Oprogramowanie ERP usprawnia procesy biznesowe oraz zarządzanie i optymalizację danych, a to staje się coraz ważniejsze. Dzięki usprawnieniu procesów, po dłuższym czasie można zaoszczędzić pieniądze.
- Co to jest system klasy ERP?
System klasy ERP, Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa (ang. Enterprise Resource Planning), to oprogramowanie do zarządzania procesami biznesowymi. System ERP pozwala zintegrować wszystkie procesy zachodzące w organizacji. Zintegrowany system ERP wspomaga zarówno wyspecjalizowane funkcje produkcyjne np. zarządzanie zmianami konstrukcyjnymi i technologicznymi, jak i zarządzanie jakością, remontami, serwisem czy tworzenie raportów dla kierownictwa.
- Jakie obszary obsługuje oprogramowanie ERP dla firm?
System ERP jest rozwiązaniem dla firm w obszarach, takich jak: zarządzanie produkcją, obieg dokumentów, marketing i sprzedaż, księgowość i finanse, projekty i łańcuch dostaw, zarządzanie zasobami ludzkimi i płace oraz tworzenie raportów i analiz. Zintegrowany system to niezwykła zaleta ERP dlatego też możemy z różnych modułów stworzyć swoje oprogramowanie. Wdrożenie systemu ERP wpływa na wyższą efektywność we wszystkich sferach przedsiębiorstwa, dzięki licznym funkcjonalnościom.
- Cechy wspólne systemów klasy ERP:
- zastosowanie we wszystkich obszarach działalności przedsiębiorstwa,
- kilkuetapowe wdrażanie prezentowanego systemu za pomocą konstrukcji modułowej,
- zintegrowanie podsystemów i funkcji firmy,
- użycie założeń realizowanych w obrębie logistyki i w ramach łańcucha dostaw,
- dostosowanie w odmiennych warunkach organizacyjnych i przedmiotach działalności przedsiębiorstw,
- możliwość instalowania nowych modułów i połączenia z systemami zewnętrznymi,
- zorientowanie na procesy,
- wspieranie controllingu,
- realizacja funkcji typowych dla rozwiniętego systemu planowania zasobami wytwórczymi przedsiębiorstwa.
- Korzyści z wdrożenia zintegrowanego systemu ERP.
System ERP jest niezastąpiony przy integrowaniu wielu procesów zachodzących na co dzień w każdej firmie. Oprogramowanie ERP znacznie ułatwia pracę wielu osób na różnych stanowiskach. Wszystkie raporty i wyciągi są generowane przez system klasy ERP. Zaletą zintegrowanego systemu ERP jest to, że pracujemy szybciej, efektywniej i zmniejszamy tzw. wąskie gardła. Prowadzi to do zwiększania zysku, a tym samym ograniczaniu ryzyka i błędów. Daje kompletny obraz działalności i przemyślenia dla pewnych decyzji biznesowych.
- Jak wybrać system ERP?
System ERP należy wybrać według branży i specyfiki firmy. Zakup systemu ERP to inwestycja, która ma przynieść określone korzyści w danym czasie. Należy dokładnie określić swoje potrzeby, a także przeanalizować dotychczasowe problemy. Dzięki temu będzie nam łatwiej znaleźć odpowiednie rozwiązanie.
Źródło: Sente