Ostrów: Rozbudowa zakładu MAHLE w Ostrowie

 

Ostrowska firma MAHLE to jeden z największych pracodawców w regionie. Zatrudnia blisko 2 500 osób. Zajmuje się produkcją chłodnic, kondensorów i innych elementów układów chłodzenia i klimatyzacji do samochodów z napędami spalinowymi, hybrydowymi i elektrycznymi. Firma dostarcza miliony sztuk chłodnic rocznie do największych producentów samochodów.

W czerwcu tego roku ruszyła budowa kolejnej hali produkcyjnej MAHLE o powierzchni ok. 14 000 m2 oraz kilkupiętrowego budynku biurowo-socjalnego.

Powstanie nowej hali będzie miało pozytywny wpływ na funkcjonowanie zakładu i sposób produkcji – mówi Zdzisław Kujawa, dyrektor ostrowskiego zakładu. – Całość inwestycji jest tak zaprojektowana, aby nastąpiła poprawa przepływu towarów i usprawnienie produkcji w całym zakładzie.

Firma produkuje ok. 30 tys. szt. chłodnic dziennie, dlatego wszelkie usprawnienia procesów mają duży wpływ na możliwość realizacji zamówień dla kluczowych klientów, którymi są najbardziej znani producenci samochodów.

Budowa potrwa do czerwca 2020 roku. W nowej hali zostanie m.in. zebrana produkcja komponentów, która była dotychczas rozproszona i odbywała się również poza zakładem przy ul. Wodnej. Budynek biurowo-socjalny ma z kolei pozwolić przynajmniej częściowo zaspokoić potrzeby firmy w zakresie powierzchni biurowej dla nowych pracowników z obszarów logistyki (w szczególności Supply Chain Management) oraz badań i rozwoju.

Warto zaznaczyć, że w Ostrowie działa Centrum Badawczo-Rozwojowe (R&D), a zakład jest ważnym ośrodkiem badań i rozwoju nowych produktów dla całej grupy MAHLE na świecie. Ponad 400 inżynierów i techników opracowuje w tutejszym Parku Technologicznym rozwiązania do najnowszych modeli samochodów.

W Ostrowie wyjątkowe jest to, że zajmujemy się całym procesem powstawania produktu, od fazy koncepcji i projektowania, przez stworzenie prototypów i ich testy, aż do wdrożenia produkcji seryjnej, która również odbywa się w zakładzie w Ostrowie – mówi Krzysztof Wawrocki, dyrektor Parku Technologicznego.

W ostrowskim MAHLE zarówno młodzi ludzie po szkołach, jak i doświadczeni pracownicy mogą liczyć na stabilne zatrudnienie, ciekawą pracę i możliwości rozwoju – podkreśla Zdzisław Kujawa.

Firma rozwija się i zakłada wzrost zatrudnienia pomimo mniej optymistycznych prognoz dla koniunktury na rynku motoryzacyjnym.

Duże zróżnicowanie naszych produktów oraz umiejętność wdrażania kolejnych komponentów potrzebnych do nowych, również elektrycznych modeli samochodów, daje nam podstawy, aby intensywnie inwestować i rozwijać ostrowski zakład – podkreśla Zdzisław Kujawa.

 

Źródło: NASZ RYNEK

Authors

Related posts

Góra
English