System klasy ERP – co to jest, na co zwracać uwagę przy wyborze oprogramowania? Jakie korzyści przynosi po wdrożeniu?

 

Oprogramowanie ERP usprawnia procesy biznesowe oraz zarządzanie i optymalizację danych, a to staje się coraz ważniejsze. Dzięki usprawnieniu procesów, po dłuższym czasie można zaoszczędzić pieniądze.

 

 1. Co to jest system klasy ERP?

System klasy ERP, Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa (ang. Enterprise Resource Planning), to oprogramowanie do zarządzania procesami biznesowymi. System ERP pozwala zintegrować wszystkie procesy zachodzące w organizacji. Zintegrowany system ERP wspomaga zarówno wyspecjalizowane funkcje produkcyjne np. zarządzanie zmianami konstrukcyjnymi i technologicznymi, jak i zarządzanie jakością, remontami, serwisem czy tworzenie raportów dla kierownictwa.

 

 1. Jakie obszary obsługuje oprogramowanie ERP dla firm?

System ERP jest rozwiązaniem dla firm w obszarach, takich jak: zarządzanie produkcją, obieg dokumentów, marketing i sprzedaż, księgowość i finanse, projekty i łańcuch dostaw, zarządzanie zasobami ludzkimi i płace oraz tworzenie raportów i analiz. Zintegrowany system to niezwykła zaleta ERP dlatego też możemy z różnych modułów stworzyć swoje oprogramowanie. Wdrożenie systemu ERP wpływa na wyższą efektywność we wszystkich sferach przedsiębiorstwa, dzięki licznym funkcjonalnościom.

 

 1. Cechy wspólne systemów klasy ERP:
 • zastosowanie we wszystkich obszarach działalności przedsiębiorstwa,
 • kilkuetapowe wdrażanie prezentowanego systemu za pomocą konstrukcji modułowej,
 • zintegrowanie podsystemów i funkcji firmy,
 • użycie założeń realizowanych w obrębie logistyki i w ramach łańcucha dostaw,
 • dostosowanie w odmiennych warunkach organizacyjnych i przedmiotach działalności przedsiębiorstw,
 • możliwość instalowania nowych modułów i połączenia z systemami zewnętrznymi,
 • zorientowanie na procesy,
 • wspieranie controllingu,
 • realizacja funkcji typowych dla rozwiniętego systemu planowania zasobami wytwórczymi przedsiębiorstwa.

 

 1. Korzyści z wdrożenia zintegrowanego systemu ERP.

System ERP jest niezastąpiony przy integrowaniu wielu procesów zachodzących na co dzień w każdej firmie. Oprogramowanie ERP znacznie ułatwia pracę wielu osób na różnych stanowiskach. Wszystkie raporty i wyciągi są generowane przez system klasy ERP. Zaletą zintegrowanego systemu ERP jest to, że pracujemy szybciej, efektywniej i zmniejszamy tzw. wąskie gardła. Prowadzi to do zwiększania zysku, a tym samym ograniczaniu ryzyka i błędów. Daje kompletny obraz działalności i przemyślenia dla pewnych decyzji biznesowych.

 

 1. Jak wybrać system ERP?

System ERP należy wybrać według branży i specyfiki firmy. Zakup systemu ERP to inwestycja, która ma przynieść określone korzyści w danym czasie. Należy dokładnie określić swoje potrzeby, a także przeanalizować dotychczasowe problemy. Dzięki temu będzie nam łatwiej znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

 

Źródło: Sente

 

Authors
Tagi ,

Related posts

Góra
English