KPT ScaleUP rozpędził 11 startupów

 

Po półrocznej akceleracji w programie KPT ScaleUP młode spółki Przemysłu 4.0 zaczynają nowy etap w swojej działalności. Podsumowanie akceleratora było częścią organizowanej w Krakowskim Parku Technologicznym konferencji “Co napędza rozwój Przemysłu 4.0 w Małopolsce?”

Po dziesiątkach godzin specjalistycznych warsztatów, rozlicznych spotkań z biznesowymi mentorami oraz trudnej do oszacowania ilości czasu spędzonej na rozwijaniu swojego innowacyjnego rozwiązania, jedenaście startupów kończy swoją przygodę z akceleratorem KPT ScaleUP. W tym czasie każda z młodych spółek uczestniczyła w szkoleniach dot. technik skutecznej sprzedaży, budowy wizerunku oraz księgowości, korzystała z mentoringu z uznanymi biznesowymi osobistościami, a przede wszystkim – wspólnie z przemysłowym partnerem pracowała nad wdrożeniem własnego produktu lub usługi skierowanego do Przemysłu 4.0.

Ostatnim akcentem akceleracji było zorganizowane 5 listopada w Krakowskim Parku Technologicznym wydarzenie pod nazwą Demo Day. Przed 150-osobową publicznością przedstawiciele start-upów dzielili się swoimi wrażeniami oraz pokazywały wypracowane w ramach akceleratora rozwiązanie. Można było dowiedzieć się m.in. o efektywniejszym zarządzaniu flotą wózków widłowych w intralogistyce (Optimatik), poznać nowe pomysły na zwiększenie poziomu cyberbezpieczeństwa w zakładach przemysłowych (ICsec) albo dowiedzieć się, jak okulary AR mogą uratować życie pracowników cementowni (1000 realities). Nie brakło innowacji dla smart home (Payticon) oraz dostawców energetycznych (S-Labs). Prezentowano możliwości wykorzystania RFID w magazynach (Proxigroup), podpowiadano, jak zwiększyć elastyczność kontroli jakości (Techocean) i wyjaśniano znaczenie wykorzystywania chatbotów przy automatyzacji obsługi klienta (AI Force 1). Niemałą ciekawość wzbudziły pomysły na lepszą kontrolę wzrostu i metabolizmu roślin (Bilberry), modelowanie czynników wpływających na procesy produkcyjne i sprzedażowe(ExMetrix) oraz usprawnienie procesów produkcyjnych dzięki wdrożeniu VR (headtrip).

Śmiałe wizje młodych firm przeplatane były wystąpieniami przedstawicieli Grupy AZOTY, Grupy TAURON oraz Lafarge Polska, czyli partnerów przemysłowych tegorocznej edycji programu akceleracji. Dr Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes zarządu Grupy AZOTY, podkreślał, jak ważne było dla tarnowskich zakładów inspirowanie się elastycznym i kreatywnym podejściem startupów do napotykanych przeszkód. Z kolei Paweł Poneta, zastępca dyrektora wykonawczego ds. badań i innowacji TAURON Polska Energia S.A., zwracał uwagę, że o jakości współpracy z młodymi spółkami przesądził starannie dobrany zespół ekspertów Grupy TAURON, którzy potrafili nawiązać kontakt z innowatorami. Dzięki temu udało się uniknąć zderzenia korporacyjnych procedur z typową dla startupów kreatywnością. Justyna Paszke-Galanty, customer experience manager w Lafarge Polska, wyraziła uznanie dla współpracującej z nią spółki 1000 realities za gotowość do wielokrotnej ewaluacji własnych pomysłów i konsekwentne dopasowywanie ich do potrzeb Lafarge. Taka postawa zaowocowała wypracowaniem usprawnień, które stanowią rzeczywiste wsparcie dla tego przemysłowego giganta.

Pozostałymi partnerami akceleratora były: ASTOR, JMP Flowers, Werner Kenkel, JMP Flowers, ES-System, Grupa VOX oraz Woodward.

Sześciomiesięczna akceleracja była poważnym wyzwaniem. Nasz zespół miał świadomość, że od planowanych i wdrażanych w akceleratorze działań zależy w pewnej części los wspieranych startupów. Dlatego dołożyliśmy wszelkich starań, by oferowane wsparcie było nie tylko intensywne, nie tylko realne, ale i jak najbardziej zróżnicowane. Pozytywne opinie oraz pochwały kierowane przez startupy pod naszym adresem są dla nas najlepszym dowodem na to, że spełniliśmy oczekiwania młodych przedsiębiorców – Tak kilka minut po zakończeniu Demo Day podsumowywał cały program Bartosz Józefowski, kierownik akceleratora.

Oprócz Demo Day, częścią organizowanej tego dnia konferencji “Co napędza rozwój Przemysłu 4.0 w Małopolsce?” były panele dyskusyjne poświęcono szeroko rozumianej czwartej rewolucji przemysłowej. Podczas pierwszego z nich, zatytułowanego “Success stories ze Strefy”, doświadczeni przedsiębiorcy działający w Polskiej Strefie Inwestycji dzielili się swoimi przemyśleniami oraz poradami nt. rozwoju biznesu, wytyczaniu nowych kierunków operacyjnych, a także optymalnym wykorzystaniu możliwości stwarzanych przez PSI.

Podczas drugiego panelu dyskusyjnego zaproszeni eksperci reprezentujący małopolskich liderów Przemysłu 4.0, tj. Astor, Fideltronik i Comarch zaprezentowali swoje pomysły na usprawniania i optymalizacji procesów produkcyjnych zarówno na rodzimym, jak i zagranicznym rynku.

Reprezentanci świata nauki – Akademii Górniczo-Hutniczej oraz administracji rządowej i fundacji Platformy Przemysłu Przyszłości, opowiedzieli o potrzebach i wyzwaniach polskich firm produkcyjnych w zakresie transformacji cyfrowej. Znaczną część analizy poświęcono roli Hubów Innowacji Cyfrowych przy wspieraniu transformacji cyfrowej przedsiębiorstw, w tym DIH KPT.

Organizowana w Krakowskim Parku Technologicznym konferencja oficjalnie zainaugurowała projekt S3HubsinCE, którego celem jest odpowiednie spozycjonowanie Centrów Innowacji Cyfrowej, zwanych DIHami, z Europy Środkowej w Regionalnych Strategiach Innowacji. Zbudowanie kompetencji regionalnych DIH-ów z Europy Środkowej z takich krajów, jak Węgry, Chorwacja, Niemcy, Austria, Włochy, Polska i Słowenia w oparciu o wymianę doświadczeń i dobrych praktyk między partnerami projektu wzmocni konkurencyjność poszczególnych regionów i rodzimych przedsiębiorstw. Rezultatem projektu będzie standaryzacja usługi DIH, stworzenie międzynarodowej platformy wymiany wiedzy i doświadczeń a tym samym uprawnienie procesów produkcyjnych, produktów i usług poprzez wdrażanie technologii cyfrowej.

Zarządzany przez Krakowski Park Technologiczny akcelerator KPT ScaleUP jest jednym z 10 akceleratorów uruchomionych w ramach ogólnopolskiej inicjatywy PARP nazwanej ScaleUP. Jej celem jest wsparcie w rozwoju młodych firm, które spełniają kryteria jednego z 10 programów akceleracyjnych. Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014–2020.

 

Źródło: KPT

Authors

Related posts

Góra
English