61. Międzynarodowe Targi Maszynowe w Brnie

 

Międzynarodowe Targi Maszynowe MSV w Brnie to obecnie jedna z najważniejszych imprez targowych związanych z przemysłem w Europie. Co roku uczestniczy w nich ponad 1600 wystawców i odwiedza 80 tys. gości. Ponad 50% wystawców i 10% odwiedzających to firmy i osoby spoza Republiki Czeskiej.

 

 

W tym roku głównym tematem 61. Targów MSV był Przemysł 4.0 i koncepcja cyfrowej fabryki, czyli digitalizacja produkcji, jako jednego z głównych kierunków procesu innowacji. W 2019 roku wraz z targami MSV odbywały się Targi Transportu i Logistyki oraz Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska ENVITECH, czyli dotyczące gospodarki o obiegu zamkniętym i racjonalnym gospodarowanie zasobami. To trend, który jest jednym z priorytetowych obszarów zrównoważonego rozwoju i jego adaptacja w przemyśle i handlu będzie postępować. Jak podają organizatorzy, osoby odwiedzające targi to specjaliści w tej dziedzinie, ponad 80% odwiedzających wpływa na decyzje inwestycyjne, a jedna trzecia z nich należy do najwyższego szczebla kierownictwa. Jak co roku na Targach Maszynowych reprezentowane są wszystkie główne obszary przemysłu maszynowego i elektrotechnicznego.

 

 

Co można było zobaczyć?

Oczywiście prezentowane były nowe osiągnięcia i trendy technologii przemysłowej. Zwłaszcza fabryki cyfrowej. Już od 2015 roku na Międzynarodowych Targach Maszynowych widać wpływ koncepcji Przemysłu 4.0 i to tu ogłoszono w Czechach – Inicjatywę Krajową Przemysł 4.0. W tym roku po zaprezentowano nową odsłonę tej tematyki, czyli Fabrykę cyfrową 2.0 oraz Przemysł 4.0_2, czyli drugiej fali. Organizatorzy zwracali uwagę zwiedzających szczególnie na rozwiązania wykorzystujące głęboką transformację cyfrową połączoną ze sztuczną inteligencją. To wydaje się dziś jedyną drogą do zwiększenia wydajności i jakości produkcji. Wchodzą w to takie technologie jak: sztuczna inteligencja, blockchain, robotyka i mechatronika inteligentna, elektromobilność, bezpieczeństwo cyfrowe oraz nowe formy edukacji. Warto zaznaczyć, że w tym roku w trakcie MSV odbyła się premiera czeskiej prezentacji narodowej pod marką „Czech Republic: The Country for the Future”. W otwarciu prezentacji uczestniczył między innymi premier Republiki Czech Andrej Babiš. Rząd Republiki Czeskiej postanowił podjąć konkretne działania, żeby Czechy w ciągu 12 lat stały się krajem przyszłości technologicznej. Za wdrożenie programu bezpośrednio odpowiada premier za pośrednictwem Rządowej Rady ds. Badań, Rozwoju i Innowacji. Według wskaźnika SII Republika Czeska należy do grupy tzw. umiarkowanych innowatorów. Celem jest osiągnięcie kategorii Strong Innovators do 2025 r. i bycie w głównej grupie krajów europejskich do 2030 r.

 

 

Wystawcy

Firma Siemens zaprezentowała praktyczną wirtualizację usług dzięki platformie chmurowej MindSphere. Zastosowanie bliźniaków cyfrowych i przykłady wytwarzania przyrostowego. Na swoim stoisku Siemens zaprezentował również nowy system sterowania do maszyn CNC – SINUMERIK ONE. Połączenie wirtualnego i prawdziwego świata daje zupełnie nowe możliwości i elastyczność przy szybkim wdrażaniu innowacji. Na stoisko ABB można było obejrzeć opatentowaną stację ładowania ABB Terra HP, która może naładować samochód osobowy w 8 minut i przejechać 200 km. Firma pokazała też robota przemysłowego IRB 6700 z elektrycznymi szczypcami spawalniczymi GWT X9, zautomatyzowany system transportu słowackiej firmy Photoneo i współpracującego robota YuMi. Zaprezentowano również rozwiązanie usprawniające procesy biznesowe – oprogramowanie MOM (Manufacturing Operations Management). Grupa Hoffmann pokazała nowe szafki narzędziowe, z 9 szufladami do dostarczania materiałów 24 godz. na dobę oraz nowy wózek warsztatowy GARANT GridLine, oraz imadło GARANT Xpent i imadło centrujące GARANT XTRIC. Firma Kovosvit pokazała tokarki KL 435. Firma Misan między innymi pokazała pionowe centrum obróbkowe Okuma Genos M660V, centrum obróbkowe SPEEDIO R650 X2 z automatycznym zmieniaczem palet. KUKA zaprezentowała w tym roku zmodernizowaną linie produktów — KR Quantec, a odważni mogli przekonać się, jak szybko może poruszać się ramię robota przemysłowego i skorzystać z atrakcji, jaką był Robocoaster.

 

 

Jeśli chodzi o technologię druku 3D, to np. firma MCAE przygotowała czeską premierę swojej drukarki 3D Stratasys F120. Ta główna czeska firma zajmująca się technologiami 3D już od ponad dwóch dekad pokazała, że profesjonalne drukarki 3D mogą być niedrogie, a mniejsze i tańsze rozwiązania można stosować nawet w jakości przemysłowej. Dzięki stałej kontroli temperatury w komorze części wychodzą z drukarki dokładnie zgodnie z projektem. Neuron Soundware pokazał wykorzystujące dźwięk rozwiązania diagnostyczne. Czeska firma Neuron Soundware to start-up zajmujący się diagnostyką audio. Po trzech latach gromadzenia danych i dźwięku, między innymi w Siemensie i Deutsche Bahn, ma unikalną bazę danych i dzięki rozwiązaniom programowym może wykryć, gdzie i dlaczego maszyna przestaje działać lub grozi awaria. W tym roku firma ORBIT pokazała w Brnie platformę zaprojektowaną dla programistów, projektantów i specjalistów obliczeniowych w obszarach CAD / CAM / CAE / BIM pozwalające pracować w dowolnym miejscu na tablecie, a nawet na smartfonie. Z kolei Stäubli Systems pokazał szybką, automatyczną i bezpieczną zmieniarkę narzędzi. Škoda Auto po raz pierwszy w Brnie pokazała koncepcję samochodu elektrycznego VISION iV. Głównym eksponatem na stoisku firmy ŽĎAS było koło szynowe walcowane na maszynie do walcowania, przeznaczonej do precyzyjnego walcowania na gorąco kół szynowych i bliźniaka cyfrowego innej maszyny zaprojektowanej do produkcji kolejowej – wysokociśnieniowej prasy dwustronnego działania do gięcia tarczy koła szynowego. Hennlich pokazał w tym roku ramię robotyczne Panda z niemieckiej firmy Franka Emika. Ramię robota zapewnia wysoką powtarzalność nawet przy dużych prędkościach. Jego wysoka czułość umożliwia wykonywanie precyzyjnych operacji podczas prasowania, wkładania lub wkręcania. Ramię jest wyposażone w ponad 100 czujników, zapewniających szybkie wykrywanie i reagowanie na ewentualne kolizje w ciągu milisekund. Po raz pierwszy w Republice Czeskiej firma 3Dees pokazała największą drukarkę cyfrową 3D oraz Colossus, wielkoformatową drukarkę wykorzystującą materiały z recyklingu.

 

 

Czeskie firmy, które warto poznać

Czeskie firmy, które prezentowały się na tegorocznych Targach i warto na nie zwrócić uwagę polskich klientów z przemysłu to Kovosvit MAS, największy producent maszyn do obróbki metali w Czechach. Jej portfolio obejmuje pionowe centra obróbkowe, centra bramowe, maszyny wielofunkcyjne i pięcioosiowe, tokarki CNC i centra tokarskie, odlewy z żeliwa szarego i sferoidalnego. Firma stosuje specjalną technologię zwaną prasowaniem rolkowym. Koncentruje się również na zrobotyzowanych stacjach roboczych i automatycznych liniach produkcyjnych. Firma ŽĎAS poza walcowaniem w Brnie pokazała też projekty związane z wytwarzaniem energii. Grupa Kuboušek prezentowała rozwiązania w zakresie kontroli jakości i przyrządów pomiarowych. Firma 4dot zaprezentowała specjalny system diagnostyczny on-line, który może monitorować obrabiarki i urządzenia produkcyjne 24 godziny 7 dni w tygodniu. Firma ABRA Software to eksperci w dziedzinie systemów informatycznych jako niezbędnej części automatyzacji i digitalizacji. ZKL Bearings to firma z siedzibą w Brnie produkuje łożyska i w tym roku pokazała asymetryczne łożysko baryłkowe do zastosowania w przekładni betoniarki.

 

 

Natomiast Belet to czeska firma zajmująca się sprzętem przeładunkowym. Projekt napędu wodorowego zastosowany w wózku akumulatorowym Belet F 12APP3VZ / -FFL / H2O jest zupełnie nową koncepcją wśród ręcznych wózków akumulatorowych na całym świecie. Jego system zasilania i ładowania składa się ze specjalnego ogniwa paliwowego DC / DC, generatora wodoru (wynalezionego przez grupę naukowców z Wydziału Matematyki i Fizyki Uniwersytetu Karola pod kierunkiem prof. Vladimíra Matolinina), modułu elektronicznego, specjalnej HE3DA baterii litowej (wynaleziona przez czeskiego naukowca Jana Procházka) i zbiornika ciśnieniowego z ciekłym wodorem. Firma Vanad 2000 to czeski producent, który w tym roku pokazał maszynę Vanad KOMPAKT wyposażoną w laser światłowodowy oraz maszynę plazmową CNC Vanad KOMPAKT. Natomiast TDZ Turn to firma rodzinna zajmująca się produkcją obrabiarek wielofunkcyjnych. Firma ATAS elektromotory Náchod koncentruje się na silnikach asynchronicznych i komutatorowych o mocy do 1,5 kW, silnikach zębatych, silnikach EC itp. Šmeral Brno to znany producent w dziedzinie maszyn do formowania, a PBT Rožnov to dostawca przyrządów CT do badań nieniszczących (NDT) i metrologii oraz między innymi oprogramowania do inspekcji i pomiarów 3D.

 

 

Jeśli chodzi o reprezentację firm polskich, to niestety nie była ona zbyt liczna. W dziale DIGITAL FACTORY 2.0 wystawiały się firmy: 3Dconnexion z Wrocławia, Hifi Filter Polska. W ramach targów MSV: FPT Industrial S.P.A., HF Inverter Polska, Klimawent, MEXIM, PGO, PROPLASTICA, Sariv, STAL Impex, VS Technology Poland oraz Walter Kompressortechnik Polska. W targach związanych z transportem i logistyką wzięły udział firmy NordLogSys, Rader oraz ZABI. W tym roku Złoty Medal MSV 2019 otrzymały między innymi: FreeTurn – wielofunkcyjne narzędzie do toczenia CERATIZIT GROUP, Citizen Cincom D25-1M8 – asymetryczne łożysko baryłkowe z koszykiem kasetowym producent: ZKL Brno, sportowy samochód elektryczny StudentCar SCX, a złoty medal za całokształt działalności prof. Jaroslav Kopáček specjalista w dziedzinie hydrauliki i opon. Jak zawsze na tego typu imprezach również w trakcie tegorocznej edycji targów MSV towarzyszyły konferencji i spotkań ekspertów, z których na przykład można wymienić zgromadzenie Stowarzyszenia Przemysłu Republiki Czeskiej, konferencję dotyczącą druku 3D, konferencję bawarsko-czeską poświęconą cyfryzacji, Forum Przemysłu i Uniwersytetów, Forum AUTOMA (technologia automatyzacji), wspomnianą konferencję Przemysł 4.0_2. fala i inne. Odwiedzający mogli również uczestniczyć w dniu businessu Federacji Rosyjskiej lub w dniu businessu Białorusi. Podczas targów ENVITECH odbyła się konferencja poświęcona gospodarce obiegu zamkniętego.

 

 

Autor: Bohdan Szafrański

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English