QAD idzie w kierunku modelu „Everything as a service”

Firma QAD to jeden ze światowych liderów w zakresie systemów IT dla przemysłu. W tym roku obchodzi jubileusz 25 lat obecności w Polsce. Zrealizowała dotychczas prawie 500 projektów dla firm produkcyjnych, zapewniając im optymalizację procesów operacyjnych.

Polskie przedsiębiorstwa produkcyjne w połowie lat 90. potrzebowały rozwiązań, które obniżą koszty i zapewnią konkurencyjność na rynku. Procesy związane z planowaniem produkcji, zarządzaniem surowcami czy logistyką realizowane były często ręcznie na papierze lub z wykorzystaniem prostych arkuszy kalkulacyjnych. Jak mówi Tim Conlon, vice president EMEA Channels w QAD jedną z pierwszych implementacji w naszym kraju było wdrożenie oprogramowania klasy ERP, dostarczonego przez QAD, wtedy pod nazwą MFG/Pro w firmie Phillips Polska w Białymstoku. System znacznie przyczynił się do poprawy efektywności w obszarach produkcji i logistyki.

Piotr Rojek, prezes zarządu DSR

 

Everything as a service

Obecnie, polski sektor produkcyjny wszedł w fazę dojrzałości i przedsiębiorstwa z powodzeniem konkurują z firmami zagranicznymi. Do tej pory główną przewagą polskich spółek była tania siła robocza. Jednak rynek pracy w kraju uległ sporym przeobrażeniom, których konsekwencją jest ciągłe zrównywanie się płac w porównaniu z Europą Zachodnią. Menedżerowie z firm produkcyjnych duży nacisk zaczęli kłaść na dalszą optymalizację procesów. Jak zauważa Piotr Rojek, prezes zarządu DSR S.A. firmy dystrybuującej na naszym rynku rozwiązania QAD, przestarzałe systemy ERP nie spełniają wygórowanych wymogów rynkowych. Nawet lokalni polscy dostawcy oprogramowania, które wydawało się niezwykle nowoczesne 20 czy 15 lat temu, nie nadążają za zmianami. Każdy, kto ma doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań wspomagających zarządzanie może potwierdzić, że problemy z długim okresem implementacji i aktualizacji oraz skomplikowany proces dostosowywania generują wysokie koszty. Duże ryzyko zakłóceń w biznesie pojawia się za każdym razem, gdy w grę wchodzi konieczność zmian w głównych komponentach systemu. QAD przez ostatnią dekadę usprawniała swoje oprogramowanie. Zmiany polegały na dostosowaniu rozwiązań do możliwości, jakie daje chmura obliczeniowa, unowocześnieniu komunikacji z użytkownikiem, wprowadzeniu ulepszonej struktury modułowej oraz stworzeniu adaptacyjnej platformy wspierającej uzupełnianie i aktualizacji oprogramowania bez konieczności dodatkowego programowania zmian. QAD co roku zwiększa liczbę subskrypcji oprogramowania ERP w chmurze o 30%, co jest uznawane przez analityków śledzących indeks NASDAQ za sukces w branży.

Tim Conlon, vice president EMEA Channels QAD

 

Implementacja nowych technologii

W celu zautomatyzowania oraz uelastycznienia skomplikowanych procesów biznesowych, w systemach QAD wykorzystano technologie, takie jak Cassandra Data Lake czy algorytmy uczenia maszynowego Spark. Te zmiany doprowadziły do powstania pakietu QAD Adaptive Applications, obejmującego, jako główne rozwiązanie, QAD Adaptive ERP wraz z modułami, m.in. do planowania popytu i podaży, planowania wykorzystania zasobów produkcyjnych, zarządzania zamówieniami, zarządzania jakością czy zarządzania sprzedażą i logistyką. Najnowsza wersja QAD Enterprise Applications jest kompleksowym rozwiązaniem działającym w chmurze, umożliwiającym dostosowanie się firmy z niej korzystającej do dowolnych wymagań rynku. Platforma daje użytkownikom szybszy dostęp do spersonalizowanych informacji i umożliwia zwiększenie produktywności i wydajności operacyjnej oraz łatwego łączenia się z innymi rozwiązaniami w firmie. Te nowe możliwości mają zastosowanie w procesach produkcyjnych, ale także w innych obszarach, takich jak logistyka, zarządzanie klientami czy finansami. Czwarta rewolucja przemysłowa staje się faktem i rozpoczyna się era systemów ERP czwartej generacji, ułatwiających producentom elastyczne dostosowywanie się do zmian.

QAD zostało założone w 1979 roku w Santa Barbara, w USA. Początkowo QAD było małą firmą o charakterze start-upu, który miał rozwiązać problem dużej luki w kompleksowym, zintegrowanym oprogramowaniu biznesowym dla firm produkcyjnych. Dziś firma obecna jest w ponad 100 krajach i wspiera firmy produkcyjne w drodze do uzyskania maksymalnej efektywności. W Polsce działa od 1994 r. QAD planuje, że dzięki nowym produktom i usługom, m.in. QAD Adaptive Application, firma osiągnie dwukrotny wzrost sprzedaży na przestrzeni najbliższych pięciu lat. DSR S.A. jest dostawcą rozwiązań IT i wyłącznym przedstawicielem rozwiązań ERP firmy QAD w Polsce.

 

Bohdan Szafrański

Authors

Related posts

Góra
English