Mobilne źródło zasilania o uniwersalnym zastosowaniu

 

Własne źródło energii elektrycznej zapewnia możliwość generowania prądu tam, gdzie w danej chwili go potrzebujemy i jednocześnie daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Nowoczesne osiągnięcia naukowo-techniczne oferują różne rozwiązania, ale najbardziej popularnym i niezawodnym sposobem wytwarzania własnego prądu jest agregat – nowoczesny, generujący prąd wysokiej jakości, o kompaktowej konstrukcji, przenośny i oferujący uniwersalne zastosowanie. Właśnie to rozwiązanie jest bardzo praktyczne w sytuacjach pozornie bez wyjścia, jak rozładowany akumulator samochodu elektrycznego w trasie zaledwie parę kilometrów przed najbliższą stacją ładowania.

 

Trafny wybór agregatu. Co warto o tym wiedzieć?

Wybór agregatu zależy od celu i miejsc przeznaczenia, od indywidualnych potrzeb określonych przez rodzaj i ilość odbiorników, które będą nim zasilane. Natomiast zakupu najlepiej jest dokonać w sprawdzonym źródle – u autoryzowanego sprzedawcy, a nie od przypadkowej osoby, w przypadkowym miejscu po wyjątkowo atrakcyjnej cenie, ponieważ najczęściej „okazyjny” agregat okazuje się podróbką.

  • Oblicz moc. Moc czynna agregatu musi być większa od zsumowanej mocy wszystkich zasilanych odbiorników. Należy też uwzględnić fakt, że każdy odbiornik potrzebuje więcej mocy w chwili rozruchu. Podstawowy standard stanowią odbiorniki jednofazowe (1~ 230V) jak odbiorniki indukcyjne, np. lodówka, zamrażarka, klimatyzatory, elektronarzędzia, oświetlenie i odbiorniki elektroniczne jak komputery i laptopy, telewizory LCD, PDP, LED, wzmacniacze, sprzęt Hi-Fi, sterowniki pieców C.O. Do ich zasilania przeznaczone są agregaty jednofazowe o odpowiedniej mocy, która musi z nadwyżką pokrywać całkowite zapotrzebowanie na moc wszystkich odbiorników. W każdej specyfikacji technicznej agregatu podane są 2 wartości: moc znamionowa/nominalna oraz moc maksymalna.
  • Wybierz nowoczesne systemy stabilizacji napięcia. Stabilizacja napięcia jest gwarancją bezpieczeństwa oraz wieloletniej eksploatacji wyżej wymienionych odbiorników. Agregat z nowoczesnym i szybkim systemem stabilizacji napięcia oraz częstotliwości (inwerter, cyklokonwerter) powoduje, że zasilane odbiorniki działają z mocą rzeczywistą i jednocześnie wpływa na ich wydłużoną żywotność. Zapewnia bezpieczne funkcjonowanie zasilanych odbiorników. Zwłaszcza w przypadku drogich odbiorników elektronicznych warto mieć świadomość, że nowoczesna stabilizacja napięcia zmniejsza do minimum prawdopodobieństwo uszkodzenia zasilanych odbiorników i gwarantuje uniknięcie niepotrzebnych dodatkowych kosztów związanych z naprawą lub wręcz zakupem nowych odbiorników.
  • Sprawdź jakość zespołu „silnik-prądnica”, ponieważ wpływa to na jakość generowanego prądu, funkcjonowanie agregatu i bezpieczeństwo zasilanych odbiorników.
  • Dowiedz się jaka jest wielkość zbiornika i poziom zużycia paliwa. Agregat powinien mieć odpowiednio duży zbiornik na paliwo zapewniający możliwie najdłuższy czas działania na jednym zbiorniku. Dodatkowo warto zwrócić uwagę czy urządzenie jest wyposażone w tryb pracy ekonomicznej – ECO. To innowacyjne rozwiązanie dodatkowo wydłuża maksymalny czas pracy na jednym zbiorniku, wycisza agregat i zwiększa żywotność silnika.
  • Posłuchaj pracy silnika. Maksymalnie wyciszony agregat prądotwórczy zwiększa komfort użytkowania i jest bardziej przyjazny dla otoczenia. Dlatego warto wziąć pod uwagę urządzenie wyposażone w cicho pracujący silnik, w opcję ECO oraz z dźwiękoszczelną obudową, specjalnie zaprojektowanym tłumikiem oraz systemem antywibracyjnym.
  • Postaw na mobilność. Lekkość i małe rozmiary agregatu prądotwórczego ułatwiają transport i ręczne przenoszenie urządzenia co zapewnia generowanie energii elektrycznej w każdym miejscu. Do tego celu stworzone są agregaty walizkowe i przenośne.

 Wszystkie dostępne na rynku agregaty prądotwórcze działają na podobnej zasadzie, natomiast różnią się konstrukcją, jakością zespołu „silnik-prądnica” i stabilizacją napięcia, które decydują o jakości wytwarzanej energii elektrycznej, a także innowacyjnością rozwiązań technicznych, stopniem wyciszenia oraz zakresem zastosowania. Do najbardziej nowoczesnych agregatów należą urządzenia Honda, wśród których dostępna jest grupa jednofazowych agregatów przenośnych o uniwersalnym zakresie zastosowania działające z mocą maksymalną 1 – 3 kW, jak EU 10i (1 kW) , EU 22i (2,2,kW) EU 30i (3 kW) , EU 30i S (3 kW), EM30 (3 kW).

 

 

Szeroki zakres zastosowania – od zasilania domowych RTVAGD po drony oraz e-samochody

Pięć najnowocześniejszych mobilnych agregatów Honda zapewnia uniwersalne zastosowanie, a przede wszystkim wysoką jakość wytwarzanego prądu, która jest lepsza niż prądu dostępnego w domowych gniazdach. Są przeznaczone do zasilania jednofazowych odbiorników, jak RTVAGD podstawowego użytku, oświetlenie, czajnik elektryczny, kuchenka mikrofalowa, klimatyzator, suszarka do włosów, wzmacniacze, alarm, czułe na jakość prądu odbiorniki elektroniczne typu laptop, ekrany LED, telefony komórkowe, a także nowoczesne elektronarzędzia jak szlifierka, mały kompresor, wiertarka oraz elektroniczne urządzenia diagnozujące, narzędzia pneumatyczne, aparatura pomiarowa. Bardzo lekkie agregaty walizkowe EU 10i (moc 1kW) oraz EU 22i moc 2,2 kW) są także idealnym rozwiązaniem w podróży kamperem do zasilania jednofazowych odbiorników znajdujących się „na pokładzie”, zapewniającym pełny komfort urlopowego życia jak we własnym domu.

Również łatwe w transporcie agregaty, ale o większej mocy maksymalnej – 3 kW, jak EU 30i, EU 30i S, EM 30 służą także do zasilania UPS-ów,  sterowników pieców C. O., pomp z elektronicznym systemem automatyki, układów sterowania kotłowni. Dodatkowo mogą być „pierwszą pomocą” w sytuacjach pozornie bez wyjścia, jak rozładowany akumulator samochodu elektrycznego parę kilometrów przed najbliższą stacją ładowania.

Wszystkie agregaty w tej grupie są również wyposażone w gniazda DC służące do ładowania akumulatorów samochodowych. Dzięki lekkiej wadze zapewniającej łatwe przenoszenie agregatów i ich transport, wydłużonemu czasowi pracy i jakości generowanego prądu, agregaty te również idealnie sprawdzają się w plenerze do zasilania stacji monitorujących loty dronów, a także do ładowania akumulatorów dronów.

 

 

Najwyższa jakość prądu

Najbardziej zaawansowane technicznie agregaty Honda wyposażone są w najnowocześniejszą stabilizację napięcia: agregaty z serii EU w prądnicę z inwerterem, zaś EM 30 – w cyklokonwerter.

Inwerter, niezależny od obrotów silnika, to najbardziej zaawansowana technicznie i najszybciej działająca stabilizacja napięcia, zapewniająca zachowanie znamionowych wartości napięcia i częstotliwości prądu podczas najmniejszych wahań obciążenia. Ponieważ inwerter powoduje, że energia elektryczna generowana na wyjściu jest lepszej jakości niż ta pochodząca z gniazda, wygenerowany prąd jest najbezpieczniejszy dla odbiorników i wręcz konieczny w przypadku odbiorników elektronicznych. Najbardziej zaawansowany technicznie model inwertera posiada najnowszy agregat Honda – EU 22i, dzięki któremu wydajność tego agregatu jest o 10% większa od jego poprzednika, bardzo popularnego EU 20i.

Cyklokonwerter, w który wyposażony jest agregat Honda EM 30 to mikroprocesorowy system  stabilizujący w bardzo krótkim czasie wartość i częstotliwość napięcia, osiągający podobną do inwertera efektywność działania pod względem jakości prądu jak i szybkości działania.

 

Wydłużona żywotność zasilanych odbiorników

Grupa pięciu wybranych agregatów Honda reprezentuje najwyższy poziom techniczny i bardzo  wysoką jakość, na które producent nie wahał się zaproponować aż 5-letni okres gwarancji. Tę wysoką jakość urządzeń zapewnia przede wszystkim nowoczesna stabilizacja napięcia oraz zespół „silnik-prądnica”, w którym prądnica jest precyzyjnie dobrana do modelu silnika Honda. Dzięki temu każdy agregat generuje moc rzeczywistą, bezpieczną dla odbiorników i prąd o jakości zapewniającej wydłużenie żywotności zasilanych odbiorników.

 

Wyciszona praca

Coraz ważniejszym dziś kryterium wyboru agregatu prądotwórczego jest jego cicha praca. Agregaty Honda, producenta wyróżnionego jako jednego z trzech najbardziej ekologicznych na świecie, spełniają ponadnormatywnie wymagane standardy głośności obowiązujące w Unii Europejskiej. Grupa pięciu wybranych agregatów Honda i w tym aspekcie należy do najlepszych w ofercie Honda, ponieważ są to super ciche urządzenia, których działanie nie zakłóca spokoju otoczenia.

 

Źródło: Aries Power Equipment

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English