75 proc. oszczędności na energii w Heat 11 – case study

 

Nowoczesne oświetlenie przemysłowe nie tylko podnosi komfort pracy w halach, ale także daje oszczędności energii tak duże, że właściwie samo się finansuje. Dobrym przykładem jest modernizacja instalacji w niemieckiej firmie Heat 11.

Heat 11 to dość młoda, bo powstała w 2010 roku, działająca w branży ciepłowniczej i energetycznej firma wyróżniona w 2018 r. nagrodą German Brand Award. Zajmuje się produkcją systemów chłodzenia i ogrzewania, obwodów wtórnych czy montażem zbiorników i instalacji grzewczych na olej opałowy. Oferuje także kompleksowe usługi doradcze z zakresu stosowania energii odnawialnej (w tym biomasy i farm solarnych) oraz innych przyjaznych środowisku rozwiązań. W związku z profilem swojej działalności przedsiębiorstwo samo sięga po najbardziej wydajne energetycznie wyposażenie. Na przestrzeni ostatnich lat zmodernizowano instalację oświetleniową w zakładzie produkcyjnym, a skala uzyskanych oszczędności pozwoliła w dużym stopniu sfinansować tę inwestycję. Następnie na dachu hali zamontowano panele słoneczne, dzięki którym firma uniezależniła się od pozyskiwania energii z paliw kopalnych.

 

Charakterystyka obiektu

Zlokalizowana pod niemieckim Bielefeld hala Heat 11 to liczący ponad 2,2 tys. mkw. obiekt z trzema suwnicami o udźwigu na poziomie 10 ton i oknami dachowymi na całej wynoszącej 112 metrów długości. Produkowane są w niej rozwiązania grzewcze na olej opałowy i energię elektryczną, systemy kontroli temperatury, generatory pary, układy odzyskiwania ciepła, zespoły pomp, gotowe jednostki grzewcze i obwody wtórne. W sąsiadujących z halą biurach powstają projekty ciepłowni – od wstępnej koncepcji, planów zaopatrzenia aż po finansowanie i wykonanie. W latach 2017-2019 gruntownej modernizacji poddano instalację oświetleniową oraz pokryto dach obiektu panelami solarnymi.

 

Wdrożone rozwiązanie

Funkcjonująca dotychczas w zakładzie, złożona z 54 sztuk 400-watowych lamp rtęciowych instalacja oświetleniowa miała moc znamionową przekraczającą 21,6 kW. To mniej więcej tyle, co 10 piekarników – włączonych przez 10 godzin dziennie. Funkcjonowanie opraw przez około 2,5 tys. roboczogodzin w skali roku wiązało się z poborami na poziomie 63 MWh. Przestarzałe rozwiązanie zastąpiono nowoczesną instalacją LED z układem czujników i inteligentnym systemem zarządzania pracą opraw. – W procesie modernizacji oświetlenia w hali produkcyjnej Heat 11 pod Bielefeld wykorzystano trwałe i wydajne oprawy przemysłowe serii Mirona. Charakteryzując się trwałością sięgającą 50 tys. roboczogodzin, w zakładzie takim jak ten mogą one funkcjonować bezawaryjnie nawet przez 20 lat! Skuteczność świetlna na poziomie przekraczającym 160 lm/W istotnie przyczynia się do zmniejszenia poborów energii elektrycznej przez instalację oświetleniową przy jednoczesnej poprawie jej parametrów – mówi Krzysztof Rajecki, projektant oświetlenia TRILUX Polska. – Dalsze oszczędności uzyskano dzięki zastosowaniu czujników natężenia światła wpadającego do hali przez dachowe świetliki oraz systemowi zarządzania pracą opraw LiveLink. Inteligentny układ zmniejsza ilość emitowanego światła, gdy w obiekcie jest dość jasno – tłumaczy Rajecki. Wkrótce po modernizacji oświetlenia Heat 11 na dachu zamontowano instalację fotowoltaiczną o mocy 160 kWp. Promienie słoneczne nie tylko doświetlają więc wnętrze hali, ale także przyczyniają się do wytwarzania energii elektrycznej na potrzeby firmy.

 

Efekty modernizacji

W skali roku zastąpienie lamp rtęciowych nowoczesnymi oprawami LED z systemem zarządzania pozwoliło zmniejszyć zużycie energii elektrycznej przez instalację z oświetleniową z 63 do 15,5 MWh – mówi Krzysztof Rajecki. – Oznacza to spadek poborów energii o 75 proc. przy znacznej poprawie jakości światła w zakładzie – wylicza projektant oświetlenia TRILUX Polska. Okazało się, że po rozbiciu kosztów inwestycji na raty, skala oszczędności niemal całkowicie pozwoliła pokryć miesięczną opłatę. Łączne pobory energii przedsiębiorstwa – uwzględniając nie tylko oświetlenie, ale także ogrzewanie, funkcjonowanie maszyn etc. – zmalały do poziomu 30 MWh. Zamontowana na dachu obiektu instalacja solarna generuje szacunkowo 128-152 MWh – cztero-pięciokrotnie więcej niż firma zużywa na własne potrzeby. Nadwyżki mogą być sprzedane do sieci. Uwzględniając w obliczeniach parametry niemieckich elektrowni, wytworzenie takiej ilości energii ze źródeł odnawialnych przekłada się na zmniejszenie emisji CO2 co najmniej o 652 tony.

 

Źródło: TRILUX

Authors

Related posts

Góra
English