Ice Blaster marki Kärcher – czyszczenie suchym lodem

Czyszczenie suchym lodem ma wiele zalet. Metoda ta szczególnie polecana jest w miejscach, w których czyszczenie wodą jest nie dozwolone np. ze względu na możliwości korozji, lub prawdopodobieństwo uszkodzenia układu elektronicznego przez zalanie wodą. Dodatkowo wykorzystanie suchego lodu jest przyjazne środowisku ponieważ nie wymaga użycia środków chemicznych ani nie generuje żadnych opadów (jak przykładowo ścierniwo przy piaskowaniu) ponieważ cząsteczki suchego lodu ulegają sublimacji. Co ważne granulki suchego lodu nie mają właściwości ściernych, więc nie rysują czyszczonej powierzchni ani jej nie uszkadzają. Technologia czyszczenia suchym lodem doskonale sprawdzi się też czyszczeniu maszyn wykorzystywanych przy produkcji elementów z różnego rodzaju tworzyw. Urządzenie dzięki swoim właściwościom minimalizuje przestoje na linii produkcyjnej przeznaczone na czyszczenie i konserwację maszyn.

 

 

Porównując technologię suchego lodu z piaskowaniem zauważymy, że piaskowanie zajmuje o wiele więcej czasu, ponieważ nie może być przeprowadzane bezpośrednio na linii. Najpierw czyszczony element należy wymontować, następnie w nadającym się do tego obszarze dokonać piaskowania, następnie osuszyć i wyczyścić z resztek ścierniwa na koniec znów zamontować. Czyszczenie suchym lodem jest o wiele prostsze i wydajniejsze gdyż nie wymaga rozbierania maszyn.

 

 

W jaki sposób działa ta technologia? Zużycie lodu oraz ciśnienie wahają się pomiędzy 30 – 120 kg/h i 0,2 – 1,6 MPa (2 do 16 bar). Strumień granulatu suchego lodu (CO2) rozpędza się do prędkości dźwięku a następnie, gdy granulki o temperaturze -79ºC uderzają w zabrudzoną powierzchnię, energia kinetyczna sprawia, iż zabrudzenie zostaje wykruszone, powstają w nim pęknięcia. Następnie następuje szok termiczny. Różnica temperatur sprawia, że zabrudzenia kurczą się, szczeliny powstałe w wyniku uderzeń cząsteczek suchego lodu powiększają się. Na koniec cząsteczki lodu wnikają w te szczeliny, gdzie następuje proces sublimacji (przechodzenia ze stanu stałego w stan gazowy) równocześnie zwiększając swoją objętość ok. 400 razy, co powoduje „wysadzenie” brudu. Zastosowanie tego urządzenia jest szerokie i obejmuje różne gałęzie przemysłu. Przykładowo w przemyśle tworzyw sztucznych i opakowań urządzenie nadaje się do usuwania sylikonu, gumy, farb, lakierów i innych silnie przylegających zabrudzeń z form wtryskowych i linii produkcyjnych.

 

 

 

Źródło: Kärcher

 

Authors

Related posts

Góra
English