Prowadniki przewodów

Źródło: Nowimex

 

Zastosowanie prowadników znacznie wydłuża czas pracy przewodów. Dzięki nim wyginanie i skręcanie przewodów odbywa się w sposób kontrolowany. Coraz większą popularnością cieszą się prowadniki wykonane z tworzyw sztucznych. Wbrew obawom nadają się do niemal wszystkich aplikacji, także do bardzo dużych i ciężko pracujących urządzeń.

 

Dzięki prowadnikom przewody nie są zbytnio skręcane, wyłamywane czy zginane. Prowadniki mogą występować w bardzo dużych urządzeniach takich jak suwnice bramowe, ale także w niewielkich aplikacjach wymagających prowadników o szerokości kilku milimetrów. Prowadniki można spotkać m.in. w motoryzacji (np. w mechanizmach przesuwania drzwi lub opuszczania i podnoszenia szyb, fotelach, wycieraczkach), w meblarstwie (drzwi przesuwne), w urządzeniach takich jak windy, choć głównie stosuje się je w przemyśle.

Prowadniki przewodów stosuje się nie tylko do typowych kabli zasilających, ale także do wszelkiego innego rodzaju okablowania (np. przewody sterujące, przewody do transmisji danych). Ponadto używane są do przewodów hydraulicznych oraz pneumatycznych.

Jeśli chodzi o wielkości prowadników, to spotyka się tego typu urządzenia wręcz miniaturowe, o szerokości kilku mm, aż do prowadników o ogniwach mających kilkadziesiąt cm. Długość łańcuchów także może być bardzo różna – od kilku-kilkunastu cm aż do kilkuset metrów. Jednym z największych jest prowadnik E4.350 firmy igus – przeznaczony do ciężkich maszyn, suwnic, żurawi, platform wiertniczych. Może przenosić ciężar do 100 kg na metr bieżący. Prowadnik ten jest dostępny w szerokościach wewnętrznych od 50 do 1000 mm, każde ogniwo ma wysokość 350 mm. Promienie gięcia wynoszą od 150 do 1000 mm.

 

Autor: Tomasz Kurzacz

Więcej poniżej lub w PDF (link do pobrania):

 

GM 2019_3_20_25_Prowadniki
Authors
Tagi

Related posts

Góra
English