Nowy sprzęt dla „Zawiszaków”

 

Wojsko Polskie musi być wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. Przykładem są właśnie moździerze samobieżne RAK razem z wozami dowodzenia, które miałem zaszczyt przekazać przed chwilą. To polski produkt, to produkt najwyższej jakości – powiedział Mariusz Błaszczak podczas przekazania samobieżnych moździerzy Rak na wyposażenie 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

W poniedziałek 8 lipca br. szef resortu obrony przekazał  Moduł Ogniowy „RAK”  na wyposażenie 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Tym samym “Zawiszacy” otrzymali kompanijny moduł ogniowy, w skład którego wchodzi łącznie 8 moździerzy samobieżnych M120 Rak i 4 artyleryjskie wozy dowodzenia AWD.

Żeby Wojsko Polskie posiadało najnowocześniejszy sprzęt również doprowadziłem do tego, że Polska kupiła system PATRIOT od Stanów Zjednoczonych, kupiła wyrzutnie HIMARS, a teraz jesteśmy w trakcie negocjacji, które dotyczą zapewnienia siłom powietrznym naszego kraju najnowocześniejszego sprzętu – samolotów F-35. To będzie zmiana jakościowa, to jest sprzęt gwarantujący przewagę polskim siłom powietrznym – powiedział szef MON.

Po zakończeniu uroczystości przekazania sprzętu minister Błaszczak wspólnie z Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce zainaugurował polsko-amerykański piknik na placu Piłsudskiego w Giżycku.

Elementem mojej misji jest również zacieśnienie relacji w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, a szczególnie ze Stanami Zjednoczonymi. Wojska Stanów Zjednoczonych są najpotężniejszą armią na świecie. Nasza bliska współpraca daje Wojsku Polskiemu możliwości doskonalenia umiejętności, ale też obecność wojsk amerykańskich w Polsce jest bardzo ważnym elementem odstraszającym ewentualnego przeciwnika – mówił minister.

Swój sprzęt i wyposażenie zaprezentowali żołnierze Wojska Polskiego, Stanów Zjednoczonych oraz państw wchodzących w skład Grupy Bojowej NATO. Na uczestników pikniku czekały pokazy wyszkolenia i musztry oraz koncerty orkiestr wojskowych. Uczestnicy pikniku mieli okazję posilić się tradycyjną wojskową grochówka, a także spróbować propozycji kulinarnych przygotowanych przez żołnierzy amerykańskich.

Szef resortu obrony przypomniał również o trwającej kampanii rekrutacyjnej do Wojska Polskiego pod hasłem „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Żeby Wojsko Polskie było liczniejsze wprowadziliśmy kampanie „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. W związku z tym również w Giżycku będziecie mogli Państwo spotkać mobilne punkty, w których żołnierze polscy informują, zachęcają do tego, żeby wstąpić do Wojska Polskiego, opowiadają o swoich doświadczeniach służby również poza granicami kraju – mówił minister.

Po pikniku szef MON spotkał się z amerykańskimi żołnierzami i zapoznał z infrastrukturą Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych- Bemowo Piskie, gdzie na co dzień stacjonują żołnierze Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

 

***

Moździerz samobieżny Rak kalibru 120 milimetrów na podwoziu KTO Rosomak, zaprojektowano w Centrum Produkcji Wojskowej Huty Stalowa Wola. Ma układ automatycznego ładowania i jest w stanie prowadzić celny ogień na odległość od 8 do 12 km. Dostawy „Raków” dla Sił Zbrojnych RP są realizowane w latach 2017–2019 jako wynik umowy zawartej w 2016 na kwotę ponad 968 mln zł. Obsługa moździerza liczy 4 osoby.

 

Źródło: MON

Authors

Related posts

Góra
English