 r. Atos będzie współpracować lokalnie z E4 Computer Engineering w celu zarządzania, uruchamiania i konserwacji systemu.

Atos stworzył raport merytoryczny w dziedzinie superkomputerów i baz danych, co jest również uwzględnione w programie Digital Vision.

 

Źródło: Atos

Authors
Tagi , ,

Related posts

Góra
English