Modernizacja śmigłowców W-3 wraz z doposażeniem SAR

 

Śmigłowce W-3 zostaną m. in. wyposażone w sprzęt ratowniczo-medyczny przeznaczony do podnoszenia poszkodowanych z miejsca katastrofy. To efekt podpisanej umowy na modernizację 4 śmigłowców do wersji W-3WA SAR wraz z przekazaniem pakietu logistycznego. Umowę z Wytwórnią Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” S.A. zawarł Inspektorat Uzbrojenia. Zgodnie z umową terminy dostaw zmodernizowanych śmigłowców zostały określone na lata 2021–2022.

W uroczystości podpisania umowy brał udział Marek Łapiński, sekretarz stanu w MON. Wiceminister podkreślił, że jest to kolejna umowa zawarta z firmą w Świdniku i na pewno nie ostatnia. Podziękował także wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie podpisanej dziś umowy, której wartość wynosi 99,5 mln złotych brutto.

Przeznaczone do wykonywania zadań poszukiwawczo-ratowniczych śmigłowce W-3WA SAR trafią do Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych znajdujących się w strukturach Sił Powietrznych RP.

Modernizowane do wersji W-3WA SAR śmigłowce zostaną wyposażone w sprzęt ratowniczo-medyczny przeznaczony do podnoszenia poszkodowanych z miejsca katastrofy, udzielania niezbędnej pomocy przy ratowaniu zdrowia i życia (włącznie z pomocą medyczną), transportu poszkodowanych do miejsc bezpiecznych oraz czytelnego oznaczania miejsca katastrofy przy słabej widoczności w ciągu dnia oraz w nocy.

Modernizacja obejmować będzie wykonanie biuletynów technicznych dotyczących:

  • unifikacji śmigłowca W-3 do standardu W 3WA SAR i doposażenia do zadań poszukiwawczo-ratowniczych,
  • zabudowy cyfrowego układu paliwowo-regulacyjnego,
  • zabudowy sygnalizatora oblodzenia,
  • wymiany wskaźnika w układzie paliwomierza PPS-21,
  • zabudowy na śmigłowcu instalacji płukania sprężarek silników PZL-10W,
  • zabudowy ratunkowego automatycznego nadajnika radiowego ELT,
  • modernizacji momentomierza.

 

Źródło: MON

Authors

Related posts

Góra
English