Kleje przemysłowe

 

Pośród różnych rodzajów metod łączenia, jakie stosowane są w przemyśle, na szczególną uwagę zasługuje klejenie. Dlaczego? Powodów jest wiele, chociażby dlatego, że temat okazuje się tak obszerny, że w zasadzie najlepiej poświęcić mu serię artykułów.

 

Co sprawia, że warto zainteresować się klejami przemysłowymi? Po pierwsze można zaobserwować, że połączenia klejone coraz skuteczniej zastępują inne techniki służące temu, by dwie powierzchnie stały się nierozłączne. Wynika to z faktu, iż producenci cały czas udoskonalają swoje propozycje – zmieniają składy klejów, decydują się na nowe dodatki, przeprowadzają testy itd. Po drugie, mamy tu do czynienia z niezwykle uniwersalną technologią łączenia, gdyż sprawdza się ona w przypadku rozmaitych materiałów. Oczywiście to, czy wybrane powierzchnie zostaną połączone w trwały sposób, zależy przede wszystkim od właściwego doboru kleju, ale także od tego czy łączone materiały będą odpowiednio przygotowane. Istotne jest też postawienie na optymalną w konkretnej sytuacji metodę aplikacji oraz przestrzeganie zaleceń dotyczących ilości czasu potrzebnego, aby klej wysechł i dobrze związał.

 

Definicja połączenia klejonego

Istnieje wiele definicji kleju, ale w najprostszy sposób można powiedzieć, że:

  • Klej jest substancją nakładaną na powierzchnię elementów w celu uzyskania ich trwałego połączenia w wyniku działania sił przyciągania między cząsteczkami stykających się materiałów (oddziaływania międzycząsteczkowego).
  • Klej jest substancją zdolną do tworzenia trwałych wiązań (przyczepność) pomiędzy łączonymi elementami, w celu uzyskania wymaganej wytrzymałości mechanicznej.

 

Autor: Sabina Frysztacka

Więcej poniżej lub w PDF (link do pobrania):

 

GM_2019_05_22_27_Kleje
Authors
Tagi ,

Related posts

Góra
English