COBEX inwestuje w Nowym Sączu

Zdjęcie: COBEX

 

Poniesienie ponad 100 000 000 zł kosztów kwalifikowanych zadeklarowała spółka COBEX w ramach nowej inwestycji, która będzie realizowana w Nowym Sączu. Zarząd KPT wydał kolejną decyzję o wsparciu dla dużego przedsiębiorcy.

Grupa COBEX z siedzibą w Wiesbaden (Niemcy) jest światowym liderem w produkcji wyrobów węglowych i grafitowych dla przemysłu produkcji aluminium i żelaza oraz innych procesów hutniczych. Posiada ona dwa zakłady produkcyjne w Polsce: w Raciborzu i Nowym Sączu.

Działalność przedsiębiorcy skupia się przede wszystkim na produkcji katod, elektrod węglowych oraz wykładzin piecowych przeznaczonych do wykorzystania w przemyśle hutnictwa aluminium, stali i metali kolorowych, a także produkcji krzemu i fosforu. Przedmiotem inwestycji będzie zwiększenie możliwości produkcyjnych zakładu poprzez budowę hali piecowni, w której zostanie zabudowany piec kręgowy kasetowy do wypalania wyrobów węglowych wraz z urządzeniami i instalacjami technologicznymi. W ramach zadania będą również prowadzone prace adaptacyjne istniejących hal, w celu dostosowania procesów technologicznych i magazynowych do nowej organizacji produkcji po uruchomieniu inwestycji.

Inwestycja zostanie zrealizowana w Nowym Sączu, powiat Miasto Nowy Sącz, województwo małopolskie. Spółka zadeklarowała poniesienie kosztów kwalifikowanych w wysokości 100,59 mln zł.

Jest to trzecia decyzja o wsparciu, która będzie realizowana w Nowym Sączu. Skorzystanie z pomocy publicznej umożliwiły nowe przepisy dotyczące wspierania inwestycji, które weszły w życie jesienią ubiegłego roku, zastępując ustawę o specjalnych strefach ekonomicznych. Zmiana polegała m.in. na możliwości otrzymania zwolnienia podatkowego przez przedsiębiorstwa inwestujące na każdym obszarze, a nie tylko na terenach objętych statusem sse. Umożliwiło to rozwój przedsiębiorczości także na obszarze gmin, które nie posiadają własnych terenów inwestycyjnych ze statusem sse. Taka sytuacja ma miejsce w Nowym Sączu, gdzie coraz więcej firm jest zainteresowanych skorzystaniem z tej formy wsparcia.

 

Źródło: KPT

Authors

Related posts

Góra
English