Pompy w układach centralnego smarowania

Pompa łopatkowa. Źródło: Wikipedia/Xlory

 

W układach centralnego smarowania środek smarny podawany jest za pomocą pompy. Stosuje się pompy ręczne, elektryczne, hydrauliczne lub pneumatyczne.

 

Systemy centralnego smarowania dzielą się głównie na jednoliniowe, dwuliniowe oraz progresywne (ponadto można wyróżnić jeszcze system natryskowy mgłą olejową oraz MQL). Każdy taki system ma swoją charakterystykę i przeznaczenie. Do każdego z nich należy stosować odpowiednie pompy, uwzględniając oczywiście rodzaj środka smarnego, jaki ma być dystrybuowany.

Najprostszym rodzajem pompy w takich układach jest pompa ręczna tłokowa stosowana w jednoprzewodowych systemach centralnego smarowania. Zasada działania jest banalna – dźwignia porusza tłok, który wyciska ze zbiornika smar. Jego ilość jest proporcjonalna do wielkości ruchu dźwigni. Na identycznej zasadzie działają wszelkiego rodzaju smarownice ręczne.

Tłokowe pompy elektryczne, hydrauliczne oraz pneumatyczne działają na takiej samej zasadzie, różnią się jedynie sposobem poruszania tłoka (za pomocą silnika elektrycznego, silnika hydraulicznego lub pneumatycznego).

Pompa zębata ma dużą niezawodność i wydajność przy stosunkowo prostej konstrukcji. W korpusie obracają się koła zębate, które przenoszą ciecz z komory ssawnej i transportują ją do komory tłocznej. Jedno z kół napędzane jest przez źródło zewnętrzne. Urządzenia te można zatem zaklasyfikować do pomp wyporowych. Obrót przy jednoczesnym zazębianiu się elementów w obudowie powoduje pojawienie się różnicy ciśnienia, co pozwala wtłoczyć dane medium do wylotu. Przepływ pompowanego smaru jest stały i wolny od pulsacji.

Jak czytamy na stronie firmy Gacol: „Pompa hydrauliczna zbudowana jest z silnika hydraulicznego, obrotowego. Jest to silnik wyporowy, w którym, podobnie jak w pompie wyporowej, komory robocze są od siebie szczelnie oddzielone, a ruch cieczy jest powodowany przez jej wypieranie z komór przez elementy robocze. Silniki hydrauliczne w tych pompach przetwarzają energię ciśnienia cieczy w energię mechaniczną ruchu obrotowego, która jest przekazywana do mimośrodu za pomocą obracającego się wałka. Następnie ruch obrotowy poprzez wspomniany mimośród zamieniany jest na posuwisto-zwrotny tłoka w elemencie pompującym.”

W układach centralnego smarowania stosuje się także pompy łopatkowe. Należą one także do wyporowych. Elementami wypierającymi są łopatki umieszczone w wirniku. Sam wirnik jest ułożyskowany mimośrodowo przez co tłoczona ciecz przy jego obracaniu się jest przeciskana w stronę wylotu.

 

Autor: Tomasz Kurzacz

 

Więcej poniżej lub w PDF (link do pobrania):

 

GM_2019_02_18_21_Pompy

 

Authors

Related posts

Góra
English