Zawias z blokadą CFVT

 

Firma Elesa+Ganter rozszerzyła ofertę zawiasów z blokadą o nowy model wyposażony w dodatkowe funkcje. Zawiasy CVFT mają z góry ustalony kąt blokowania i jest on zależny od wersji wykonania. Dodatkowo nowy produkt wyposażono w funkcję domykania do pozycji blokowania. Dzięki zastosowanym materiałom zawiasy CFVT można stosować m.in. w środowiskach narażonych na korozję.

Zawiasy z funkcją blokowania stanowią doskonałą alternatywę dla sprężyn gazowych oraz podobnych rozwiązań, jak cięgna czy podpórki, upraszczając znacznie montaż i obniżając koszty. ELESA+GANTER posiada obecnie w swojej ofercie 5 zawiasów tego typu, różniących się od siebie mechanizmem i sposobem działania, zakresem obsługiwanych kątów otwarcia lub siłą przytrzymania. W odpowiedzi na potrzeby klientów zdecydowaliśmy się rozszerzyć tę ofertę – powiedział Filip Granowski, Dyrektor Zarządzający Elesa+Ganter Polska.

Nowy zawias madodatkowe funkcjonalności. Między innymi jego kąt blokowania jest zależny od wersji, dzięki czemu kąt przy którym nastąpi blokada jest z góry określony (w zawiasach CFP i CFV blokada następuje w kilku różnych pozycjach). W przypadku zawiasów CFVT podczas ruchu nie musimy przechodzić przez wszystkie pośrednie pozycje blokowania. Dodatkowo, gdy kąt otwarcia zawiasu znajdzie się w zakresie +/- 25 ° od pozycji blokowania (Rys. 2), przemieszczenie do pozycji blokowania nastąpi samoczynnie (podane wartości kątowe dla testu bez obciążenia).

 

Zawias CFVT występuje w następujących wersjach:

  • CFVT-CH: bez blokady (swobodny obrót)
  • CFVT-CH-80: blokada przy kącie -70° /-7° / 80°, moment przytrzymania 0.7 Nm lub 1.2 Nm lub 1.7 Nm
  • CFVT-CH-115: blokada przy kącie -70° /-7° / 115°, moment przytrzymania 0.7 Nm lub 1.2 Nm lub 1.7 Nm
  • CFVT-CH-150: blokada przy kącie -70° / -7° / 150°, moment przytrzymania 0.7 Nm lub 1.2 Nm lub 1.7 Nm.

Łącznie mamy do dyspozycji 10 różnych wersji. Podstawowa –CH pozbawiona mechanizmu blokującego, oraz wersję CH-80, CH-115, CH-150 dla kąta blokowania odpowiednio 80, 115 i 150 stopni, z których każda może występować z 3 różnymi wartościami momentu utrzymującego pozycję zablokowaną od 0,7 poprzez 1,2 aż do 1,7 Nm.

Szeroki asortyment to kolejna cecha wyróżniająca CFVT na tle pozostałych zawiasów blokowanych z oferty ELESA+GANTER. Dzięki temu mamy możliwość trafnego doboru zawiasu, który najlepiej spełni oczekiwania w danym zastosowaniu. Zawias CFVT może być dodatkowo wyposażony w estetyczne pokrywy śrub CA.CFVT wykonane z technopolimeru na bazie poliestru i mocowane zatrzaskowo.

Zastosowane materiały – odporny technopolimer i stal nierdzewna pozwalają na zastosowanie zawiasu na zewnątrz, a także w warunkach narażenia na czynniki korozyjne. Ze względu na zabudowanie całego mechanizmu blokującego wewnątrz zawiasu sprawdzi się on dużo lepiej w środowiskach zanieczyszczonych bądź o dużym zapyleniu niż zawiasy CFP lub CFV.

Duża ilość dostępnych wersji i materiałów,  z których są wykonane zawiasy CFVT sprawia, że mogą one znaleźć szerokie zastosowanie w maszynach przemysłowych i różnego rodzaju zabudowach m.in.:

  • maszyny przemysłu kotlarskiego – do blokowania pokryw zasobników,
  • klapy serwisowe urządzeń – utrzymanie klapy w pozycji umożliwiającej przeprowadzenie napraw,
  • szafy elektryczne – często elementy elektryczne montowane są także na drzwiach (utrzymanie ich w pozycji ułatwia instalacje i zmniejsza ryzyko uszkodzeń w czasie eksploatacji).

 

Źródło: Elesa+Ganter

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English