Dużo ruchu na małej przestrzeni dzięki nowym kompaktowym łożyskom talerzowym od igus

Bezsmarowe łożyska, tworzywa sztuczne, Główny Mechanik, utrzymanie ruchułożyska talerzowe z serii PRT-04 pozwalają zaoszczędzić 60 procent masy i 50 procent przestrzeni.

 

 

Szybkie ruchy obrotowe na małej przestrzeni. Są to częste  wymagania stawiane łożyskom talerzowym w automatyce przemysłowej, technice scenicznej,  lub w panelach sterowania. Dla takich kompaktowych zastosowań firma igus opracowała nową gamę łożysk talerzowych przeznaczonych do  średnich zakresów obciążeń. Obrotowe pierścienie są nie tylko bezobsługowe i odporne na zużycie, dzięki zastosowaniu wysokowydajnych polimerów, posiadają również 50 procent mniejszą wysokość montażową i są o 60 procent lżejsze, co pozwala użytkownikowi zaoszczędzić do 20 procent kosztów.

 

Duża częstotliwość ruchu i niemałe obciążenia, na przykład w systemach spawalniczych, stołach indeksujących (przemysł pakujący) lub w przemyśle opakowaniowym,  stawiają duże wymagania pierścieniom obrotowym. Aby im sprostać, firma igus od 15 lat proponuje łożyska talerzowe z serii PRT w swojej ofercie. Polimerowe łożyska talerzowe, wyposażone są w elementy ślizgowe znajdujące się pomiędzy wewnętrznymi i zewnętrznymi pierścieniami, które wykonane są z aluminium lub stali nierdzewnej. Bezobsługowe elementy ślizgowe wykonane z wysokowydajnego tworzywa sztucznego iglidur J, które minimalizują tarcie oraz zużycie bez konieczności smarowania. Wysokowydajne tworzywo sztuczne wytrzymuje nacisk powierzchniowy do 35 MPa. Ponadto igus oferuje także wersje zgodne z FDA (do kontaktu
z żywnością) i ESD (odprowadzające ładunki elektrostatyczne). Łożyska dostępne są od 1 sztuki – brak minimalnej ilości zamówienia. Teraz igus opracował nową serię PRT-04, dzięki której użytkownicy mogą stosować łożyska talerzowe nawet w bardzo ciasnych przestrzeniach montażowych,  gdzie działają na nie średnie obciążenia.. Dla przykładu dla łożyska serii PRT-01 o rozmiarze 100 udało się zredukować przestrzeń zabudowy oraz masę ruchomych elementów o 50 procent. Nawet bardzo kompaktowe aplikacje , na przykład w urządzeniach automatyki przemysłowej, systemach sortowania, technice oświetlenia scenicznego, czy panelach sterujących maszyn CNC, mogą zostać zrealizowane., Dzięki nowemu, „smukłemu” typowi łożysk, użytkownik oszczędza 20 procent swoich kosztów.

 

Szeroka gama: różne rozmiary i akcesoria

Nowa seria PRT-04 jest dostępna bezpośrednio z magazynu o średnicy wewnętrznej od 50 do 300 milimetrów. Ponadto igus oferuje szeroką gamę akcesoriów do łożysk talerzowych. Od pinu centrującego, służącego do podłączenia silnika poprzez sprzęgło, ograniczników ruchu kątowego zębatki do napędzania aż do dźwigni zaciskowej. Nowe łożyska talerzowe wykazały również długą żywotność we naszym laboratorium badawczym o powierzchni 3800 metrów kwadratowych. Dane zebrane w testach są włączone do konfiguratora pierścienia obrotowego iglidur PRT, który pozwala klientowi szybko wybrać właściwe łożysko talerzowe, a także obliczyć żywotność w indywidualnej aplikacji.

 

Źródło: igus

Authors

Related posts

Góra
English