Budowa bloków energetycznych 5 i 6 Elektrowni Opole zakończona

 

Minister energii Krzysztof Tchórzewski wziął udział w uroczystym oddaniu do użytku nowych bloków energetycznych 5 i 6 Elektrowni Opole. Wydarzenie odbyło się 10 października 2019 r. i było zwieńczeniem budowy jednostek wytwórczych o łącznej mocy 1810 MW. Była to największa inwestycja tego typu w Polsce po 1989 r. o wartości ponad 11,5 mld zł.

Minister Tchórzewski gratulując inwestorowi, projektantom i wykonawcom inwestycji, podkreślił znaczący udział polskich firm oraz wykorzystanie polskich produktów i usług w realizacji tego przedsięwzięcia. Minister energii zaznaczył, że budowa nowych bloków Elektrowni Opole jest bardzo istotna dla energetyki regionu i całej Polski. – Elektrownia Opole jest największym producentem energii elektrycznej na Opolszczyźnie, a uruchamiając bloki 5 i 6 stała się trzecią co do wielkości elektrownią w kraju. Nowe bloki przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski, a energia elektryczna w nich wyprodukowana pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad 4 mln gospodarstw domowych – powiedział minister Tchórzewski. – Po oddaniu nowych bloków energetycznych Elektrownia Opole będzie dostarczać 8% obecnego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną – dodał.

W trakcie uroczystości, dziękując za wsparcie podczas realizacji inwestycji, Prezes Zarządu Grupy Polimex-Mostostal Krzysztof Figat przekazał ministrowi Tchórzewskiemu symboliczny klucz do sukcesu.

Nowe bloki w Opolu zastąpią stopniowo wycofywane jednostki innych elektrowni, wybudowane w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. Dzięki temu spadnie emisja zanieczyszczeń z energetyki krajowej, co przełoży się na poprawę jakości powietrza. Bloki zaprojektowane zostały na 35 lat pracy i z zapasem spełniają zaostrzone normy emisji. Aktualnie budowane wysokosprawne jednostki wytwórcze a także modernizacje istniejących bloków, w tym nowe bloki Elektrowni Opole, przyczynią się również do znacznego wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski, które jest najistotniejszym z priorytetów polityki energetycznej państwa. Polska energetyka ulega intensywnym zmianom, by sprostać wyzwaniom stawianym przed nią m.in. przez ambitną politykę klimatyczną Unii Europejskiej i globalne trendy. W polskim miksie energetycznym coraz więcej miejsca zajmować będą odnawialne źródła energii, które jednak będą musiały wspierać bloki energetyczne pracujące w tzw. podstawie, takie jak nowe jednostki w Opolu, które będą zapewniały nieprzerwane dostawy energii elektrycznej do odbiorców indywidualnych i przemysłowych.

Rozbudowa Elektrowni Opole nie tylko wzmocniła pozycję Grupy PGE jako lidera branży energetycznej w Polsce, ale także przysłużyła się polskiej gospodarce. Aż 70 proc. wartości wszystkich zamówień na budowie trafiło do polskich firm, a z każdej wydawanej przez nas złotówki aż 70 groszy zostało w kraju. Inwestycja to również tysiące miejsc pracy – w niektórych momentach na placu budowy pracowało dziennie nawet 5,5 tys. osób, którzy przepracowali łącznie aż 32 mln roboczogodzin – dodaje Norbert Grudzień, wiceprezes PGE GiEK ds. inwestycji i zarządzania majątkiem.

Opolska megainwestycja realizowana była w formule EPC (engineering, procurement, construction), czyli obejmowała projektowanie, dostawę i budowę bloków energetycznych „pod klucz”. Każdy blok pracować będzie w układzie monobloku (jeden kocioł z jednym turbozespołem). Dzięki kompaktowej i modularnej konstrukcji nowe bloki, wraz z infrastrukturą zajmują relatywnie niewielką przestrzeń około 45 ha. Przy jednostkach wytwórczych powstały dwie chłodnie kominowe o wysokości 185,1 m każda, na których na cześć Festiwalu Piosenki w Opolu namalowane zostały pierwsze takty piosenki „Poszła Karolinka do Gogolina”. Nowe bloki zaprojektowane zostały na 35 lat pracy z czasem wykorzystania mocy zainstalowanej do 8000 godzin/rok. Przystosowane zostały także do produkcji ciepła w kogeneracji na poziomie 300 MWt/h.

Inwestycja o wartości 11,6 mld zł zrealizowana została przez konsorcjum w składzie: Rafako, Polimex Mostostal, Mostostal Warszawa oraz GE Power, który był generalnym projektantem, dostawcą kluczowych urządzeń oraz pełnomocnikiem konsorcjum.

– Dziś wspólnie świętujemy przekazany formalnie, 30 września br. ostatni etap realizacji rozbudowy Elektrowni Opole. Oddajemy naszym gospodarzom PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna dwa nowe bloki energetyczne o imponującej mocy ponad 910 MW każdy. To nowa czysta energia nie tylko dla regionu Opolszczyzny, ale i całej Polski. Jest to również wielki sukces ministra Tchórzewskiego, dzięki któremu tu jesteśmy i celebrujemy tę uroczystość. To właśnie dzięki wsparciu Ministra Tchórzewskiego my, polskie firmy i polska energetyka stoimy na światowym poziomie. Panie Ministrze dziękujemy za szansę daną Polimex Mostostal podsumował Krzysztof Figat, Prezes Zarządu Polimex Mostostal S.A.

 

Budowa pełna wielka wielkich wyzwań

Budowa bloków energetycznych w Elektrowni Opole była ogromnym wyzwaniem nie tylko technicznym, ale także projektowym, logistycznym i koordynacyjnym. Skalę przedsięwzięcia obrazuje liczba przepisów i standardów stosowanych w trakcie budowy. Mowa tu o 2,4 tys. obowiązujących normach prawnych, w oparciu, o które wykonawca realizował prace. Imponująca jest również ilość wykorzystanych do budowy konstrukcji stalowych i betonu.  Można ją porównać do konstrukcji nowojorskiego Empire State Building (65 tys. ton), a betonu wystarczyłoby do postawienia drugiego Pentagonu (250 tys. ton).

W całym cyklu budowy nowych bloków energetycznych w Elektrowni Opole zaangażowanych było aż 54 tys. osób. i przeprowadzonych łącznie blisko 40 tys. odbiorów w tym aż 29 tys. w branży budowlanej, 8 tys. w branży technologicznej i ok. 2 tys. przy pracach związanych z rozruchem nowych jednostek.  Całość dokumentacji powykonawczej zgromadzona jest w ok. 18 tys. segregatorów.

 

Źródło: ME, Polimex Mostostal

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English