
Źródło: Turck
Szybka i bezbłędna komplementacja wyrobów to ważny element realizacji zamówień. Jeśli firmie zależy na podniesieniu efektywności pracy wykonywanej w magazynach wysyłkowych oraz produkcyjnych, ale także na liniach montażowych i wszędzie tam, gdzie odbywają się procesy komplementacji, sortowania, towarowania i montażu, powinna zaopatrzyć się w system Pick-to-Light (PTL).
Obecnie przedsiębiorstwa mają dostęp do wielu różnych rozwiązań, które skutecznie wpierają pracę pracowników, czyniąc ją znacznie sprawniejszą, bardziej komfortową i mniej stresującą. Jednym z nich jest właśnie technologia kontroli pobrań Pick-to-Light. Co to takiego? Jakie spełnia zadania? Dlaczego warto z niego korzystać? O tym wszystkim poniżej.
Pick-to-Ligth czyli sposób na weryfikację kolejności pobrań
Systemy komplementacji określonych elementów nazywane są Pick-to-Light lub Pick-by-Light, co odzwierciedla zasadę ich działania. Procesy logistyczne czy montażowe, odbywające się z użyciem nowoczesnych czujników, umożliwiają zrezygnowanie z papierowej dokumentacji, są natomiast wspomagane komunikatami wizualnymi. Odpowiedni kolor światła oraz informacje ukazujące się na wyświetlaczach cyfrowych wskazują lokalizację i ilość pobieranych lub odkładanych produktów. Ogólnie rzecz biorąc system PTL pozwala operatorowi na szybkie i właściwe zlokalizowanie potrzebnych wyrobów, ale technologia ta może działać na kilka sposobów. W związku z tym znajduje zastosowanie nie tylko podczas przygotowywania zamówień, ale również w przypadku wszelkich operacji, które wymagają uwzględnienia pewnej kolejności wybierania określonych elementów oraz niezwłocznej realizacji przy jednoczesnym zminimalizowaniu ilości popełnianych błędów.
Jak mówi Łukasz Kańtoch, Prezes Zarządu w firmie ISL elektroniczne systemy Pick-by-Light/Pick-to-Light, a także Pick-o-Light, to uzupełnienie oferty automatycznych regałów magazynowych typu Rotomat i Lean-Lift oraz regałów tradycyjnych. W każdym z nich system działa trochę inaczej. Lean-Lift Pick-o-Light oparty jest na zastosowaniu emiterów wiązek światła umieszczonych w oknie dostępowym, które wskazują bezpośrednio na wyszukiwany towar. Ruchome ramię z panelem przemieszcza się po całej powierzchni sufitu okna dostępowego, podświetlając wybrany produkt umieszczony w pojemniku na znajdującej się poniżej półce. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest jego przejrzystość. Towary, niezależnie od ich wysokości, wskazywane są z góry, tak więc nie zasłaniają się wzajemnie.
Autor: Sabina Frysztacka
Więcej poniżej lub w PDF (link do pobrania):
GM 2019_3_16_18_Pick-to-Light